Lääne-Nigula vald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest vallast; varasema valla kohta vaata artiklit Lääne-Nigula vald (2013–2017)

Lääne-Nigula vald


Pindala: 1449 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 7005 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 4,8 in/km²
EHAKi kood: 0441[3] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Taebla
Eesti Lääne-Nigula vald 2017.svg

Lääne-Nigula vald on kohaliku omavalitsuse üksus Eestis Lääne maakonnas.

2016. aastal sõlmisid Kullamaa, Lääne-Nigula, Martna, Noarootsi ja Nõva vald ühinemislepingu.[4] Lääne-Nigula vald moodustus 2017. aastal omavalitsuste haldusreformi käigus, kui jõustus nimetatud valdade ühinemine.

Asustusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vallas on kolm alevikku ja 115 küla.

Alevikud: Palivere, Risti, Taebla

Külad: Allikmaa, Allikotsa, Auaste, Aulepa, Dirhami, Ehmja, Einbi, Elbiku, Enivere, Hara, Hindaste, Hosby, Höbringi, Ingküla, Jaakna, Jalukse, Jõesse, Jõgisoo, Kaare, Kaasiku, Kabeli, Kadarpiku, Kalju, Kasari, Kastja, Kedre, Keedika, Keravere, Keskküla, Keskvere, Kesu, Kirimäe, Kirna, Koela, Kokre, Koluvere, Kudani, Kuijõe, Kuke, Kullamaa, Kullametsa, Kuluse, Kurevere, Kärbla, Laiküla, Leediküla, Leila, Lemmikküla, Liivaküla, Liivi, Linnamäe, Luigu, Martna, Mõisaküla, Mõrdu, Männiku, Nigula, Nihka, Niibi, Niinja, Nõmme, Nõmmemaa, Nõva, Ohtla, Oonga, Oru, Osmussaare, Paslepa, Peraküla, Piirsalu, Putkaste, Pälli, Päri, Pürksi, Rannajõe, Rannaküla, Rehemäe, Riguldi, Rooslepa, Rõude, Rõuma, Saare, Salajõe, Saunja, Seljaküla, Silla, Soolu, Soo-otsa, Spithami, Sutlepa, Suure-Lähtru, Suur-Nõmmküla, Tagavere, Tahu, Tammiku, Telise, Tuka, Tuksi, Turvalepa, Tusari, Ubasalu, Uugla, Uusküla, Vaisi, Vanaküla (Gambyn), Vanaküla, Variku, Vedra, Vidruka, Võntküla, Väike-Lähtru, Väike-Nõmmküla, Väänla, Österby, Üdruma

Valla valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Nigula Vallavolikogu on valimisõiguslike vallakodanike poolt valitud kõrgeim võimuorgan vallas. Volikogu esimees on Mikk Lõhmus, vallavanem on Aivar Riisalu. Vallas on kaheksa osavalda, iga osavalla elanike esinduskoguks on osavallakogu. Osavallakogude moodustamise alused, pädevus ja töökorraldus Lääne-Nigula vallas on sätestatud valla põhimääruses. Osavalla tegevuse korraldamiseks ning kodanikulähedaste teenuste tagamiseks on valla ametiasutusteks osavallavalitsused, mida juhivad osavallavanemad.

Vallavalitsus, teeninduskeskused ja osavallavalitsused[muuda | muuda lähteteksti]

Osmussaare pankrannik
Põõsaspea neem
Marimetsa matkarada
Dirhami sadam

Lääne-Nigula Vallavalitsus asub Taebla alevikus Haapsalu mnt 6.

Vallavalitsuse teeninduskeskused:

  • Linnamäe küla, Hansuküla tee 2
  • Risti alevik, Tallinna mnt 4

Osavallavalitsused:

  • Kullamaa osavald - Kullamaa küla, vallamaja
  • Martna osavald - Martna küla, vallamaja
  • Noarootsi osavald - Pürksi küla, Pürksi keskus 9
  • Nõva osavald - Nõva küla, Kooli
  • Oru osavald - Linnamäe küla, Hansuküla tee 2
  • Palivere osavald - Palivere alevik, Raba tn 2
  • Risti osavald - Risti alevik, Tallinna mnt 4
  • Taebla osavald - Taebla alevik, Haapsalu mnt 6

Elukeskkond[muuda | muuda lähteteksti]

Linlikuma eluviisi soovijad leiavad endale sobiva kodu Taebla, Palivere või Risti alevikus ja Linnamäe külas. Valla 115 küla pakuvad rohkelt võimalusi oma kodu rajamiseks nendele, kes soovivad rahu, vaikust ja aiamaad maal. Igast valla maismaapunktist jõuab mõnekümne minutiga lähima raamatukogu, lasteaia, kooli või valla ametiasutuseni. Vallas on aktiivne kultuurielu ja MTÜde paljusus.

Turism ja vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Nigula vallas on kaunis ja mitmekesine loodus, mis pakub vaateid Osmussaarest, Noarootsi ja Nõva männimetsadest ning liivarandadest kuni Lääne-Eesti kõrgeima punktini Palivere Pikajalamäel, romantilise Marimetsa rabani ning Kasari luhtadeni. Nimetamist väärivad ka Rannarootsi pärand Noarootsis, ajalooliselt tugev kultuurielu Kullamaal, kaunid maakirikud Lääne-Nigulas, Martnas, Noarootsis, Kullamaal, Nõval ja Piirsalus, Saueaugu Teatritalu, Silma Õpikoda. Valda läbib 25 kilomeetri ulatuses endist raudteetammi mööda kulgev Riisipere-Haapsalu tervisetee, mida mööda saab sõita näiteks rattaga Riisiperre rongi peale või Haapsallu merd ja kultuuri nautima. Valda läbivad eurovelo rattateed ja rannikuala matkatee, Nõvalt aga algavad mitmed Eestit läbivad matkarajad, Paliveres aga asuvad Lääne-Eesti parimad suusarajad.

Kirikud: Piirsalu kirik, Lääne-Nigula Püha Nikolause kirik, Kullamaa Püha Johannese kirik, Noarootsi Püha Katariina kirik, Martna Püha Martini kirik, Nõva kirik ja Rooslepa kabel.

Muuseumid: Ants Laikmaa majamuuseum, Lyckholmi muuseum, Koela talumuuseum, Rõude talumuuseum ja Liiva talumuuseum.

Saared ja sadamad: Osmussaar, Dirhami sadam, Hara sadam, Österby sadam ja Nõva sadam.

Lääne-Nigula valla territooriumil asub Marimetsa matkarada, Risti raudteejaama kompleks Küüditatute mälestusmärgi ja veetorniga, Nõva puhkeala, Noarootsi puhkeala ja Matsalu rahvuspark.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]