Nirvana

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib bändist. Õndsuse kohta vaata artiklist nirvaana; teisi tähendusi artiklist Nirvana (täpsustus).

Nirvana
Kurt Cobain (ees) ja Krist Novoselic 1992. aastal MTV Video Music Awardsil
Kurt Cobain (ees) ja Krist Novoselic 1992. aastal MTV Video Music Awardsil
Info
Päritolu Aberdeen, Washington, USA
Stiil(id) grunge, hard rock
Tegev 19871994
Plaadifirma(d) Sub Pop
Veebileht http://www.hereisnirvana.com/
Koosseis
Kurt Cobain, Krist Novoselic, Dave Grohl
Endised liikmed
Aaron Burckhard, Chad Channing, Dale Crover, Jason Everman, Dave Foster, Dan Peters

Nirvana oli Ameerika Ühendriikide grunge-ansambel.

Laulja Kurt Cobain ja bassimängija Krist Novoselic tegid nii raadiotes mängitavat peavoolumuusikat kui ka rasket rokki. Nirvana muusika on agressiivne ja suunatud inimeste vastu, keda Cobain vihkas või armastas. Kuna Nirvana tegi grunge-muusikat, on nende looming lärmakas ja otsekohene.

Kurt Cobain ja Krist Novoselic kohtusid 1986. aastal. Mõlemad olid pärit Seattle'i lähedalt Aberdeenist. Sõbrad moodustasid ansambli Fecal Matter, mille nimi aga tihti muutus. Bändiga, mille nimeks siis oli juba Nirvana, liitus trummar Aaron Burckhard. 24. aprillil 1988 olevat Nirvana Seattle'is andnud oma esimese kontserdi. Samal aastal lahkus bändist Aaron Burckhard ja teda asendas mõned kuud Dave Foster, kelle vahetas välja Chad Channing.

1989. aasta juunis ilmus nende esimene album "Bleach". Plaadiümbrisele on märgitud, nagu oleks bändis veel kitarrist Jason Everman, kuid tegelikult lisati tema nimi ainult sellepärast, et ta laenas bändile albumi salvestamiseks kulunud raha (606 dollarit). 1990. aasta aprillis ja mais oli bänd tuuril. Tuuri lõpul lahkus bändist trummar Chad Channing ja tema asemele tuli Dave Grohl.

24. septembril 1991 anti välja uus album "Nevermind". Ka sellel albumil ei olnud alguses suurt edu. Kuna Nirvana oli selle albumiga kõvasti vaeva näinud, olid nad oma plaadifirma (Sub Pop) peale vihased, et neid tõsiselt ei võeta. Nad ütlesid Sub Popist lahti ja uueks plaadifirmaks sai DGC (David Geffen Company). Uus firma tegi neile head reklaami ja Nirvana püsis kaua aega edetabelite tipus. Nende hittlugu "Smells Like Teen Spirit" võitis MTV auhinna parima alternatiiv-muusikavideo eest. "Nevermind" võitis kuldplaadi auhinna.

15. detsembril 1992 andsid nad välja albumi "Incesticide", mis sisaldab demosid, väljavõtteid ja raadioeetris esitatud lugusid. See plaat pidi välja noppima kõik valefännid, kellele ainult meeldis Nirvana hitt “Smells Like Teen Spirit”, kuid seda ei juhtunud. Plaat oli jällegi edukas, kuid mitte nii edukas nagu "Nevermind".

1993. aastal läksid bändikaaslased tülli. Kurt Cobain nõudis endale 75% Nirvana sissetulekutest. Krist Novoselic ja David Grohl kaebasid Cobaini kohtusse ja vastupidi. Kurt sai oma tahtmise. Samal aastal olevat bänd ka korraks laiali läinud ja mehed üritanud teha soolokarjääri. Kuna neil see ei õnnestunud, tuli bänd jälle kokku. 21. septembril 1993 anti välja uus plaat "In Utero", mille lugu "Heart-Shaped Box" võitis MTV auhinna parima muusikavideo eest. 1993. aasta detsembris andsid nad MTV saates “Unplugged” kontserdi akustiliste kitarridega. 1. novembril 1994 andis Nirvana välja saate materjaliga kontsertplaadi “Unplugged In New York”, kus on lisaks kaks lugu, mida MTV üle ei kandnud.

Bänd läks laiali 8. aprillil 1994, kui leiti Kurt Cobaini laip.

1996. aastal ilmus album "From The Muddy Banks Of The Wishkah", kus on bändi kontsert-lindistused aastatest 1989–1994.

