Miley Cyrus

Allikas: Vikipeedia
Miley Ray Cyrus
Miley Cyrus (2019)
Miley Cyrus (2019)
Sünninimi Destiny Hope Cyrus
Sündinud 23. november 1992 (31-aastane)
Nashville, Tennessee, USA
Päritolu Franklin, Tennessee, USA
Stiilid pop rock, teen pop
Elukutse laulja, näitleja, laulukirjutaja
Pill vokaal, elektrikitarr, akustiline kitarr, klaver
Tegev 2001. aastast
Plaadifirma Hollywood
Veebileht MileyCyrus.com

Miley Ray Cyrus (sünninimi Destiny Hope Cyrus; sündinud 23. novembril 1992) on näitleja, laulja ja laulukirjutaja.

Ta sai tuntuks tänu Miley Stewarti / Hannah Montana rollile sarjas "Hannah Montana". Tänu menukale sarjale sai alguse ka tema lauljakarjäär.

Isa kutsus tütart Smileyks, millest tuli nimi Miley. 2008. aasta märtsis vahetas ta nime Miley Ray Cyruseks, oma vanaisa järgi. Paljud arvavad, et nimi tuli tema isa järgi, kuid tegelikult on nimi Ray võetud vanaisa Ronald Ray Cyruse järgi, kellega Miley oli väga lähedane. Tema isa on Billy Ray Cyrus, kes on kuulus kantrimuusikastaar ja on tuntud oma loo "Achy Breaky Heart" järgi vanemale põlvkonnale, kuid noorematele on ta tuntud kui Hannah Montana isa Robby Ray Stewart Disney hittseriaalis "Hannah Montana".

Cyruse soolokarjäär algas tema debüütalbumiga "Hannah Montana: Meet Miley Cyrus" ("Hannah Montana: Saa tuttavaks Miley Cyrusega"), mis ilmus 23. juunil 2007. Tema teine album "Breakout" ("Läbimurre") ilmus 22. juulil 2008. "Breakout" on Cyruse esimene album, millel ei ole kaasatud Hannah Montana müügiõigust. Mõlemad albumid debüteerisid esikohal Billboard 200-s. 2008. aastal märkis ajakiri Time Cyruse ühena 100-st mõjuvõimsamast inimesest maailmas.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Cyrus on sündinud Nashville'is Tennessee osariigis Ameerika Ühendriikides. Ta vanemad on Leticia ja Billy Ray Cyrus. Tal on kaks vanemat poolvenda, Christopher Cody ja Trace. Tal on ka vanem poolõde Brandi, noorem vend Braison ning noorem õde Noah, kes on samuti laulja ja näitleja. Ta vanemad panid talle nimeks Destiny Hope, kuna uskusid, et ta jõuab elus kaugele.

Ta ristiema on Dolly Parton.

Cyrus käis Williamsoni maakonna põhikoolis, kus ta oli ergutustüdruk. Ta lõpetas kooli Options For Youth, kus tal oli eraõpetaja, kes käis temaga kaasas, kui ta filmis oma telesarja. Miley kasvas üles vanemate farmis Franklinis, mis jääb Nashville'ist umbes tunnise autosõidu kaugusele. Seal osales ta ka kirikutegevustes.

Miley Cyrus oma koera Roadiega

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

2008. aasta jaanuaris teatas Miley, et muudab oma nime ametlikult Miley Ray Cyruseks, milles nimi Ray on pärit tema vanaisa nimest. See muudatus sai teoks 1. mail 2008. Intervjuus USA Todayle ütles Cyrus, et tema isa on peamine põhjus, miks neiu töötab Hollywoodis. Ühes teises intervjuus teatas ta, et nende pere käib regulaarselt kirikus ja nad on kristlased.

Miley Cyrus Washingtonis esinemas, 12. jaanuar 2009

2008. aasta veebruaris hakkasid Cyrus ja tema parim sõbranna Mandy Jiroux tegema endast videoid ning neid Youtube'i üles panema ning see sai nimeks "The Miley and Mandy Show". Seda on nimetatud Youtube'i hitiks ning Cyrus ja Jiroux filmisid seda oma lõbuks. Peamiselt on see filmitud Miley Cyruse magamistoas.

2008. aasta septembris ilmunud ajakirjas Seventeen tunnistas Cyrus, et oli Nick Jonasega (ansamblist Jonas Brothers) paar aastat lähedases suhtes. Paar läks lahku 2007. aasta lõpus.

