Lääne-Nigula vald

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest vallast; varasema valla kohta vaata artiklit Lääne-Nigula vald (2013–2017)

Lääne-Nigula vald

Lipp Vapp
Lääne-Nigula valla lipp Lääne-Nigula valla vapp

Pindala: 1449 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 7195
Rahvastikutihedus: 5 in/km²
EHAKi kood: 0441[2] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Taebla

Lääne-Nigula vald on kohaliku omavalitsuse üksus Eestis Lääne maakonnas.

2016. aastal sõlmisid Kullamaa, Lääne-Nigula, Martna, Noarootsi ja Nõva vald ühinemislepingu.[3] Lääne-Nigula vald moodustus 2017. aastal omavalitsuste haldusreformi käigus, kui jõustus nimetatud valdade ühinemine.

Sümboolika

Vapi kirjeldus: rohelisel kilbil hõbedane nelileht, punane lainelõikes piit ning hõbedane lainelõikes varras. Lipu kirjeldus: rohelisel väljal vardapoolse asetusega valge nelileht punase tähtristiga ja valged pakud. Lipu laiuse ja pikkuse suhe on 7:11, normaalsuurus 105x165 cm.

Selgitus: nelileht viitab ristikule ja põllumajanduslikule tegevusele; tähtrist haridusele ja märgib Lääne-Nigula kihelkonna kirikut; lainelõikes varras tähistab merd ja jõgesid. Hõbe tähistab vaimsust, puhtust ja sihikindlust; punane viitab Läänemaale; roheline kaunist loodust. Sümbolid võeti kasutusele 25. märtsil 2014. Autor on Ülo Leis.

Asustusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vallas on kolm alevikku ja 115 küla.

Alevikud
Palivere, Risti, Taebla
Külad
Allikmaa, Allikotsa, Auaste, Aulepa, Dirhami, Ehmja, Einbi, Elbiku, Enivere, Hara, Hindaste, Hosby, Höbringi, Ingküla, Jaakna, Jalukse, Jõesse, Jõgisoo, Kaare, Kaasiku, Kabeli, Kadarpiku, Kalju, Kasari, Kastja, Kedre, Keedika, Keravere, Keskküla, Keskvere, Kesu, Kirimäe, Kirna, Koela, Kokre, Koluvere, Kudani, Kuijõe, Kuke, Kullamaa, Kullametsa, Kuluse, Kurevere, Kärbla, Laiküla, Leediküla, Leila, Lemmikküla, Liivaküla, Liivi, Linnamäe, Luigu, Martna, Mõisaküla, Mõrdu, Männiku, Nigula, Nihka, Niibi, Niinja, Nõmme, Nõmmemaa, Nõva, Ohtla, Oonga, Oru, Osmussaare, Paslepa, Peraküla, Piirsalu, Putkaste, Pälli, Päri, Pürksi, Rannajõe, Rannaküla, Rehemäe, Riguldi, Rooslepa, Rõude, Rõuma, Saare, Salajõe, Saunja, Seljaküla, Silla, Soolu, Soo-otsa, Spithami, Sutlepa, Suure-Lähtru, Suur-Nõmmküla, Tagavere, Tahu, Tammiku, Telise, Tuka, Tuksi, Turvalepa, Tusari, Ubasalu, Uugla, Uusküla, Vaisi, Vanaküla (Gambyn), Vanaküla, Variku, Vedra, Vidruka, Võntküla, Väike-Lähtru, Väike-Nõmmküla, Väänla, Österby, Üdruma

