Muzsikás

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Muzsikás [m'užikaaš] on Ungari pärimusmuusikaansambel.

Ansambli asutamisajaks võib lugeda aastat 1973. Sellal sai Ungaris alguse rahvamuusika uus laine ja tegutsemist alustasid nn tantsutoad.

Ansambli tuumik on seotud Bartóki-nimelise rahvatantsuansambliga (Bartók Táncegyüttes), kelle tegevus Sándor Timári juhtimisel vastandus tollal levinud ja ametlikult propageeritud rahvatantsude teatraalsele lavaesitustele ja pöördus eheda traditsiooni poole, mida võis leida vaid Transilvaaniast ja teistelt äärealadelt. Et autentset vokaalmuusikat olid talletanud Ungaris põhjalikult juba Zoltán Kodály ja Béla Bartók, keskenduti enam pillimängule ja tantsudele. Ülesvõteteks kasutati tummfilmi ja magnetofoni, mis omakorda nõudis talletajatelt süvenemist mängutehnikasse. Külamoosekantidelt kogutut-õpitut vahendati Budapesti noortemajade tantsutubades.

Aastal 1973 lõpetasid kaks ansambli tantsijat (Sándor Csóori ja Péter Éri) tantsimise ja hakkasid mängima rahvamuusikat koos Mihály Siposi ja Dániel Hamariga. Aastal 1979 kutsuti ansamblisse Márta Sebestyén, kes jäi sinna 1985. aastani. 1980. aastate keskel pühendus Márta Sebestyén enam oma soolokarjäärile, mis tõi kaasa mitmeid ansamblist sõltumatuid plaadistus- ja esinemispakkumisi. Praegu on lauljanna ja ansambel taas koos: Muzsikás ei esine ilma Mártata ja Márta Sebestyén ei anna kontserte muude ansamblitega.

Ansambli rahvusvaheline läbimurre algas 1978 Hollandis, seejärel kutsuti neid Inglismaale. Esinemisi on nüüdseks olnud kõigil kontinentidel peale Lõuna-Ameerikas, muuhulgas sellistes saalides nagu Londoni Queen Elisabeth Hall, Pariisi Theatre De La Ville, New Yorgi Town Hall ja Los Angelese House of Blues.

Ansamblit on oma filmides kasutanud mitmed kuulsad filmirežissöörid: Constantin Costa-Cavras (Music Box), Simon Broughton (Dancing Hall, Anthony Minghella (Inglise patsient).

"Muzsikás" on kahel korral esinenud Eestis.

Koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Heliplaadid[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1977: esimene LP anti välja tantsutoaliikumise sarja "Élő népzene" (Elav rahvamuusika) kolmandana plaadina.
  • 1979: Holland, "Muzsikás II"
  • 1981: "Nem úgy van most mint volt régen" (Enam pole nii nagu vanasti). Kaasa teeb ka Márta Sebestyén ja lisaks on plaadil rahvamuusikast inspireeritud omaloomingut.
  • 1984: "Nem arról hajnallik, ammeröl hajnalott" (Päev ei koida sealt, kus enne). Samalaadne kui eelmine, kuid laulutekstid on ühiskonnakriitilisemad.
  • [[1985: "Dúdoltam én" (Ümisesin ma). Márta Sebestyéni sooloplaat. Saateansambliks "Muzsikás". Sama plaat on rahvusvaheliselt tuntud nime all "The Prisoner's Song" (Vangi laul).
  • 1988: "Ősz" (Sügis).
  • 1993: "Szól a kakas már" (Kukk juba laulab). Sisaldab juudi päritolu rahvamuusikat Transilvaaniast. Arvati, et selline muusika on täielikult kadunud, sest ükski kogukonna 5000 juudist ei pääsenud holokaustist. Kuid "Muzsikás" leidis palad koos juutidega musitseerinud Transilvaania mustlasmuusikutelt.
  • 1996: "Hazafelé" (Kodu poole). Ungari rahvamuusika, mis on kogutud Mezőségist ja Gyimesist (Transilvaania)
  • 1998: "Bartók-Album" (Hannibal Records) on pühendatud heliloojale, rahvamuusikakogujale ja muusikateadlasele Béla Bartókile ning see on ühtlasi ansambli rahvusvaheliselt kõige enam kiidusõnu pälvinud plaat. "Muzsikás" püüab taaselustada noore Bartóki muljeid, mida ta võis saada kohtudes rahvamuusikas peituva ilu ja rikkusega. Ansambel usub, et umbes samasugune hämmastus valdas neidki 1970. aastatel, kui nad külamuusikutelt pillilugusid õppisid. Nagu nimi ütleb, on plaadil vaid Bartóki kogutud muusika, enamikku neist lugudest on helilooja kasutanud ka oma hilisemas loomingus, muuhulgas 44 viiuliduo komponeerimisel. Kolm duot kõlavad nii ansambli viiuldaja Mihály Siposi ja rumeenia päritolu viiulikunstnik Alexander Balanescu esituses kui ka aastakümnetetaguse fonogrammivõttena.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]