2009. aasta juunis lõpetas Cyrus üheksakuise suhte modelli Justin Gastoniga. Filmi "The Last Song" ("Viimane laul"; 2010) võtetel sai alguse suhe oma austraallasest kaasnäitleja, Liam Hemsworthiga. Miley ja Liam avalikustasid oma suhte "Viimase laulu" esilinastusel ja Miley nimetas Liamit oma esimeseks tõsiseks poiss-sõbraks.

2010. aasta augusti lõpus lõpetas Cyrus suhte Liam Hemswortiga, Cyrus kinnitas seda UK Weeklyle, aga ei soostunud rohkem kommenteerima.

2013. aastast oli Cyrus Liam Hemswortiga uuesti koos, aastatel 2018–2020 ka abielus.

2013. aastal muutis Miley Cyrus soengut, lõigates juuksed lühikeseks ja värvides need blondiks. Ta põhjendas seda sellega, et soovib oma lapstähe staatusest vabaneda.

2014. aastal USA MTV VMA-l hõõrutas Cyrus oma tagumikku vastu abielus Robin Thicke'i kubet. Sellest tegi meedia palju lärmi ja räägiti Robin Thicke'i abielulahutusest, mida siiski ei juhtunud. Cyruse käitumist põhjendati sellega, et ta soovib oma lapstähe staatusest vabaneda.

Näitlejakarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Cyrusele hakkas näitlemine huvi pakkuma üheksa-aastaselt, kui ta perekond elas ajutiselt Torontos, Kanadas. Tema esimene roll oli külalisroll oma isa telesarjas "Doc", kus ta mängis tüdrukut nimega Kyle. Ta on ka osalenud Rhonda Vincenti muusikavideos "If Heartaches Had Wings".

2003. aastal kehastas ta noort Ruthiet Tim Burtoni filmis "Big Fish". Cyrus osales ka telesaates "Colgate Country Showdown" koos oma isaga, kes oli seal saatejuht.

Disney-karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Cyrus oli 12-aastane, kui ta proovis saada nii peaosa Miley Stewartina / Hannah Montanana kui ka peategelase parima sõbra osasse Lilly Truscott/Lola Luftnagle, kuid Disney kanali žürii otsustas, et ta on selle rolli jaoks liiga noor ja väike. Kuid pärast pikka veenmist otsustas žürii, et Cyrus saab peaosa, kuna neile meeldis tema järjepidevus ja oskus peale laulmise ka näidelda.

Järgmistel aastatel üritas Miley lahti saada lõunaosariikide aktsendist, aga lõpuks tahtis Disney seda seriaalis kasutada. Hiljem pidi Cyrus tulema esinemisproovi koos isa Billy Ray Cyrusega, et teada saada, kas tema sobiks Hannah Montana isa rolli. Cyrus särab "Hannah Montana" peaosas Miley Stewartina, kelle teine mina on popmuusika sensatsioon Hannah Montana. Cyrus esineb Hannah Montanana ka oma kontsertidel.

2009. aastal valmis Hannah Montanast film "Hannah Montana: the Movie", millel oli suur edu. 2010. aasta alguses teatas Cyrus, et Hannah Montana neljas hooaeg jääb viimaseks. Cyrus osales samuti Disney saates "Hannah Montana's Backstage Secrets" ("Hannah Montana lavatagused saladused"), kus rääkis sarja "Hannah Montana" telgitagustest.

Miley Cyrusel oli pisiroll (tüdruk basseini ääres) ka 2007. aasta filmis "Keskkoolimuusikal 2". Cyrus oli ka külalisstaar Disney kanali televisioonile mõeldud animasarjas "The Emperor's New School", kus luges Yatta osa . Cyrus luges Penny osa 2008. aastal animafilmis "Välk".

2009[muuda | muuda lähteteksti]

Miley Cyrus astus üles Miley Stewarti / Hannah Montana filmis "Hannah Montana film" ("Hannah Montana: The Movie"), mis esilinastus Ameerikas 10. aprill 2009 (Eestis mais). Nii film kui ka filmimuusika, millel kaheteistkümne loo esitaja oli Cyrus, olid edukad.[viide?] 2009. aasta juunis teatas Disney, et sai õiguse teha Aprilynne Pike'i romaanist "Wings" film, kus Cyrus mängib peaosa.

2010[muuda | muuda lähteteksti]

18. jaanuaril algasid sarja Hannah Montana neljanda ja ühtlasi viimase hooaja ("Hannah Montana Forever") võtted. Hooaja osad esilinastusid Ameerikas 2010. aasta juuni lõpus ning Eestis näidatava Disney Channel Scandinavia kanalilt sai seda näha alates 2010. aasta sügisest.

