Lohu Jaanilinn

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Loone linnus)

Lohu Jaanilinn


Lohu Jaanilinna vall koos uue sillaga
Lohu Jaanilinna vall koos uue sillaga
Asustatud 11. sajandi lõpp – 12. sajand
Tüüp
Maakond Rapla maakond
Vald Kohila vald
Asula Lohu
Koordinaadid 59° 8′ 32″ N, 24° 46′ 54″ E
Lohu Jaanilinna vallid seestpoolt.

Lohu Jaanilinn ehk Loone linnamägi (ka Lohu I linnus) oli linnus, mille linnamägi asub nüüdisajal Lohu külas Kohila vallas Rapla maakonnas Keila jõe idakaldal.

Lohus asub kaks linnust, mida lahutavad teineteisest vaid Keila jõgi ja paarisajameetrine vahemaa. Väiksemat ja vanemat Lohu linnust tuntakse ka Lohu II linnuse nime all. See on muistse Harjumaa üks keskseid paariskantse.

Linnus paikneb Keila jõe käärus asuval künkal, mille pindala koos vallidega on 1,5 hektarit. Umbes 6500 m² suurust kultuurikihiga kaetud linnuse õue ümbritseb põhjas, läänes ja idas hobuserauakujuline kunstlik vall, mille pikkus on 300 ja kõrgus kuni 6 meetrit. Jõepoolses küljes vall puudub. Valli peal on tõenäoliselt olnud palkehitised, mis on toestatud kuivmüürseinaga. Põhja ja ida poolt on valli välisküljel 20–25 meetri laiune ja 2 meetri sügavune lame nõgu ja selle välisservas 2 meetri kõrgune ebamäärane kuhjatis, mis on arvatavasti looduslik. Sissepääs linnusesse on paiknenud idas ja selle kõrval oli tõenäoliselt tornitaoline rajatis, mida Liivimaa kroonikas on nimetatud summitas munitionis.

Lohu Jaanilinn rajati 11. sajandi lõpus või 12. sajandi algul. Läti Henrik kasutab Liivimaa kroonikas Jaanilinnast kõneledes nime Castrum Lone (Loone linnus). 1216. ja 1220. aasta sõjaretkedel Harjusse kasutasid vallutajad Lohu (Loone) küla kogunemispaigana, Lohu Jaanilinn jäi neil aga alistamata. Linnus vallutati alles 1224. aasta jaanuaris pärast kahenädalast piiramist.

Lohu Jaanilinna kasutati tõenäoliselt viimati Jüriöö ülestõusu ajal.

Lohu Jaanilinna uuris 1914. aastal baltisaksa arheoloog A. Friedenthal.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]