Kunstinäitus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kunstinäitus on kunstiteoste väljapanek, üldjuhul kujutava kunsti (maalide, joonistuste, skulptuuride), tarbekunsti, video- ja heliinstallatsioonide, interaktiivse kunsti vms väljapanek.

Kunstinäitus võib olla ühe kunstniku või kunstnike rühma loomingu näitus; esimest nimetatakse isikunäituseks, teist rühmanäituseks.

Kunstinäitus võib olla pühendatud žanrile, teemale või kunstikogule. Vahel korraldatakse kunstinäitusi erilisel puhul, näiteks sünnipäevade või aastapäevade korral.

Eksponeeritavad teosed võib näitusele valida kuraator või žürii.

Tavaliselt tõstetakse teosed kunstinäitustel esile ruumi ja valgustusega, andes nende kohta teavet siltidel, audiogiidide abil või näitusekataloogides.

Kunstinäitusi korraldatakse peamiselt muuseumites, kunstisaalides ja galeriides, kuid ka kohtades, mille põhiülesanne ei ole kunsti näitamine ja müük, näiteks kohvikutes. Oluline erinevus on ka selles, kas kunstiteosed on müügiks (nagu on tavaks eragaleriides) või mitte (nagu on üldjuhul muuseumites).

Kunstinäitused võivad olla ühekordsed, osa näituste sarjast või korduda perioodiliselt. Kahe aasta tagant korraldatavaid näitusi nimetatakse biennaalideks, kolme aasta tagant toimuvaid triennaalideks.

Eesti esimeseks kunstinäituseks peetakse 1906. aastal Tartu Eesti Põllumeeste Seltsi eestvõttel Eesti Üliõpilaste Seltsi majas toimunud näitust, kus olid väljas üheteistkümne kunstniku teosed.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. J. Hain: "Sada aastat esimesest eesti kunstinäitusest" Sirp, 11. august 2006