Mänguteooria

Allikas: Vikipeedia

Mänguteooria on rakendusmatemaatika haru, mis püüab matemaatiliselt selgitada lahendusi strateegilistes olukordades, kus ühe osapoole valiku soodsus sõltub teiste poolte tehtud valikutest.

Mänguteoorial on rakendusi sotsiaalteadustes (sealhulgas politoloogias ja majandusteaduses), bioloogias, filosoofias ja mujal.

Nullsummamäng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Nullsummamäng

Mänguteooria lihtsaim mudel käib olukorra kohta, kus on tegemist vastandlike huvidega ja alati peab üks võitma ja teine kaotama; sel juhul on võimalik kokku leppida ka näiteks viigis. Selliseid mänge nimetatakse nullsummamängudeks. Näiteks lauamängud nagu male. Mänguteooria rakendamisel on vajalik määrata erinevad kriteeriumid (osalejate arv, nende informeeritus, mängu eesmärk jne).

A B
A –1, 1 3, –3
B 0, 0 –2, 2
Nullsumma mäng
Next.svg Pikemalt artiklis Nullsumma mäng

Varajaseim raamat mänguteooria kohta ilmus 1944 John von Neumannilt ja Oskar Morgensternilt, "Mänguteooria ja majanduslik käitumine" (Theory of Games and Economic Behavior). Kuid ka 19. sajandil olid Francis Edgeworth ja Antoine Cournot käsitlenud mõningaid mänguteoreetilisi probleeme.

Bioloogias hakati mänguteooriat laiemalt kasutama 1970ndatel.

Tuntuim arendus mänguteooriast on Nashi tasakaal, mille eest John Forbes Nash sai ka 1994 aastal koos Reinhard Selteni ja John Harsanyiga Nobeli majanduspreemia. Kokku on mänguteooria eest antud välja kaheksa Nobeli preemiat. John Maynard Smith sai Crafoordi autasu mänguteooria rakenduse eest bioloogias.

Koostöö Omakasu
Koostöö -1, -1 -10, 0
Omakasu 0, -10 -5, -5
Vangi dilemma
Next.svg Pikemalt artiklis Vangi dilemma

Üht mänguteooriat tuntakse vangi dilemma nime all. Kui kaks süüalust vaikivad, ei saa kohus kummalegi määrata maksimumkaristust ning mõlemad saavad vaid aasta karistust. Kui üks teise peale keelt kannab, langeb tema osaks miinimumkaristus, teine aga saab aga 10 aastat. Mõlema ülestunnistuse puhul ootab mõlemat vaid viis aastat. Sellistel eeldustel oleksid ratsionaalsed kahtlusalused vait, kuid lootuses aastaga pääseda, võivad nad mõlemad või üks neist teha ebaratsionaalseid valikuid.