Krüptoraha

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Krüptorahaks (või krüptovaluutaks) nimetatakse rahasüsteemi, mida traditsiooniliselt iseloomustab krüptograafilistel alustel üles ehitatud turvalisus, detsentraliseeritud isereguleeruv maksetesüsteem ning võrgu ja tarkvara läbipaistvus. Krüptoraha on üks alaliik digitaalrahast, mis on alternatiiv füüsilisele rahale (paberraha ja mündid).[1] Krüptoraha detsentraliseeritud kontroll töötab läbi plokiahela.[2] Esimeseks ja tuntuimaks detsentraliseeritud krüptorahaks oli bitcoin, mis loodi 2009. aastal. Nüüdseks on neid sadu.[3] Krüptovaluutade turukapital on prognoositud 2018. aastaks ligikaudu 1-2 triljonit dollarit.[4]

Definitsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Jan Lansky teooria järgi on krüptovaluuta süsteem, mis täidab järgnevaid seaduspärasusi:[5]

 1. Süsteem ei vaja kolmandaid osapooli.
 2. Süsteem jälgib krüptovaluuta ühikuid ja nende omanikke.
 3. Süsteem määrab, kas uut krüptovaluutat saab luua. Kui luuakse uus krüptoraha, siis süsteem määratleb selle päritolu ja krüptoraha omanikud.
 4. Krüptoraha omanikke on võimalik ainult tõestada krüptograafiliselt.
 5. Süsteem lubab teostada krüptoraha ülekandeid, mille tagajärjel krüptovaluuta omanik muutub. Ülekannet saab teostada vaid juhul, kui eelmine omanik suudab tõestada nende omanikuks olemist.
 6. Kui samal ajal soovitakse teha mitut sama krüptoraha ülekannet, siis süsteem lubab teostada ainult ühe.

Märtsis 2018 lisati sõna cryptocurrency Merriam-Websteri sõnastikku.[6]

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Detsentraliseeritud krüptovaluutat toodetakse kogu süsteemis kollektiivselt, kiirusega, mis on määratud kindlaks süsteemi loomise ajal ning mis on teada avalikkusele. Detsentraliseeritud krüptovaluuta puhul ei saa ettevõtted ega valitsused toota uusi ühikuid. Tehniline süsteem, millel detsentraliseeritud krüptovaluutad põhinevad, on loodud grupeeringu või isiku poolt, keda teatakse nime all Satoshi Nakamoto.[7]

2017. aasta septembri andmetel eksisteerib üle tuhande krüptovaluuta, millest enamus on sarnased ning tulenevad esimesest täies ulatuses rakendatud detsentraliseeritud krüptovaluutast – bitcoin'ist. Krüptovaluuta süsteemide ohutus, terviklikkus ja raamatupidamisbilanss on hallatud vastastikku umbusklike osapoolte poolt, keda kutsutakse "kaevuriteks", kes kasutavad oma arvuteid, et aidata kinnitada tehinguid ja nendele lisada ajatempel, lisades tehingud raamatupidamise pearaamatusse konkreetse ajatempli skeemiga.[8] Kaevuritel on majanduslik stiimul, et säilita krüptovaluuta kontoraamatu turvalisus.[9]

Enamik krüptovaluutasid on loodud tavaraha tootmise vähendamiseks, mis põhjustab suure tühimiku valuutale, mis kõik ringlusesse peaks minema, väärismetalli jäljendades.[10][11] Võrreldes tavavaluutadega mida omavad finantsasutused või mis on inimeste kätes, on krüptovaluuta rohkem kaitstud õiguskaitseorganite poolt arestimise eest.[12] See tuleneb krüptograafiliste tehnoloogiate võimendamisest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Krüptoraha on eksisteerinud teoreetilise ehitisena pikka aega enne, kui esimesed digitaalsed alternatiivvaluutad sündisid. Varasemad krüptoraha pooldajad pidasid eesmärgiks rakendada matemaatilisi ja infotehnoloogilisi põhimõtteid, et lahendada seda, mida nad pidasid “traditsiooniliste” valuutade praktilise ja poliitilise poole pealt puudujääkideks.

Krüptoraha digitaalsed alternatiivid tekkisid 1980ndate alguses, kui Ameerika krüptograaf David Chaum leiutas algoritmi, mis on siiamaani kasutuses internetipõhisel krüpteerimisel. Algoritm lubas turvaliselt ja muutumatult edastada infot erinevate poolte vahel, mis on ka vundamendiks hiljem leiutatud elektroonilistele maksetele. Seda nimetati “pimedaks rahaks”.

1980ndate lõpus lõi David Chaum DigiCashi firma, mis tootis pimedal algoritmil põhinevaid rahaühikuid. Chaumi firma käes oli sel ajal monopol ja konkurents puudus. Esialgu tegeles DigiCash ainult eraisikutega, kuid Hollandi keskpank oli sellele vastu ja käskis selle tegevuse lõpetada. DigiCash seisis valiku ees, et kui soovivad jätkata, tuleb seda teenust osutada ainult litsentseeritud pankadele, mis vähendas nende turupotentsiaali oluliselt. Hiljem oli Microsoft huvitatud DigiCashiga koostöö tegemisest, millega Microsoft oleks lubanud enda kasutajatel teha makseid kasutades DigiCashi. Firmad aga ei saanud kokkuleppele ja DigiCash lõpetas 1990ndate lõpus tegevuse.

Samal ajal töötas tarkvaraarendaja Wei Dai välja b-money, virtuaalvaluuta, mis sisaldas paljusid tänapäeva krüptoraha komponente, näiteks keerulist anonüümset kaitsesüsteemi. B-money aga ei olnud mõeldud turul kasutamiseks. Seejärel töötas Chaumi partner Nick Szabo välja ja väljastas krüptoraha Bit Gold, mis kasutas sama plokiahela süsteemi, mida kõik tänapäeva krüptorahad. Nagu DigiCash, ei kogunud Bit Gold populaarsust ega ole enam kasutusel.[13]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Mis on krüptoraha?"
 2. "Bitcoin, cryptocurrency, blockchain... So what does it all mean?"
 3. "Possible State Approaches to Cryptocurrencies"
 4. "Cryptocurrency Market Cap to Reach $2 Trillion in 2018: Mike Novogratz" – CNN
 5. "Possible State Approaches to Cryptocurrencies"
 6. "The Dictionary Just Got a Whole Lot Bigger"
 7. "The great chain of being sure about things"
 8. Bitcoin: A primer for Policymakers"
 9. "The great chain of being sure about things"
 10. "Crypto Currency"
 11. "How Cryptocurrencies Could Upend Banks' Monetary Role"
 12. "Crypto Currency"
 13. "What Is Cryptocurrency – How It Works, History & Bitcoin Alternatives"