Liikide tekkimine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Esmatrüki tiitelleht

"Liikide tekkimine" (ingl "The Origin of Species") on briti loodusuurija Charles Darwini raamat, mis on üks bioloogia klassikalisi teoseid. Darwin väidab selles, et organismid on välja arenenud evolutsiooni käigus loodusliku valiku toimel. Raamatu täispealkiri on "Liikide tekkimine loodusliku valiku teel ehk soodustatud rasside säilimine olelusvõitluses" ("On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life").

Raamat ilmus 24. novembril 1859 ja müüdi kohe läbi. Raamat põhjustas tollal suurt poleemikat, sest ta eitas Piiblis kirjeldatud loomisloo vajalikkust.

Darwin esitab evolutsiooniteooria, mis põhijoontes langeb kokku teooriatega, mida praegu tunnistatakse. Ta esitab oma teooria, toetudes 1830. aastatel laeva HMS Beagle ümbermaailmareisil kogutud andmetele. Need teooriad vastustasid tol ajal tunnustatud kreatsionismi.

Tegemist on ühega teaduse ajaloo pöördelistest teostest. Peale selle on raamat hästi loetav isegi mittespetsialistile, kuigi ta on väga paljusõnaline.

Nagu näitab Darwini hilisem teos "The Descent of Man", oli Darwin täiesti teadlik, millised järeldused tulenevad tema teooriast inimkonna päritolu kohta. Seetõttu venitas ta loomuliku valiku kasuks kogutud tõendite avaldamisega üle kümne aasta. Lõpuks oli ta sunnitud teose avaldama, sest sarnase teooriani oli sõltumatult jõudnud Alfred Russel Wallace, kes saatis 1858 Darwinile oma käsikirja. Mõned leiavad, et Wallace'it tuleb pidada loodusliku valiku teooria võrdseks kaasavastajaks ja et ta on teenimatult varju jäänud.

Kuigi Darwini teooria on tänapäeva teaduses laialt tunnustatud, on ta paljudes maades, eriti USA lõunaosariikides, ikka veel väga vaieldav.

2012. aastal ilmus raamatu tõlge ka eesti keeles. Selle andis välja Eesti Looduseuurijate Selts oma sarjas "Loodusteaduste klassikuid". Teose tõlkis Mart Niklus ning selle toimetasid Mart Viikmaa, Ivar Puura ja Oive Tinn. Eesti keel oli teadaolevalt neljakümnes keel, millesse see Darwini teos tõlgiti.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]