Mine sisu juurde

Mihhail Lavrentjev

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib matemaatikust ja mehaanikateadlasest, Novosibirski Akademgorodoki rajajast; tema matemaatikust poja kohta vaata artiklit Mihhail Lavrentjev (1932–2010); Eesti jalgpallurist vaata Mihhail Lavrentjev (jalgpallur)

Mihhail Lavrentjev

Mihhail Lavrentjev (vene keeles Михаил Алексеевич Лаврентьев Mihhail Aleksejevitš Lavrentjev; 19. november (vkj 6. november) 1900 Kaasan15. oktoober 1980 Moskva) oli vene matemaatik ja mehaanikateadlane, NSV Liidu Teaduste Akadeemia Siberi osakonna rajaja. Ta oli 1946. aastast NSV Liidu Teaduste Akadeemia akadeemik ja 1971. aastast Prantsuse Teaduste Akadeemia välisliige.

Lavrentjev oli kompleksse variatsioonianalüüsi funktsioonide ja matemaatilise füüsika asjatundja. Tema avastused aitasid kaasa lennukitööstuse arengule. Teise maailmasõja ajal uuris ta plahvatuste füüsikat ja arendas konformsete kujutuste teooriat. Ta uuris ka osatuletistega diferentsiaalvõrrandeid.

Ta oli üks Novosibirski Akademgorodoki idee autoritest ja asutajatest. Aastatel 1957–1975 oli ta NSV Liidu Teaduste Akadeemia Siberi osakonna esimees ja NSV Liidu Teaduste Akadeemia asepresident. Ta suri 1980. aastal Moskvas ja on maetud Lõunakalmistule Novosibirskis.

Lavrentjevi idee USA-le sõjalise löögi andmiseks[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast 58-megatonnilise tuumapommi lõhkamist 1961. aastal Novaja Zemlja kohal esitas 1962. aastal akadeemik Lavrentjev Nikita Hruštšovile ametialase kirja, milles ta tegi ettepaneku kasutada 100 megatonnist tuumaseadet tekitamaks maavärinajärgse tsunami sarnast hiigelmõõtudega kunstlikku lainet ja suunata see Põhja-Ameerika ranniku suunas. Lavrentjev leidis, et USA-ga sõja puhkedes tekitaks säärane sõjaline löök vastasele korvamatut kahju. Ettepanek pandi varsti kalevi alla, sest asja uurimisel tõdeti, et New Yorki ja teisi suuri USA rannikulinnu kaitseb hiidlaine eest mandrilava.[1]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Lomonossovi kuldmedal

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaa Teaduste Akadeemia annab välja Lavrentjevi auhinda.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ka tema poeg Mihhail Mihhailovitš Lavrentjev oli tunnustatud matemaatik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]