Miley Cyrus mängis ka peaosa filmis "Viimane laul" ("The Last Song"), mis esilinastus 31. märtsil 2010 (Eestis mai alguses). Film sai palju kriitikat, eriti Cyruse osatäitmise kohta, ent äriliselt oli film siiski edukas: piletitega teeniti enam kui 88 miljonit dollarit. Vastavalt teenitud summale on film märgitud kui "Miley edukas üleminek täiskasvanute rollidesse".[viide?]

Cyrus osales ka filmis "Sex and the City 2", kus mängis väga väikest omanimelist osa.

Suvel algasid filmi "LOL: Laughing Out Loud" võtted.

Muusikukarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

2006[muuda | muuda lähteteksti]

4. aprillil 2006 tuli välja neljas DisneyMania kogumik, kus erinevad artistid Disney laule esitavad. Cyrus esitab sel kaveri "Zip-a-Dee-Doo-Dah" 1946. aasta animeeritud filmist "Song of the south". Originaalis esitas seda laulu James Baskett. See kogumik saavutas DisneyMania väljaannetest samuti suure edu, jõudes Billboard 200-s 15. kohale ja pälvides RIAA poolt kulla. HITS Daily Double'i andmetel on seda albumit praeguseni müüdud üle 717 000 eksemplari.

24. oktoobril 2006 andis Walt Disney Records välja esimese Hannah Montana heliriba. 13-laululisel albumil on neli laulu teistelt esitajatelt, ülejäänud üheksast, Cyruse esitatud loost kaheksal on esitajana märgitud Hannah Montana ning ühe, koos isaga esitatud dueti "I Learned from You" puhul on esitajana märgitud Cyrus ise. Album debüteeris 1. kohal U.S Billboard 200-s, müües esimesel nädalal 281 000 eksemplari ning püsides esikohal kaks nädalat. Kaheksa laulu plaadilt on olnud Billboard Hot 100 edetabelis, sh tunnuslaul "The Best of Both Worlds". 2006. aastal oli see album üldises müügiedetabelis 8., selle läbimüük oli sel aastal ligi 2 miljonit eksemplari. USA-s on seda albumit müüdud ligi 3,5 miljonit eksemplari ja maailmas üle 4,5 miljoni.

2007[muuda | muuda lähteteksti]

Taas avaldas Miley DisneyMania viiendal kogumikul kaverversiooni klassikalisest Disney laulust, sel korral 1989. aasta filmist "The Little Mermaid" tuntud loo "Part of your world", mille on kirjutanud Alan Menken ja Howard Ashman. See album debüteeris Billboard 200-s 14. kohal, seda osteti 44 000 eksemplari ning sellest sai kõige edukam DisneyMania-seeria albumiks. 26. juunil 2007, täpselt kaheksa kuud pärast esimese hooaja heliriba ilmumist, ilmus duubelalbum "Hannah Montana 2/Meet Miley Cyrus". Esimene plaat oli Hannah Montana teise hooaja heliriba, teine ("Meet Miley Cyrus") aga Cyruse debüütalbum iseendana, kus 10 laulust 8 kaasautoriks on Cyrus ise. Album debüteeris Billboard 200-s esikohal, seda osteti 326 000 eksemplari ning see oli edukam kui esimese hooaja heliriba. Esiviisikus püsis see duubelalbum üle 40 nädala. Detsembris tõusis album pühade toel tagasi esikümne sekka Billboard 200-s, selle aja jooksul müüdi enam kui 700 000 eksemplari. Kokku on albumit müüdud rohkem kui 3 200 000 eksemplari USA-s ja sellele on tagatud kolmel korral plaatina RIAA poolt. Albumi "Meet Miley Cyrus" edukaim singel oli "See you again", mis jõudis Hot 100-s 10. kohale ning millest sai Cyruse esimene esikümnesingel ja esimene suurem hitt.

2007. aasta oktoobris alustas Cyrus oma esimest kontserditurneed, et duubelalbumit reklaamida. Turneel, mis kestis kuni 31. jaanuarini 2008, esines Cyrus nii iseenda kui ka Hannah Montanana ja andis kokku 69 kontserti (14 rohkem kui algselt plaanitud) nii USA-s kui Kanadas. Enamikul turneest oli soojendusesinejaks Jonas Brothers. Piletid turnee raames antavatele kontsertidele müüdi välja rekordajaga. Turnee salvestati 3D-s ning jaanuaris 2008 jõudis "Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert" ka kinodesse, teenides piletirahana kokku 29 miljonit dollarit, umbes 42 000 dollarit ühe kino kohta.

