Jüri Martin

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Jüri Martin (sündinud 29. septembril 1940 Tallinnas) on eesti bioloog, lihhenoloog, poliitik, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Ta on olnud ka roheline poliitik, erakonna Eesti Rohelised esimees.

4. veebruarist 2003 oli ta IX Riigikogu liige. Ta sai Riigikokku Toomas Vareki asendusliikmena.[1]

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

1959 lõpetas ta Tallinna 21. Keskkooli ja 1964 Tartu Ülikooli matemaatika-loodusteaduskonna bioloogia osakonna. Aspirantuurile NSVL Teaduste Akadeemia Uurali Filiaali Taimede ja Loomade Ökoloogia Instituudis järgnes samas bioloogiakandidaadi väitekirja kaitsmine teemal "Samblikusünuuside dünaamika Polaar-Uurali jääliustike moreenidel" (1968) ja bioloogiadoktori väitekirja kaitsmine teemal "Samblikusünuuside biokeemiline roll ekstremaalsetes keskkonnatingimustes" (1988). Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks ökoloogia alal valiti ta 1990. aastal.

1969 asus Jüri Martin tööle Tallinna Botaanikaaeda algul vanemteaduri, seejärel teadussekretäri, teadusdirektori ning aastatel 1978‒1988 direktorina. 1992‒2000 oli ta Rahvusvahelise Keskkonnabioloogia Keskuse direktor. Aastast 1997 on ta Euroakadeemia rektor.

1970ndatel ja 1980ndate alguses oli populaarne saatejuht ja külaline lastele mõeldud tele- ja raadiosaadetes.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Teadustöö põhisuundadeks on olnud üldine ökoloogia, biogeokeemia, samblike ökoloogia, keskkonna- ja looduskaitse. Tähtsaimaks uurimisvaldkonnaks kujunes õhu kaudu levivate saasteainete mõju taimestikule, eriti metsadele, ning biokeemiline monitooring – väävli, raskmetallide ja radionukliidide bioakumulatsioon Eestis, Arktikas, Uurali tööstuspiirkondades, Euraasia vulkaaniliselt aktiivsetel aladel ning USA rahvusparkides. Nii teadusliku uurimistöö huvides kui ka rännumehepisikuga nakatununa on Jüri Martin osalenud kümnetel ekspeditsioonidel Kaukasuses, Polaar-Uuralis, Lääne- ja Lõuna Siberis, Kaug-Idas, Antarktikas, Alaskal, Kreekas, Keenias, Seišellidel, Madagaskaril, Sri Lankas, Indias, Malediividel, Pennsylvanias, Great Smoky Mountains Rahvuspargis USAs jm. Hea koostöö on Jüri Martinil kujunenud USA teadlastega ning ta on olnud külaslisteadlaseks paljudes sealsetes ülikoolides.

Jüri Martin on Eesti Teaduste Akadeemia polaaruuringute komitee, MTÜ Eesti Euroinfo Ühingu juhatuse, Maailma Metsade Monitooringu Foorumi, Rahvusvahelise Lihhenoloogia Assotsiatsiooni ning Academia Ecologica Universalis liige, aastast 1997 kaaspresident. Ta on mitme monograafia autor või kaasautor ning enam kui veerandsaja teadusartikli autor. Tema juhendamisel on kaitstud kaksteist kandidaadi- ja üks doktoriväitekiri.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

1986 pälvis Jüri Martin Karl Ernst von Baeri medali, 1988 UNESCO programmi "Inimene ja biosfäär" (MAB) medali, 1990 suure looduskaitse märgi, 1998 H. Fordi Euroopa looduskaitse preemia ja 2005 Sokratese rahvusvahelise auhinna.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]