Alfred Russel Wallace

Allikas: Vikipeedia
Alfred Russel Wallace

Alfred Russel Wallace (8. jaanuar 18237. november 1913) oli inglise loodusteadlane, geograaf ja antropoloog.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Alfred Russel Wallace'il oli seitse õde-venda. Koolist lahkus ta 14-aastaselt pere rahapuuduse tõttu. 1843. aastal hakkas ta Leicesteri internaatkoolis õpetajaks.

Selles koolis tutvus ta Henry Batesiga. See tutvus viis ta puudulikust bioloogiaalasest haridusest hoolimata 25-aastasena Amazonase ümbrusesse nelja aasta pikkusele ekspeditsioonile. Tal õnnestus koguda umbes 15 000 loomaliiki, millest umbes 8000 olid selle aja teadusele tundmatud. Tagasiteel, 1852. aastal, puhkes laevas tulekahju ning ta kaotas enamiku oma näidistest ja märkmetest.

1854. aastal läks ta uuele retkele Malai saarestikku, mis kestis 8 aastat. 1858. aastal haigestus ta palavikku. Pärast tervenemist kirjutas ta 12-leheküljelise kirja oma ideedega Charles Darwinile, kes oli väga üllatunud, sest nende ideed langesid kokku. Juba 1842. aastal oli Darwin koostanud algversiooni looduslikust valikust ja 1844 arendanud selle 240-leheküljeliseks käsikirjaks. Ta ei olnud neid veel avaldanud ning seetõttu oligi Wallace'i kiri väga üllatav. Segaduses olev Darwin kirjutas mitmele teadlasele, et selgitada tõde, ning tulemuseks oli koosolek, kus esitati mõlema teadlase teooriad. Sellel põhjusel peaksime loodusliku valiku teooriat nimetama Darwini-Wallace'i teooriaks.

8-aastaselt retkelt naasis ta hämmastava 125 660-eksemplarilise koguga. Kogu ülejäänud pika elu veetis ta Inglismaal kirjutades ning loenguid pidades. Ta oli tõenäoliselt väga tagasihoidlik mees, sest kutsus näiteks iseenda üht raamatut looduslikust valikust "darvinismiks".

Ta igatses sotsiaalseid reforme Inglismaal ning tema kirg sotsiaalse õigluse järele viis konfliktideni riigiga. Seetõttu valiti ta alles 69-aastaselt Londoni Kuninglikku Seltsi.

Wallace'i surma ajaks (1913) oli Darwini-Wallace'i teooria looduslikust valikust peaaegu ülemaailmselt aktsepteeritud bioloogia alustalana.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]