Walt Disney Records / Hollywood Records andsid filmi heliriba, Cyruse turnee vältel salvestatud kontsertalbumi, välja 11. märtsil 2008. Selle 14-loolise albumi pooltes lugudes esineb Cyrus Hannah Montanana ja teistes iseendana. Album saavutas edetabelis Billboard 200 3. koha.

2008[muuda | muuda lähteteksti]

22. juulil 2008 ilmus Cyruse teine enda nime all avaldatud stuudioalbum. "Breakout" on Miley Cyruse esimene album, millel pole seost Hannah Montana müügiõigusega. Cyrus ütles, et "Meet Miley Cyrus" oli "lihtsalt kokkusaamine minuga, et teada saada, kes ma olen", samal ajal kui "Breakout" oli inspireeritud "sellest, mis on toimunud minu elus viimased paar aastat". 12-st loost 8-l on Cyrus kaasautoriks. "Laulukirjutamine on tõesti see, mida ma tahan teha oma elu lõpuni, [...] Ma loodan, et see plaat näitab, et ma olen eelkõige laulukirjutaja." Enamus laule on kirjutatud koos Antonina Armato ja Tim Jamesiga (laulude "See you again" ja "Good and broken" autorid). Album oli esikohal USA-s Billboard 200-s, müües esinädalal umbes 371 000 eksemplari. 31. juulil 2008 oli see plaat teine suurima müügieduga plaat naisartistil (Mariah Carey E=MC² müüs esinädalal 463 000 eksemplari).

Albumi "Breakout" esimene singel oli "7 things". Selle esmatutvustus oli Radio Disneys 12. mail 2008 ning saates "Elvis Duran and the Morning Show" järgneval päeval. "7 things" debüteeris Billboard Hot 100 edetabelis 85. kohale. Pärast singli ilmumist iTunes Store'is kaks nädalat hiljem tõusis see 70. kohalt 9. kohale. Sellest laulust sai Miley kõrgeima edetabelikohaga laul Billboard Hot 100-s.

Cyrus kutsuti 80. Oscarite jagamise tseremooniale esitama laulu "That's How You Know" filmist "Enchanted". Aprillis 2008 juhtis ta koos isaga CMT Music Awardsi. 9. aprillil 2008 esines Cyrus Ameerika superstaarisaate erisaates "Idol Gives Back", esitades laule "Good and Broken" ja "See you again". Ta ütles ka kuulajaskonnale, et tema üks unistusi on alati olnud esineda "American Idolis". 2008. aasta augustis esines Miley Teen Choice Awardsil.

5. septembril 2008 liitusid Cyrus, Mariah Carey, Carrie Underwood, Rihanna, Ciara, Beyoncé ja paljud teised naisesinejad, et esineda vähivastases kampaanias "Stand Up to Cancer" (Seisa vähile vastu). Singlit nimega "Just stand up!" esitati televisiooni maraton-otseülekandes, mida näitasid kõik suuremad USA telekanalid. 14. septembril 2008 osales Cyrus ühes teises heategevuslikus projektis – mitmed Disney staarid, teiste seas Jonas Brothers ja Demi Lovato, esinesid Gibsoni amfiteatris Universal Citys, et aidata korjata raha vähi avastamiseks ja treeningprogrammideks.

4. novembril 2008 andis Hollywood Records välja jõululaulude kogumiku pealkirjaga "All wrapped up". Sel laulsid erinevad artistid, esitades oma versioone jõululauludest, Cyrus esitas jõuluhiti "Santa Claus Is Coming to Town".

Filmile "Välk" loodud laulul "I thought I lost you" oli Cyrus kaasautoriks, ta salvestas selle loo koos teise "Bolti" staari, John Travoltaga. Lugu esitati hiljem Kuldgloobusele kui parim originaallaul. Filmi heliriba anti välja 18. novembril 2008.

2009[muuda | muuda lähteteksti]

Miley singel "The Climb" filmist "Hannah Montana: The movie" saavutas Billboard 200 edetabelis 6. koha. Seega on see laul olnud kõige kõrgemal edetabelikohal pärast singleid "See you again" ja "7 things", mis olid vastavalt 10. ja 9. kohal.

2009. aasta juunis vahetas Cyrus oma tele- ja filmikarjääri esindusfirma United Talent Agency välja Creative Artist Angency vastu, millest viimane esindab teda juba muusikuna. Juunis algasid ka filmi "The Last Song" võtted, kus Cyrus mängib mässumeelset teismelist, kes veedab suve rannaäärses väikelinnas oma isaga. Filmimine lõppes 2009. aasta augustis. Miley lindistas Jonas Brothersiga laulu pealkirjaga "Before the Storm". Samas tuli välja ka Hannah Montana 3. hooaja heliriba pealkirjaga "Hannah Montana 3".

