Nortsu tee

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Nortsu tee on tänav Rakveres ja paikneb linna põhjaosas. Kaugus linna keskväljakust linnulennul mõõdetuna on 1,1–1,9 km. Tänava nimi on tulnud saksakeelsest nimest Nord, kuna tee kulgeb põhja suunas.[1]

Nortsu tee on 932 meetrit pikk[2], keskmiselt 22,0 meetrit lai ning asub Lennuvälja linnaosas.[3] 20. sajandi esimeses pooles oli tänava ümbrus veel hoonestamata, siin paiknes kohalik tee.[4]

Tänav saab alguse Raudtee tänava ristmikult, kulgeb põhja suunas ja lõpeb Papiaru tänava ringristmikul. Nortsu tee ristub lääne poolt Kasarmu tänavaga ja ida poolt Lennuki tänavaga.

Praeguse Nortsu tee ja Kasarmu tänava ristmiku juurde (Nortsu tee 3) ehitati 1927. aastal Eesti Vabariigi kaitseväe suur punastest tellistest. 5. jalaväepataljoni kasarm (tuntud ka kui Nortsu kasarm), oli osa sõjaeelsest Rakvere sõjaväelinnakust. Kasarmuhoone arhitekt oli Johann Ostrat. 1. diviisi 2. Suurtükiväegrupi kasarmuhoone Nortsu teel valmis 1924 ja on nüüdseks hävinud.

Eesti NSV ajal paiknesid kasarmus Nõukogude väeosa staap, komandopunkt ja juhtkonnadivisjon. NSV Liidu strateegiliste raketivägede 23. kaardiväe raketidiviisi 304. kaardiväe raketipolgu staap, komandopunkt ja juhtkonnadivisjon asusid endises 5. jalaväepataljoni kasarmus Nortsu tee alguses. Raketipolgu elamud asusid Lennuki tänaval. 1980ndail aastail aga NSV Liidu õhukaitsevägede 14. õhukaitsediviisi 207. seniitraketi- ehk õhutõrjeraketibrigaadi juhtkond ja teenindusallüksused. Brigaadi staap asus Nortsu kasarmus. Nortsu tee 13 asusid maa-alune komandopunkt ja lasketiir. 1990. aastate alguses toimus hoones tulekahju, mille käigus katusekonstruktsioonid hävisid. Praegu on hoone välisseinad konserveeritud. 1996–2012 haldas lasketiiru (0,5 ha) ja maa-alust juhtimispunkti (0,5 ha) Kaitseliidu Lääne-Viru malev.

Nortsu tee idakülje kesk- ja põhjaosas asuvad tootmisettevõtete kinnistud ja hooned, mis on 21. sajandil rajatud Rakvere tööstuspargi detailplaneeringu alusel. Lääneküljel paiknevad riigikaitsemaa ja tootmismaa kinnistud. Tänava lõunaosas asuvad Nõukogude Liidu aegsed tootmishooned.

Tänav on rajatud välisvalgustuse, asfaltkattega sõidutee ning kergliiklusteega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]