Aastal 2002 lõi kogu maailmas laineid "You Know You're Right", lõpetamata demo bändi viimasest lindistamissessioonist.

Nirvana albumeid on Ameerika Ühendriikides müüdud üle 25 miljoni ja kogu maailmas 50 miljonit.

Koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Endised liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Liikmed kontsertidel[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid ja kogumikud[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Plaadifirma Muu info
1989 "Bleach" Sub Pop Esimene stuudioalbum
1991 "Nevermind" Geffen Teine stuudioalbum
1992 "Incesticide" Geffen Kogumik haruldastest stuudiosalvestistest, B-pooltest, laulude alternatiivsetest versioonidest ja kaveritest
1993 "In Utero" Geffen Kolmas stuudioalbum
1994 "MTV Unplugged in New York" Geffen Akustiline kontsertalbum
1995 "Singles" Geffen Singlid "Nevermindilt" ja "In Uterolt"
1996 "From the Muddy Banks of the Wishkah" Geffen Kogumik-kontsertalbum
2002 "Nirvana" Universal Ametliku pealkirjata kogumik, tuntud ka kui "Best of" ja/või "Greatest Hits". Sisaldab varem avaldamata lugu "You Know You're Right".
2004 "With the Lights Out" Geffen Kogumik, mis koosneb kolmest CD-st ja ühest DVD-st. Sisaldab haruldasi ja varem avaldamata materjale.
2005 "Sliver: The Best of the Box" Geffen 19 lugu kogumikult "With the Lights Out", lisaks kolm varem avaldamata salvestist

Singlid ja EP-d[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Plaadifirma Muu info
1988 "Love Buzz" Sub Pop Albumilt "Bleach", 1000 eksemplari
1989 "Blew" (EP) Sub Pop EP ilmus ainult Prantsusmaal ja Suurbritannias
1990 "Sliver" Sub Pop
1991 "Molly's Lips" Sub Pop Koos The Fluidiga, Nirvanalt B-pool "Molly's Lips" (kontsertsalvestus). Esimene väljalase mustal vinüülil (2500 eksemplari) ja teine väljalase sinisel vinüülil (3500 eksemplari).
1991 "Here She Comes Now" Communion The Velvet Undergroundi kaverid koos The Melvinsiga, Nirvanalt "Here She Comes Now". 1000 eksemplari kaheksa eri värvi kujundusega.
1991 "Smells Like Teen Spirit" Geffen Albumilt "Nevermind"
1991 "On a Plain" Geffen Promosingel albumilt "Nevermind"
1992 "Hormoaning" (EP) Geffen Turnee promo-EP, ilmus ainult Austraalias ja Jaapanis
1992 "Come as You Are" Geffen Albumilt "Nevermind"
1992 "Nevermind It's an Interview" Geffen Promo-CD
1992 "Lithium" Geffen Albumilt "Nevermind"
1992 "In Bloom" Geffen Albumilt "Nevermind"
1992 "Oh, the Guilt" Touch and Go Koos The Jesus Lizardiga, Nirvanalt B-pool "Oh, the Guilt". 100 000 eksemplari üle maailma.
1993 "Heart-Shaped Box" Geffen Albumilt "In Utero"
1993 "All Apologies"/"Rape Me" Geffen Albumilt "In Utero"
1994 "Pennyroyal Tea" Geffen Planeeritud väljalase albumilt "In Utero", mis jäi pärast Kurt Cobaini surma välja andmata. Arvatakse, et säilinud on vaid mõnisada CD-d ja mitte ühtki vinüüleksemplari.
1994 "About a Girl" Geffen Albumilt "MTV Unplugged in New York". Peamiselt avaldatud Euroopas, koos 5000-eksemplarise piiratud koguses väljalaskega Austraalias.
1994 "The Man Who Sold the World" Geffen Promosingel albumilt "MTV Unplugged in New York".
1995 "Where Did You Sleep Last Night" Geffen Promosingel albumilt "MTV Unplugged in New York".
1995 "Lake of Fire" Geffen Promosingel albumilt "MTV Unplugged in New York".
1996 "Aneurysm" Geffen Promosingel albumilt "From the Muddy Banks of the Wishkah", avaldatud albumi promomiseks raadios.
1996 "Drain You" Geffen Promosingel albumilt "From the Muddy Banks of the Wishkah".
2002 "You Know You're Right" Geffen Promosingel albumilt "Nirvana", avaldatud albumi promomiseks raadios.