Mihhail Svetov

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Mihhail Svetov (2019)
Mihhail Svetov

Mihhail Vladimirovitš Svetov (vene keeles Михаил Владимирович Светов; sündinud 4. jaanuaril 1985 Moskvas) on Venemaa opositsioonipoliitik, libertaarsete ideede peamine populariseerija Venemaal[1].

Ta on Venemaa Libertaarse Partei föderaalkomitee liige,[2] partei liige 2010. aastast[3]. Laiemalt sai ta tuntuks aastatel 2018–2019 Moskvas mitme miitingu korraldamisega: 30. aprillil 2018 miitinguga suhtlusportaali Telegram blokeerimise vastu, 29. juulil 2018 miitinguga pensionireformi vastu, 10. märtsil 2019 miitinguga vaba interneti toetuseks ja 23. juunil 2019 miitinguga kriminaalasjade fabritseerimise vastu. Kõigil neil esines ta ka ise sõnavõtuga. Ta on lustratsioonide pooldaja.

Svetov oli 20. juulil 2019 Moskvas Prospekt Akademika Sahharoval toimunud viimaste aastate suurima osavõtjate arvuga meeleavalduse (Aleksei Navalnõi hinnanguil 30 000–40 0000 osavõtjat, tegelikult umbes 22 000 osalejat) põhikorraldajaid. Meeleavaldusel nõuti õiglasi ja vabu valimisi. Nädal varem olid võimud keeldunud registreerimast valimistele opositsioonipoliitikuid. Üks esinejaid oli ka Svetov ise. Meeleavaldus lõppes otsusega, et kui võimud ei registreeri seitsme päeva jooksul kõiki kandidaate, keda ebaõiglaselt kõrvaldati, siis korraldatakse 27. juulil Moskva Linnavalitsuse hoone juures uus meeleavaldus.

Svetov juhib YouTube'is poliitilist kanalit SVTV, kus ta kutsub avaliku elu tegelasi arutama kõige resonantsemaid küsimusi ja nähtusi, mis tänapäeval Venemaal aset leiavad.[1] Samuti peab ta loenguid üle Venemaa; kaugeim loengupidamise koht on Južno-Sahhalinsk[4].

Svetov kutsus Cato Instituudi presidendi Peter Goettleri pidama loengusarja Venemaal.[3]

Haridus ja elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Svetov sai koolihariduse koduõppes. 2009. aastal lõpetas ta Nottinghami Ülikooli politoloogia erialal. Ta valdab vabalt vene, inglise, prantsuse ja jaapani keelt. Ta elas aasta Kanadas, kolm aastat Prantsusmaal ja neli aastat Jaapanis.[5]

Ta on väitnud ka, et 2016. aastal lõpetas ta Uus-Meremaal filmiakadeemia ja kirjutas filmistsenaariumi, mille järgi Uus-Meremaal valmis film.[3] Ka seda, et on külastanud 45 riiki, sealhulgas Hiinat, Iraani, Singapuri ja Mehhikot[6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]