Letizia

Allikas: Vikipeedia
Letizia Ortiz (2007)
Letizia Ortizi mitteametlik vapp

Letizia (sünninimi Letizia Ortiz Rocasolano; sündinud 15. septembril 1972 Oviedos) on Hispaania kuninganna, Hispaania kuninga Felipe VI abikaasa.

Vanemad ja õed-vennad[muuda | muuda lähteteksti]

Letizia isa Jesús José Ortiz Álvarez (sündinud 1949) on ajakirjanik. Ema Maria de la Paloma Rocasolano Rodríguez (sündis 1952) on meditsiiniõde. Vanemad lahutasid 1999. Isa abiellus 18. märtsil 2004 ajakirjanik Ana Togoresega (sündinud umbes 1955).

Letizial on kaks õde: Telma (sündinud 1973) ja Érika (19752007). Vanem õde on lõpetanud Barcelona ülikooli majanduse alal ja töötab rahvusvahelise abi organisatsioonis. Tal on 2008 sündinud tütar Amanda. Noorem õde töötas kirjanduse alal agendina. Tal oli 2000 sündinud tütar Carla ja ta tappis end ravimi üledoosiga, põhjuseks depressioon, mis tekkis lahkuminekust oma pikaajalisest elukaaslasest ja lapse isast, kes oli elukutselt skulptor.

Haridus ja karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Letizia lõpetas Oviedos põhikooli. Seejärel kolis perekond Madridi, kus Letizia lõpetas keskkooli. Madridi Complutense ülikoolis pälvis ta algul bakalaureusekraadi ajakirjanduse erialal ja seejärel magistrikraadi teleajakirjanduses.

Õpingute ajal töötas Letizia Astuuria päevalehes La Nueva Espaa ning hiljem ajalehes ABC ja Hispaania uudisteagentuuris EFE. Pärast õpingute lõpetamist töötas ta Mehhikos Guadalajaras ajalehes Siglo XXI. Seejärel tuli ta Hispaaniasse tagasi, töötades algul majandusuudiste telekanali Bloomberg hispaaniakeelses versioonis ning seejärel uudistekanalis CNN+. 2000 läks ta tööle Hispaania avalik-õiguslikku telekanalisse TVE ja hakkas seal tööle uudistekanalis 24 horas. 2002 sai ta seal iganädalase uudistesaate "Informe Semanal" saatejuhiks ja hiljem kanali TVE 1 igapäevase uudistesaate "Telediario Matinal" saatejuhiks. 2003. aasta augustis, mõni kuu enne kihlust Felipega edutati Letizia Ortiz Hispaania kõige vaadatuma uudistesaate, TVE igapäevase uudisteprogrammi "Telediario 2" saatejuhiks.

Ortiz tegi sageli mõjukaid reportaaže maailma kriisikolletest. Ta edastas Washingtonist uudiseid 2000. aasta USA presidendivalimistest. 2001. aasta Maailma Kaubanduskeskuse terrorirünnakute järel andis ta New Yorgist Maailma Kaubanduskeskuse varemete juurest otsereportaaži. 2003. aastal käis ta pärast Iraagi sõda Iraagis. Kui 2002 uppus Galicias tanker Prestige ja põhjustas keskkonnakatastroofi, kajastas ta sedagi.

Esimene abielu[muuda | muuda lähteteksti]

7. augustil 1998 abiellus Letizia pärast kümneaastat kooselu Alonso Guerrero y Pérezega, kes oli lõpetanud Extremadura ülikooli filosoofia erialal ja töötas kirjandusõpetajana. Abielu lahutati 1999. aastal. Lapsi sellest abielust ei sündinud. Alonso abiellus hiljem Maria del Carmen Asteroga.

Kihlus ja abiellumine kroonprintsiga[muuda | muuda lähteteksti]

Letizia ja Felipe kihlusid 1. novembril 2003 ja Letizia kolis kuningalossi ühte tiiba, kus ta elas kuni laulatuseni.

Pulmad toimusid 22. mail 2004 Madridis Santa María la Real de la Almudena katedraalis. See oli esimene Hispaanias sõlmitud kuninglik abielu ligi saja aasta jooksul, kuna kroonprintsi vanemad Juan Carlos I ja Sofía (siis veel kuningapaar) abiellusid Ateenas ning kroonprintsi õed abiellusid vastavalt Sevillas ja Barcelonas.

Et Letizia esimene laulatus Alonso Guerreroga oli ilmalik, ei teinud katoliku kirik tema abiellumisele kroonprintsiga takistusi.

Lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Ametlikud kohustused[muuda | muuda lähteteksti]

Letizia on keskendunud tegelemisele laste õiguste, kultuuri ja haridusega. Letizia isiklik päevakava avaldati 2006. aastal, varsti pärast tema teise raseduse väljakuulutamist. Seni oli ta täitnud vaid kroonprintsi abikaasa rolli, saates teda üritustel ja visiitidel.

Letizia on koos Felipega reisinud Jordaanias, Mehhikos, Ungaris, Dominikaani Vabariigis, Panamas, USA-s, Serbias, Brasiilias, Rootsis, Uruguays, Jaapanis, Hiinas ja Portugalis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]