Tekstiredaktor

Allikas: Vikipeedia
Tekstiredaktori Notepad++ kuvatõmmis

Tekstiredaktor ehk tekstitoimeti on arvutiprogramm, millega kirjutatakse ja toimetatakse ainult lihtteksti sisaldavaid faile.

Lihttekst koosneb ühe kooditabeli sümbolitest. Enamkasutatavad ladina kirja kooditabelid on 7-bitine ASCII, 8-bitised Latin kooditabelid, ühte kuni nelja baiti kasutav UTF-8. Ainukesed vorminduselemendid tekstifailis on tühik, reavahetus ja tabulaator. Tekstiredaktoriga ei saa teksti alla joonida, taustavärvi muuta, muuta sümbolite paiknemise kõrgust tekstireal (alumised ja ülemised indeksid), muuta teksti orientatsiooni ega kasutada pilte.

Tekstiredaktorid võivad pakkuda teksti automaatset treppimist ja mitut akent samas failis. Nad võivad töö ajal näidata mingi kindla programmeerimiskeele kinnissõnu teistsuguse fondi või värviga, aga faili salvestamisel neid vormindamiskoode ei salvestata.[1]

Tekstiredaktoriga töötlemiseks sobivad failid on tavaliselt laiendiga .txt, .bat või .ini (viimased on konfiguratsioonifailid). Tekstiredaktoriga saab töödelda mis tahes faile, kuid sobimatute failide töötlemisel on oht, et fail rikutakse ning see ei ole enam selleks ette nähtud vahenditega, näiteks teiste programmidega, loetav ja kasutatav. Unixi-laadsetes operatsioonisüsteemides saab terminaliaknas kontrollida failitüüpi käsuga "file":

# file tekst.txt
tekst.txt: UTF-8 Unicode English text

Tekstiredaktorid on tihti kaasas juba operatsioonisüsteemi või tarkvaraarenduspakettidega.

Tekstiredaktorite loend[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tekstiredaktor vallaste.ee e-teatmik.