Mine sisu juurde

Lepieli järv

Allikas: Vikipeedia
Lepieli järv
Valgla maad Valgevene
Sissevool Esa, Zecha
Väljavool Uła jõgi
Pindala 10,18 km²
Pikkus 7,57 km
Laius 2,03 km
Keskmine sügavus 13–15 m
Suurim sügavus 33,7 m
Maht 0,074 km³
Koordinaadid 54° 55′ N, 28° 42′ E
Lepieli järv (Valgevene)
Lepieli järv

Lepieli järv ehk Lepeli järv (valgevene keeles Возера Лепельскае, ka lihtsalt Лепель, vene keeles Лепельское) on järv Valgevenes Viciebski oblastis Lepieli rajoonis. Järv asub merepinnast 145 meetri kõrgusel, selle valgala on 1279,6 km². Järve kaldal asub Lepieli linn.

Kaldajoone pikkus on 39,65 kilomeetrit. Järve bassein on kolmeosaline, osadel on rahva seas ka oma nimed. Põhjapoolne osa on Kuscinskaje (Кусцінскае) ja selle sügavus on 23 meetrit. Lõunapoolne kannab Haradskoje (Гарадское) nime ja selle sügavus on 19,5 meetrit. Idapoolne osa kannab Biełaje (Белае) nime, seal asub ka järve sügavaim koht. Järves on seitse saart pindalaga 6,3 hektarit. Kaldad on valdavalt kõrged, kohati 23 meetri kõrgused.

Järve põhi on 7–75 meetri sügavuseni liivane, sügavamal aga kaetud sapropeeliga. Vesi on puhas, vee läbipaistvus on suvel 3, talvel aga 4,5 meetrit.

Veetaimestikuga tsoon ulatub kaldast 3–300 meetri kaugusele. Järve madalamas osa kasvab harilik pilliroog, leidub ka penikeelt, partheina, hundinuia, vesikuuske, kanada vesikatku.

Kaladest leidub Lepieli järves ahvenat, koha, linaskit, roosärge, latikat, lutsu, viidikat ja särge. Tööstuslikku kalapüüki järvel enam ei toimu.

Järvest välja voolavale Uła jõele ehitati 1954. aastal hüdroelektrijaama jaoks tamm, mis tõstis järve veetaset kolme meetri võrra. Hüdroelektrijaam anti käiku 2003. aastal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]