Lääne-Eesti saarestiku biosfäärikaitseala

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala (inglise West Estonian Archipelago Biosphere Reserve) on alates 1990. aastast UNESCO biosfäärikaitsealade hulka kuuluv looduse ja pärandkultuuri kaitse territoorium.

Eesti valitsuse määrusega 27. detsembrist 1989 (mis jõustus 1. jaanuarist 1990) moodustati Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala üldpindalaga 1 560 078 ha. 17. augustil 2006 see määrus tühistati, kuid biosfäärikaitseala Hiiumaa, Saaremaa, Vormsi ja Läänemaa teabekeskused töötasid edasi.[1] 2008. aasta lõpus täiendati säästva arengu seadust sätetega, mis sätestasid biosfääri programmiala definitsiooni, et tagada biosfääri kaitsealade jaoks vajalik õigusruum. Seega on Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala olemas nii rahvusvaheliselt tunnustatuna kui ka Eesti seaduste kohaselt.[2]

Aastal 2002 moodustati kaitseala tegevuse koordineerimiseks Sihtasutus Biosfääri Programm, enne seda osales biosfääri kaitseala töös Eesti Vabariik.

Biosfäärikaitseala Hiiumaa keskust juhatanud Ruuben Post oli üks kaitseala peaideolooge.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kokovkin, Toomas 2004. Kohtumispaik. Biosfääri kaitsealade kogemus maailmas ja Eestis, iseäranis Hiiumaal. Kärdla: Uurimiskeskus Arhipelaag.