Nullsoft Scriptable Install System

Allikas: Vikipeedia
Nullsoft Scriptable Install System
NSIS screenshot.png
NSIS Installer
Tüüp Installeerija
Aretaja Nullsoft
Viimane versioon 2.46 Mall:Release date and age
Operatsioonisüsteem Windows, POSIX
Programmeeritud keeltes C, C++
Litsents zlib license
Veebileht nsis.sourceforge.net

Nullsoft Scriptable Install System (NSIS) on avatud lähtekoodiga Microsoft Windows-i jaoks tehtud süsteem installaatorite valmistamiseks. Selle aretas välja Nullsoft, mis oli omakorda rajatud Winamp-i poolt. NSIS on loodud kui alternatiiv InstallShield-ile, mis on mõeldud kommerts toodete jaoks.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

NSIS oli rajatud Winamp levitamiseks. Ta baseerub eelneval tootel Nullsoft – PiMP (plugin Mini Packager), mis on tuntud ka kui SuperPiMP. Pärast 2.0a0 versiooni projekt oli liigutatud SourceForge.net, kus arendamisega liitusid ka välised arendajad. NSIS 2.0 oli ilmale välja lastud 2 aastat hiljem. Esimese versiooni NSIS oli väga klassikalise Windows Installeri sarnane, aga see oli juhitavam tänu skriptidele ning see toetaks ka teisi arhiveerimise formaate. Teise versiooni NSIS toetab uut graafilist kasutajaliidest, LZMA- kompresseerimist, mitmekeelsust ja omab head pluginate süsteemi.

Posix[muuda | redigeeri lähteteksti]

Versioon 2.01 oli esimene versioon, mis toetas kompilleerimist igal POSIX-platvormil. See võimaldas luua Windows-installereid GNU/Linux ja FreeBSD jaoks, kasutamata Wine emulaatorit. Hetkel toetab kompilleerimist ainult Windowsil.

Skript[muuda | redigeeri lähteteksti]

NSIS kompilaator – ’’makensis’’ programm – kompileerib skripte kasutatavasse koodi. Iga skripti rida sisaldab üht käsku. Näide:

 # Skripti näide
 Name "Example1"
 OutFile "example1.exe"
 InstallDir "$PROGRAMFILES\Example1"
 Page Directory
 Page InstFiles
 Section
  SetOutPath $INSTDIR
  File ..\makensis.exe
 SectionEnd

Modern User Interface[muuda | redigeeri lähteteksti]

Versioonis 2.0 oli võetud kasutusele uus graafiline kasutajaliides, mille nimeks sai ’’Modern UI ’’(MUI). MUI on masterite interfeisiga sarnane, ta toetab splash screen-i, keele valikut, installeeritavate komponentide valikut ning palju laialdasemaid seadistamise võimalusi võrreldes oma eelkäiaga. Näide:

 # Skripti näide Modern UI-ga
 !include MUI.nsh
 Name "Example 2"
 OutFile Example2.exe
 !insertmacro MUI_PAGE_WELCOME
 !insertmacro MUI_PAGE_LICENSE "license.rtf"
 !insertmacro MUI_PAGE_DIRECTORY
 !insertmacro MUI_PAGE_COMPONENTS
 !insertmacro MUI_PAGE_INSTFILES
 !insertmacro MUI_PAGE_FINISH
 !insertmacro MUI_LANGUAGE "English"
 !insertmacro MUI_LANGUAGE "German"
 !insertmacro MUI_LANGUAGE "French"
 Section "Extract makensis"
 SetOutPath $INSTDIR
 File ..\makensis.exe
 SectionEnd

Pluginad[muuda | redigeeri lähteteksti]

NSIS-st on võimalik täiendada mitmesuguste pluginatega, mis võivad olla kirjutatud C++, C-s ja Delphis. Pluginaid võib kasutada installeri interface-i ja funktsionaalsuse parendamiseks ning neid võib välja kutsuda igas NSIS skripti osas. NSIS paketiga tarnitakse mitmeid pluginaid, mis võimaldavad uute lehekülgede lisamist, background-ide vahetamis, Internetist failide allalaadimist, matemaatiliste tehete lahendamist, failide uuendamist ja palju muud.

Iseärasused [1][muuda | redigeeri lähteteksti]

 • Väga väike installeerimisbloki suurus (ligi 34Kbaiti)
 • zlib, bzip2 ja LZMA-kompresseerimine
 • Painduv skriptide süsteem
 • Mitmekeelsus
 • Pluginate tugi
 • Skript Preprotsessor
 • Web-installerite loomine

Prograamid ja mängud, mis kasutavad NSIS-st [2][muuda | redigeeri lähteteksti]

Redaktorid[muuda | redigeeri lähteteksti]

NSIS skriptid on iseenesest tavalised tekstfailid ja neid saab moodustada ükskõik missuguse tekstiredaktori abil. Sellegi poolest on välja töötatud mitmeid spetsiaalseid programme, mis kergendavad skriptide loomise protsessi:

NSIS Media Malware[muuda | redigeeri lähteteksti]

NSIS-e nime kannab ka kompanii, mis tegutseb malware levitamisega (kahjulikud programmid). Eeldatavalt, kompanii võtis sellise nime, et näida välja soliidsemalt ja legaalsemalt, aga see osutus kahjulikuks NSIS installeerija reputatsioonile, mis omakorda ei omanud mingisugust sidet malware-iga. Osa kasutajatest kinnitasid, et kõik distributiivid, mis olid tehtud NSIS-ega, sisaldavad vastavat pahavaralist kahjulikku programmi. Tegelikult, see pole nii ja kahjuliku koodi olemasolu sõltub sellest, kes loob distributiivi ning mis kanalite kaudu nad laetakse.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lingid[muuda | redigeeri lähteteksti]