Mine sisu juurde

Muravanka Jumalaema Sündimise kirik

Allikas: Vikipeedia
Muravanka Jumalaema Sündimise kirik
Muravanka kirik
Riik Valgevene
Asukoht Muravanka
Ehituse algus 1516
Ehituse lõpp 1542
Koordinaadid 53° 41′ 51″ N, 24° 59′ 59″ E
Kiriku sisevaade ja altar
Vaade ühest kiriku tornidest

Muravanka Jumalaema Sündimise kirik (valgevene keeles Царква Раства Багародзіцы) on kirik Valgevenes Hrodna oblasti Ščučyni rajoonis Mažejkava külanõukogus Muravanka külas. Kirikut kasutavad õigeusklikud.

Valgevene gootika stiilis rajatud kirik pärineb 16. sajandi esimesest poolest.

Kirikuhoone

[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi kirikut mainitakse esimest korda 1407. aastal, on hilisemate uuringute põhjal selgunud, et selle dokumendi näol on tegemist XVII sajandist pärineva võltsinguga. Reaalselt valmis hoone XVI sajandi alguses. Hoone on hea näide gooti stiilist ja üleminekust renessanssarhitektuurile.[1] Muravanka Jumalaema Sündimise kirik on üks vähestest säilinud Valgevene kindluskirikutest. Kuna asula nimi tuleneb kivihoonest ja on varasem kui kirikuhoone ise, arvatakse, et algselt asus seal vaid üks kindlusetorn, mille juurde hiljem siis kirik ehitati.

Kirik valmis vahemikus 15161542. See rajati õigeusu kirikuna, ehitust toetasid Mažejkava mõisa omanik ja sealne rentnik[2]. 1656. aastal sai kirik sõjas Moskva tsaaririigiga kannatada, pärast seda ehitati tornid kõrgemaks. Taas sai see kannatada Põhjasõja ajal, mil seda kahjustas Rootsi vägede suurtükituli. Pärast seda lagunenud hoone hüljati.

Kirik seisis tühjana kuni XIX sajandi keskpaigani. 1822. aastal alustati selle taastamist.[3] Suuremad tööd viidi läbi veel vahemikus 18711872. XX sajandi alguses oli see mõnda aega kasutusel katoliku kirikuna. Pärast Teist maailmasõda seisis kirik mõnda aega tühjana.[4] Õigeusu kogudus alustas seal taas tööd 1988. aastal, kuigi ametlikult kuulus see katoliku kirikule kuni 1992. aastani.

Arhitektuur

[muuda | muuda lähteteksti]

Kirik on põhiplaanilt peaaegu ruudukujuline (15 × 13,5 m). Kiriku idaküljel asub apsiid, mis on hoonega ühelaiune. Kiriku nurkades asuvad neli torni. Läänepoolsed neist on suuremad, nende diameeter on 4,5 meetrit, seinte paksus 1,8 meetrit, kõrgus aga 14 meetrit. Idapoolsed tornid on sama kõrged, kuid nende diameeter on 3 meetrit ja seinte paksus 1c meeter. Torni seintes asuvad laskeavad.

Fassaadi kaunistavad nišid, need ehivad ka torne ja apsiidi. Lääneviilu kaunistavad kaksikkaarsed orvad. Hoonet kaunistavad veel nurga all laotud tellistest moodustuvad sakkfriisid; ka vaheldub valge värv telliste punase tooniga.

Sees jagavad neli sammast hoone kolmeks lööviks, mis on peaaegu ühekõrgused. Keskmise löövi kõrgus on 12 meetrit.[5] Kuni XIX sajandi ülesehitustöödeni asusid kiriku põranda all kaks võlvkambrit.

Kiriku sissepääsu kaitses langevärav. XIX sajandi alguseni viisid kirikust välja neli salakäiku, mis viisid igasse ilmakaarde. Toona need likvideeriti, fassaadile lisati uued karniisid, sissepääsu juurde ehitati aga narteks.

  1. в. Мураванка. Сьвята-Раства-Багародзіцкая царква // Кулагін А. Праваслаўныя храмы на Беларусі: Энцыкл. даведнік. — 2-е выд. — Мн.: БелЭн, 2001. С. 141
  2. Ткачоў М. А. Абарончыя збудованнi заходнiх зямель Беларусi XIII—XVIII стст. ― Мн., 1978.
  3. Иодковский И. И. Церкви, приспособленные к обороне в Литве и Литовской Руси // Древности. Труды комиссии по сохранению древних памятников. ― М., 1915. ― Т. 6.
  4. G. Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Burchard Edition, Warszawa 1997, ISBN 83-904446-9-0, s.153–154
  5. http://www.geocaching.su/?pn=101&cid=3628

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]