Mihhail Prohhorov

Allikas: Vikipeedia
Mihhail Prohhorov

Mihhail Dmitrijevitš Prohhorov (sündinud 3. mail 1965) on vene suurärimees.

2008. aasta algul hinnati ta varandust 19,5 miljardile dollarile, 2009. aasta algul hindas Forbes selle suuruseks 9,5 miljardit dollarit[1]. Kuna Prohhorovi vara kahanes võrreldes teiste oligarhidega suhteliselt vähem, tõusis ta Venemaa rikkaimaks inimeseks.

Prohhorov on tegev värviliste metallide äris ning rahanduses. Ta oli maailma suurima niklitootja Norilsk Nickel (Норильский никель) suurosanik, kuid müüs 2008. aasta aprillis oma 25-protsendilise osaluse Rusalile, omandades vastutasuks 14-protsendilise osaluse Rusalis, võimalusega tehing tagasi pöörata juhul kui Rusali ei õnnestu 2009. aastal Londoni börsile viia.

Samuti müüs Prohhorov 2008. aastal kauaaegsele äripartnerile Vladimir Potaninile 50-protsendilise osaluse ühises investeerimisettevõttes KM-Invest.[2]

Prohhorov on ka Norilsk Nickeli sõsarettevõtte, Venemaa suurima kullatootja Polyus Goldi (Полюс Золото) suurosanik.

2007. aastal asutas Prohhorov investeerimisfondi Onexim Group, mis keskendub kaevandussektorile, nanotehnoloogiale ning energeetikale.

Prohhorov on Venemaa Laskesuusatamise Liidu president.

25. juunil 2011 valiti Prohhorov partei Õiglane Üritus (Pravoje Delo) esimeheks. Esimehena asus ta seni liberaalsesse parteisse aktiivselt Vene natsionaliste värbama.[3] 2011. aasta 15. septembril pidas partei Moskvas kaks konkureerivat kongressi, millest üks Prohhorovi tagandas. Prohhorovi sõnul oli kongress võltsitud, kuid kohtus seda tõestada on keeruline. Ta kutsus üles looma uut erakonda.[4]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vanem õde on kirjanduskriitik Irina Prohhorova.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]