Mine sisu juurde

Liivi jõgi

Allikas: Vikipeedia
Liivi jõgi
Liivi jõgi Koluveres
Liivi jõgi Koluveres
Liivi jõgi Koluveres
Lähe Risti alevikust kirdes
Suubub Kasari jõkke
Valgla maad Eesti
Valgla pindala 252,7 km²
Pikkus 45,6 km
Parempoolsed lisajõed Marimetsa oja, Ubasalu oja, Silgi oja
Kaart

Liivi jõgi on jõgi Läänemaal Lääne-Nigula vallas Rehemäe, Jõgisoo, Koluvere, Kullamaa, Kullametsa, Liivi, Päri, Silla ja Üdruma, Allikotsa, Laiküla ja Soo-otsa ja Rõuma külas ning Raplamaal Märjamaa vallas Maidla külas, Kasari jõe parempoolne lisajõgi.

Lähe asub Risti alevikust kirdes, Rõuma küla piiril, Keila–Haapsalu raudtee ääres. Lähte ümbruses on mitu sood: Rõuma raba ja Kuistlema raba läänes, Tõlva raba idas. Suue asub vahetult enne Kasari deltat, umbes 2,5 kilomeetrit Risti-Virtsu maantee sillast alamal. Jõe pikkus on 45,6 kilomeetrit ja valgla suurus 252,7 km². Jõe vähem tuntud rööpnimi on Rehemäe jõgi, kasutatud ka nimesid Koluvere jõgi ja Laimetsa jõgi.

Lisajõed:

Liivi jõgi läbib Koluvere järve, Liivi järve ja Kullamaa paisjärve ning tema kallastele jäävad Matsalu rahvuspark ja kaitsealune Koluvere mõisa park.

Jõe ületavad Ääsmäe–Haapsalu–Rohuküla maantee, kolmel korral Risti–Virtsu–Kuivastu–Kuressaare maantee (Koluvere sild, Silla sild) ja Haapsalu–Laiküla maantee (Laiküla sild) ning Maidla–Ollimäe tee (Hõbeda sild), Ollimäe–Koluvere tee (Koluvere mõisa sild), Lemmikküla–Jõgisoo tee (Jõgisoo sild) ja Liivi–Üdruma tee (Liivi sild).

Valdavalt voolab jõgi sirgetes kanalites. Märkimisväärsed lammialad jäävad Liivi jõe kallastel alamjooksule (Kasari luht) ja ülemjooksule Õmma soostiku aladele.

Liivi jõgi on üks Eesti kapriissemaid jõgesid, kus suvine väikseim vooluhulk võib erineda aasta keskmisest ligemale 300 korda.

Jõe ääres huviväärsemaid objekte on keskjooksul paisjärve ääres olev Koluvere loss.

Jõgi on avalik veekogu, mille piiranguvöönd on 100 m.

Liivi jõe keskkonnaregistri kood on VEE1116600.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]