Singel "Party in the U.S.A" paisati raadiojaamadesse 29. juulil 2009. Laul pärineb Cyruse albumilt "The Time of Our Lives", mis jõudis lettidele 31. augustil 2009. Singel debüteeris tänu 226 000 digitaalsele allalaadimisele Billboard TOP 100 hulgas 2. kohal, olles Cyruse parim edetabelitulemus. 14. septembril 2009 algas Cyruse turnee "Wonder World Tour". Kavas oli 45 kontserti Põhja-Ameerikas, hiljem lisandusid kontserdid Suurbritannias.

2010[muuda | muuda lähteteksti]

Miley Cyrus osales heategevuslikus projektis Haiti toetuseks, lauldes heategevussinglitel "We Are the World: 25 for Haiti" ja "Everybody Hurts". Tema kolmas stuudioalbum ilmus 21. juunil 2010 ning kandis nime "Can't Be Tamed". Samanimeline singel ilmus müügile 18. mail ning sai Billboard Hot 100 edetabelis 8. koha. Laulule filmiti ka muusikavideo. Samalt albumilt ilmus 26. oktoobril 2010 teine singel, "Who owns my heart". Cyruse kostüümid ja tantsud said plaati reklaamimisel palju kriitikat. Pärast seda albumit otsustas Miley muusikas väikese pausi teha ja pühenduda rohkem filmikarjäärile.

Muu tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

2008. aasta märtsis avalikustati Madame Tussaud' vahakujude muuseumis New Yorgis Miley Cyruse vahakuju. 2008. aasta aprillis sõlmis Cyrus lepingu, et avaldada oma elulooraamat, mis sisaldab tema elulugu 16. eluaastani. Raamatut aitas kirjutada Hilary Liftin ning teos sai pealkirjaks "Miles to Go". Biograafia avaldati märtsis 2009. Raamatus räägitakse Miley suhetest isaga, neiu kokkupuudetest meediaga, armuelust, ambitsioonidest ja asjadest, mida ta veel saavutada soovib. Raamat oli New York Timesis avaldatud edetabelis, mis sisaldas laste bestsellereid, esikohal.

Muusikavideod[muuda | muuda lähteteksti]

 • Fly on the Wall
 • Start All Over
 • Party in the U.S.A
 • Can't Be Tamed
 • Ordinary Girl
 • Let's Get Crazy
 • 7 Things
 • The Climb
 • When I Look at You
 • Who Owns My Heart
 • You're Gonna Make Me Lonesome When You Go
 • Decisions ft. Borgore
 • We Can't Stop
 • 23
 • Wrecking Ball
 • Malibu

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

 • 1999 - Big Daddy
 • 2003 – Big Fish
 • 2007 – Keskkoolimuusikal 2
 • 2008 – Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert
 • 2008 – Välk
 • 2009 – Hannah Montana: The Movie
 • 2010 – Sex and the City 2
 • 2010 – The Last Song
 • 2011 – Justin Bieber: Never Say Never
 • 2011 – LOL – Laughing out loud
 • 2011 – So Undercover

Telesarjad[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2003 – Doc
 • 2006 – The Suite Life of Zack and Cody
 • 2006 – Disney Channel Games
 • 2006–2010 – Hannah Montana
 • 2007 – Disney Channel Games
 • 2007 – 2008 – The Replacements
 • 2007 – The Emperor's New School
 • 2008 – Studio DC: Almost Live
 • 2009 – The Suite Life on Deck

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kontsertalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2008 – Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert
 • 2009 – Live from London

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2007 – See You Again
 • 2007 – Start All Over
 • 2008 – 7 Things
 • 2008 – Fly on the Wall
 • 2009 – The Climb
 • 2009 – Party in the U.S.A
 • 2010 – Can't Be Tamed
 • 2010 – When I Look at You
 • 2010 – Who Owns My Heart

Filmimuusika[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2006 – Hannah Montana
 • 2007 – Hannah Montana 2/Meet Miley Cyrus
 • 2008 – Hannah Montana 2: Non-Stop Dance Party
 • 2009 – Hannah Montana: The Movie Soundtrack
 • 2010 – The Last Song: Original Soundtrack

Kontserditurneed[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2007 – Hannah Montana: Live in London
 • 2007/2008 – Best of Both Worlds Tour
 • 2009/2010 – Wonder World Tour (koos oma venna bändi Metro Stationiga)
 • 2011 – Gypsy Heart Tour/Gorazon Gitano Tour

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]