Muravanka Jumalaema Sündimise kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Muravanka Jumalaema Sündimise kirik
Мураванкаўская царква-крэпасць.jpg
Muravanka kirik
Riik Valgevene
Asukoht Muravanka
Ehituse algus 1516
Ehituse lõpp 1542
Koordinaadid 53° 41′ 51″ N, 24° 59′ 59″ E
Kiriku sisevaade ja altar
Vaade ühest kiriku tornidest

Muravanka Jumalaema Sündimise kirik (Valgevene keeles Царква Раства Багародзіцы) on kirik Valgevenes Hrodna oblasti Ščučyni rajoonis Mažejkava külanõukogus Muravanka külas. Kirikut kasutavad õigeusklikud.

Valgevene gootika stiilis rajatud kirik pärineb 16. sajandi esimesest poolest.

Kirikuhoone[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi kirikut mainitakse esimest korda aastal 1407, on hilisemate uuringute põhjal selgunud, et selle dokumendi näol on tegemist XVII sajandist pärineva võltsinguga. Reaalselt valmis hoone XVI sajandi alguses. Hoone on hea näide gooti stiilist ja üleminekust renessanssarhitektuurile. [1] Muravanka Jumalaema Sünni kirik on üks vähestest säilinud Valgevene kindluskirikutest. Kuna asula nimi tuleneb kivihoonest ja on varasem kui kirikuhoone ise, arvatakse, et algselt asus seal vaid üks kindlusetorn, mille juurde hiljem siis kirik ehitati.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kirik valmis vahemikus 15161542. See rajati õigeusu kirikuna, ehitust toetasid Mažejkava mõisa omanik ja sealne rentnik[2]. Aastal 1656 sai kirik sõjas Moskvaga kannatada, peale seda ehitati tornid kõrgemaks. Taas sai see kannatada Põhjasõja ajal, mil seda kahjustas Rootsi vägede suurtükituli. Peale seda lagunenud hoone hüljati.

Kirik seisis tühjana kuni XIX sajandi keskpaigani. Aastal 1822 alustati selle taastamist.[3] Suuremad tööd viidi läbi veel vahemikus 18711872. XX sajandi alguses oli see mõnda aega kasutusel katoliku kirikuna. Pärast Teist maailmasõda seisis kirik mõnda aega tühjana. [4]Õigeusu kogudus alustas seal taas tööd aastal 1988, kuigi ametlikult kuulus see katoliku kirikule kuni aastani 1992.

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Kirik on põhiplaanilt peaaegu ruudukujuline (15×13,5 m). Kiriku idaküljel asub apsiid, mis on hoonega ühelaiune. Kiriku nurkades asuvad neli torni. Läänepoolsed neist on suuremad, nende diameeter on 4,5 meetrit, seinte paksus 1,8 meetrit, kõrgus aga 14 meetrit. Idapoolsed tornid on sama kõrged, aga nende diameeter on kolm meetrit ja seinte paksus meeter. Torni seintes asuvad laskeavad.

Fassaadi kaunistavad nišid, need ehivad ka torne ja apsiidi. Frontoonil asuvad kahekordse kaarega orvad. Hoonet kaunistavad veel nurga all laotud tellistest moodustuvad mustrid; ka vaheldub valge värv telliste punase tooniga.

Sees jagavad neli sammast hoone kolmeks lööviks, mis on peaaegu ühekõrgused. Keskmise löövi kõrgus on 12 meetrit.[5] Kuni XIX sajandi ülesehitustöödeni asusid kiriku põranda all kaks võlvkambrit.

Kiriku sissepääsu kaitses langevärav. XIX sajandi alguseni viisid kirikust välja veel neli salakäiku, mis viisid igasse ilmakaarde. Toona need likvideeriti, fassaadile lisati uued karniisid, sissepääsu juurde ehitati aga narteks.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. в. Мураванка. Сьвята-Раства-Багародзіцкая царква // Кулагін А. Праваслаўныя храмы на Беларусі: Энцыкл. даведнік. — 2-е выд. — Мн.: БелЭн, 2001. С. 141
  2. Ткачоў М. А. Абарончыя збудованнi заходнiх зямель Беларусi XIII—XVIII стст. ― Мн., 1978.
  3. Иодковский И. И. Церкви, приспособленные к обороне в Литве и Литовской Руси // Древности. Труды комиссии по сохранению древних памятников. ― М., 1915. ― Т. 6.
  4. G. Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Burchard Edition, Warszawa 1997, ISBN 83-904446-9-0, s.153–154
  5. http://www.geocaching.su/?pn=101&cid=3628

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]