Turu plats (Rakvere)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rakvere Central Square.jpg
"Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas"
Rakvere Keskväljak, taamal Rakvere turuhoone

Turu plats on Rakvere linnas, Südalinna linnaosas paiknev 2004. aastal valminud moodne Rakvere keskväljak (ametlik nimi Turu plats).

Rakvere-1.JPG
Rakvere Keskväljak

Turu plats asub Laia tänava, Kastani puiestee ja Laada tänava vahelisel alal.

Keskväljaku ääres asub Ferdinand Adoffi projekteeritud Rakvere turuhoone ja algne Eesti Panga Rakvere osakonna pangahoone, lisaks veel Rakvere linna aukodanikule Arvo Pärdile pühendatud skulptuur "Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas".

Väljakut kaunistavad huvitava kujuga valgustid, purskkaev, jõulukuuse koht, pingid, raudkividega kaetud sõõrid, samuti puidust alused, millele saab paigutada välikohviku laudasid või kasutada estraadiks. Väljakul on ka omanäoline raudmunakividega kaetud küngas. Keskväljaku lahenduse autorid olid Villem Tomiste, Ott Kadarik ja Mihkel Tüür Tallinna arhitektuuribüroost Kosmos[1].

Keskväljaku ääres on Ferdinand Gustav Adoffi poolt projekteeritud ajalooline Rakvere turuhoone ja üks Eesti esinduslikum algne Eesti Panga Rakvere osakonna hoone. Väljaku ümber on koondunud ostukeskus, poed, apteegid, söögikohad, kohvikud, pangad ja Turismiinfokeskus.

Rakvere Turu plats rajati 1908. aastal kuni 2003. aastani tegutses Rakvere turuplatsil avaturg. Turuputkad-letid lammutati[2] ja uus turg asub Laada tänaval, selleks muutis Rakvere Linnavolikogu Laada ja Võidu, Laada põigu ja Veski tänavaga piirneva maa-ala detailplaneeringut[3]. Parkali tänavast üle Lydia Koidula tänava kulgev pikendus Laada tänavasse suleti, sest see jääb keskväljaku servaosaks. Kesklinna detailplaneeringuga oli ette nähtud Kastani puiestee läbimurre üle Turu Platsi Laada põik tänavasse.

Rakvere Keskväljaku jõulukuusk 2015
Rakvere Keskväljaku jõulukuusk 2017[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rakvere saab modernse keskväljaku, virumaateataja.postimees.ee, 26. aprill 2003
  2. Rakvere avaturu viimine uude kohta venib veel, virumaateataja.postimees.ee, 12. märts 2003
  3. Eevi Kuht, Rakvere turg vahetab kevadeks asukohta, virumaateataja.postimees.ee, 24. august 2002
  4. Pühapäev jõuluvanade ja kuuskedega, www.vooremaa.ee, 5.12.2017