Mērsrags

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mērsrags

Elanikke: 1532 (2015)

Koordinaadid: 57° 20′ N, 23° 8′ E
Mērsrags (Läti)
Mērsrags

Mērsrags (saksa keeles Markgrafen) on asula Lätis, Mērsragsi piirkonna halduskeskus. Küla asub Liivi lahe kaldal, merepinnast 4 meetri kõrgusel.

Mērsragsile on nime andnud samanimeline neem, mille varjus asub praegusel ajal puidu väljaveole spetsialiseerunud Mērsragsi sadam. Küla läbib ka Engure järvest väljuv Mērsragsi kanal. Seal asuvad Laudgaļi, Bērnudārzsi, Mērsraga skola ja Mērsragsi bussipeatused.[1].

Asulat on esmakordselt mainitud XV sajandil. Kuramaa hertsogiriigi ajal toodeti seal seepi. Aastal 1809 valmis sealne puidust kirik, mis on üks vanemait puitkirikuid Lätis. Asula hakkas kasvama XIX sajandi lõpus, mil sinna rajati majakas ja seal hakati ehitama laevu. Aastal 1926 sai asula raudteeühenduse, järgmisel aastal süvendati sadamat.

Tänapäeval annavad elanikele peale sadama elatist kalapüük ja suitsukalade tootmine, külas on ka kämping. Lisaks piirkonnavalitsusele asuvad külas ka kultuurikeskus, vabaõhulava, raamatukogu[2] ja piirkonna muuseum.

Kaitse all on Rozu iela 12 sanglepad ja veel üks nimetu sanglepp, üks pärn, üks saar ja seitseteist mändi. Mērsragsi tuletorni juurde jääb kaks looduskaitsealust põlist tamme, kaks vahtrapuud ja üks hobukastan.[3] Muinsusmälestistest on riikliku kaitse all Mērsragsi tuletorn.[4] Kohaliku kaitse all on Mērsragsi kirik koos sealse oreliga.[5]

Aastal 2007 oli külas 1692 elanikku, aastal 2015 oli elanikke 1532.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. IS Mantojums
  2. https://kulturasdati.lv/lv/bibliotekas/publiska-biblioteka/pasvaldibu
  3. Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS, vaadatud 05.09 2017
  4. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 05.09 2017
  5. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 05.09 2017