Narva sadam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Narva sadam
Narva sadama kai
Narva sadama sadamahoone

Narva sadam (ka Narva linnasadam, Narva jõesadam; sadama kood: EE JOS) on jahisadam Narvas. See asub Narva jõe suudmest 14 km ülesvoolu, Narva jõe vasakul kaldal. Sadama aadress on Jõe tänav 3.

Sadama pidaja on Sihtasutus Narva Sadam, mis peab ka Kulgu sadamat Narva veehoidla ääres.

Üldandmed[muuda | muuda lähteteksti]

Sadama territooriumi pindala on 15 440 m² ja akvatooriumi pindala 22 000 m².[1] Sadama geograafilised koordinaadid on 59° 22′ 59″ N, 28° 12′ 23″ E.

Sadam osutab järgmisi põhiteenuseid: kütusetankimine, joogiveega varustamine, elektritoide, baar, saun, dušš, WC, pesumaja, prügikoristus, navigatsiooniolukorra info.

Jahi maksimaalne pikkus võib olla 20 m ja maksimaalne süvis 2,6 m. Sadamasse mahub 10 külalisjahti.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Narva sadamakoht tekkis Tallinnast Novgorodi suunduva maantee ja Läänemerd Peipsi järvega ühendava Narva jõe ristumiskohale 13. sajandil. Hansakaubanduse õitseajal 14. ja 15. sajandil. Narva kui sadama õitseaeg oli alates 16. sajandi teisest poolest kuni 18. sajandi lõpuni. Narva linnusemüüride taha, sillast ligikaudu ühe kilomeetri pikkuselt mere poole, tekkis eeslinn koos sadamasildade, kaubaladude ja laevaehitusplatsidega.

Vaade Narva jõele (pärast 1875. aastat)

1850. aastal oli Narva jõel 11 sadamakohta. Neist kolm asusid Narva-Jõesuus Rosona (Rossoni) suubumiskoha vastas, jõe vasakul kaldal Narva Iinna all oli viis ja Narva jõe paremal kaldal, Ivangorodi all, kolm sadamasilda. Merelt tulid piki jõge linna alla kuni kahemastilised alused, suuremad laevad jäid jõesuhu. Narva sillast ülemjooksu poole, kuni Kulguni, ei olnud Narva jõgi kärestike, kiire voolu ja Narva kose tõttu laevatatav. Kulgust Vasknarvani Iiikusid vaid väikesemõõtmelised alused.

Alates 1855. aastast asus Narva peamine sadam jõe vasaku kalda all, Victoria bastioni juures[2]. 1921. aastast alates Narva jõesadamast loobuti, suurelt osalt ka mahukate aurulaevade kasutuselevõtu tõttu, ning kaubavahetus koondus Narva alt Narva-Jõesuu sadamasse. Narva linna all asunud endistest sadamarajatistest ei ole enam midagi säilinud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]