Valla valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Nigula Vallavolikogu on valimisõiguslike vallakodanike poolt valitud kõrgeim võimuorgan vallas. Volikogu esimees on Neeme Suur, volikogu aseesimees on Laine Belovas. Lääne-Nigula vallavanem on Mikk Lõhmus. Lääne-Nigula vallas on neli osavallakogu, mis on valla ühe piirkonna elanike esinduskogu. Osavallakogud moodustatati valla erinevate piirkondade huvide paremaks arvestamiseks kohaliku omavalitsuse ülesannete täitmisel. Osavallakogude moodustamise alused, pädevuse ja töökorralduse Lääne-Nigula vallas sätestab ühinemislepingus. Lääne-Nigula vallas on kolm kogukonnakogu, mille eesmärk on kohaliku initsiatiivi ja identiteedi hoidmine, kohaliku omavalitsuse üksuse elanike kaasamine kohaliku elu küsimuste otsustamisse ning piirkondlike huvide esindamine valla ülesannete täitmisel. Kogukonnakogude moodustamise alused, pädevuse ja töökorralduse alused sätestab Lääne-Nigula valla kogukonnakogude statuut.

Vallavalitsus, osavallavalitsused ja teeninduskeskused[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Nigula Vallavalitsus asub Taebla alevikus Haapsalu mnt 6.

Osavallavalitsused:

  • Kullamaa küla, Vallamaja
  • Martna küla, Vallamaja
  • Nõva, Kooli
  • Noarootsi Pürksi külas Pürksi keskus 9

Lääne-Nigula Vallavalitsuse teeninduskeskused:

  • Risti alevik Tallinna mnt 4
  • Linnamäe küla Hansuküla tee 2

Elukeskkond[muuda | muuda lähteteksti]

Kõik on lähedal...

Linlikuma eluviisi soovijad leiavad endale sobiva kodu Taebla, Palivere või Risti alevikus ja Linnamäe külas. Valla 115 küla pakuvad rohkelt võimalusi oma kodu rajamiseks nendele, kes soovivad rahu, vaikust ning väikest või suuremat aiamaad maal. Igast valla maismaapunktist jõuab mõnekümne minutiga lähima raamatukoguni, lasteaiani, koolini või valla ametiasutuseni. Vallas on aktiivne kultuurielu ja MTÜde paljusus.


Turism ja vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Nigula vallas on kaunis ja mitmekesine loodus, mis pakub vaateid Osmussaarest, Noarootsi ja Nõva männimetsadest ning liivarandadest kuni Lääne-Eesti kõrgeima punktini Palivere Pikajalamäel, romantilise Marimetsa rabani ning Kasari luhtadeni. Nimetamist väärivad ka Rannarootsi pärand Noarootsis, ajalooliselt tugev kultuurielu Kullamaal, kaunid maakirikud Lääne-Nigulas, Martnas, Noarootsis, Kullamaal, Nõval ja Piirsalus, Saueaugu Teatritalu, Silma Õpikoda. Valda läbib 25 kilomeetri ulatuses endist raudteetammi mööda kulgev Riisipere-Haapsalu tervisetee, mida mööda on soovi korral võimalik sõita rattaga Riisiperre rongi peale või Haapsallu merd ja kultuuri nautima. Valda läbivad eurovelo rattateed ja rannikuala matkatee, Nõvalt aga algavad mitmed Eestist läbivad matkarajad, Paliveres aga asuvad Lääne-Eesti parimad suusarajad.

Kirikud: Piirsalu kirik[4], Lääne-Nigula Püha Nikolause kirik[5], Kullamaa Püha Johannese kirik[6], Noarootsi Püha Katariina kirik[7], Martna Püha Martini kirik[8], Nõva Püha Olevi kirik[9] ja Rooslepa kabel.[10]

Muuseumid: Ants Laikmaa majamuuseum[11], Lyckholmi muuseum[12], Koela talumuuseum[13], Rõude talumuuseum ja Liiva talumuuseum.

Saared ja sadamad: Osmusssaar[14], Dirhami sadam[15], Hara sadam[16], Österby sadam ja Nõva sadam.

Lääne-Nigula valla territooriumil asub Marimetsa matkarada[17], Risti Raudteejaama kompleks Küüditatute mälestusmärgi ja veetorniga[18], Nõva puhkeala ja Noarootsi puhkeala, Matsalu rahvuspark[19]


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]