Mine sisu juurde

Liepāja raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Kaart
Liepāja raudteejaam

Liepāja raudteejaam on raudteejaam Lätis Liepājas. Tegemist on lõppjaamaga, kus lõpeb Jelgava–Liepāja raudteelõik.

Rong sõidab Riiast Liepājasse ja Liepājast Riiga kaks korda nädalas. Jaamas võib toimuda ka kaupade rongidele ja neilt mahalaadimine. Piletihinnalt kuulub jaam tsoonivälisesse alasse.[1]

Jaam asub Riia keskraudteejaamast 223 km kaugusel. Teid on jaamas 11, ooteplatvorme kaks. Liepāja raudteejaama hoone on kohandatud ka autobussijaamaks.

Jaam rajati 1871. aastal, mil see oli Liibavi–Romno raudtee lõppjaam (hiljem kujunes linnapoolsest osast Läti Raudtee Liepāja–Vaiņode raudteeliin). Jaamahoone projekteeris Paul Max Bertschy ja see valmis samal aastal. Algselt rajati see tühja paika; muid ehitisi ümbruskonnas ei olnud. Alles hiljem hakkasid jaama ümbrusse tekkima tehased ja kahekorruselised puumajad. 1897. aastal rajati jaamast Liepāja sõjasadamasse 600 millimeetri laiune kitsarööpmeline raudtee. 1900. aastal valmis ka Liepāja–Aizpute kitsarööpmeline raudtee. Esimese maailmasõja ajal ehitati sealne raudtee ümber Euroopa standardlaiusele. 1922. aastal valmis Dubeņi–Rucava kitsarööpmeline raudtee, mis kasutas linnas jaamale kuuluvaid ja kasutuseta jäänud sõjasadama kitsarööpmelisi teid. Seejärel jäid jaama haldusalasse vaid normaallaiusega teed.

1929. aastal valmis Liepājat Riiaga ühendav Vene rööpmelaiusega tee. 1932. aastal valmis 750 mm laiune Liepāja–Alsunga kitsarööpmeline raudtee, mille teid hakkas 1939. aastal kasutama ka Aizpute raudtee.[2]

Liepāja kaubajaam ja reisijaam olid pikka aega eraldatud, ent tänapäeval on need ühtne raudteejaam. Raudteejaama peamine funktsioon ongi sadama ja metallitööstusettevõtete teenindamine.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.pv.lv/lv/zonas/
  2. T. Altbergs, K. Augustāne, I. Pētersone. Dzelzceļi Latvijā. R: Jumava, 2009, 48-49. lk. ISBN 978-9984-38-698-0

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Raudteepeatus liinil Riia-Liepāja
Skrunda
Liepāja
Eelnev peatus Endine raudteepeatus
Ālande
Liepāja