Krievciemsi vasallilinnus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Krievciemsi vasallilinnus (eestipäraselt "Veneküla", läti "krievciems" – "moskvalaste küla", "moskoviitide küla", saksa Ruschendorf, Russendorf) oli Riia peapiiskopkonna lätlaste aladel asunud vasallilinnus, mis oli läänistatud Tiesenhausenite perekonnale ning mis paikneb Lätis, Latgale kultuuriajaloolises piirkonnas, Krustpilsi piirkonnas (Krustpils novads)[1], Varieši vallas (Variešu pagasts), Krievciemsi asulas, Aiviekste (Ewst) jõe alamjooksu vasakul ehk lõunakaldal,[2] u. 50 m kaugusel endisest Krievciemsi mõisast.

Muinasajal kuulus piirkond Jersika vürstiriiki ja paiknes selle keskosas. Vene tsaaririigi lõpuni kehtinud ajaloolise haldusjaotuse järgi asus linnus Polotski kubermangu Vana-Väina maakonna (Daugavpils, Dvinsk) loodetipus.

Piirkond asub tasasel maastikul u 85 meetrit üle merepinna, Aiviekste jõe suubumiskohast Väina jõkke piki Aiviekstet 10 km ülesvoolu.

Krustpilsi piirkonna vapp.

Nimekujud[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1354 – Villa Ruthenorum
  • Russchendorp, Ruscendorf, Russendorp, Russchen Dorpe, Ruschen dorpe.[3]

Nimekuju on seotud linnusekoha kuulumisega endise Jersika vürstiriigi alla.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Krievciemsi vasallilinnuse varemed XVIII sajandi lõpus.

1354 mainitakse küla (villa Ruthenorum) esmakordselt ürikus[4], kui reguleeriti maade piire peapiiskop Fromhold von Vyfhuseni ja tema vasallide vendade Nicolause, Engelberti ja Bartolomeus Tesenhausenite valduste vahel. Linnust hakati ehitama tõenäoliselt pärast 1354. aastat.[5]

1507 ostis linnuse Gerdt Linde.

1585 annetas Poola kuningas Stefan Batory Krustpilsi piirkonna Võnnu (Cesis) vojevoodile Nikolai Korffile, kelle suguvõsale see kuulus XX sajandi alguseni.

17. sajandil hakkas selle suhteliselt väikese linnuse majanduslik ja administratiivne tähtsus vähenema. Lõpuks see jäeti maha ja lagunes. 16731686 vahel Gerardus Valcki välja antud kaardil Tabula Ducatuum Livoniæ et Curlandiæ on esmakordselt märgitud ka Krievciemsi (Rusdorp).[6]

18. sajandi lõpus K. G. Gratzi joonistatud pildil on näha veel küllaltki märkimisväärsed varemed.[7]

19. sajandil lammutati linnust intensiivselt kõrvalehitatava Krivciemsi mõisa jaoks.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Ehitusstiililt on tegemist Riia peapiiskopkonna lõunapiiride kaitseks rajatud vabakujulise laagerkastelliga. Linnus oli lihtne, müürikaitsele baseeruv kastell.[8] Põhiplaanilt oli tegemist täisnurkse ida-lääne suunalise ristkülikuga küljepikkustega 29×19 m. Linnust ümbritsesid kolmest küljest vallikraavid. Põhjaküljel pakkus 6 m kõrgune jõekallas ka tõhusat veekaitset. Elukorpus asus lääneküljel, selle all olid keldrid. Linnus oli ehitatud maakividest ja tellistest[9].

Praegune seisukord[muuda | muuda lähteteksti]

Linnusekohast annab aimu säilinud 1 m kõrgune küngas Aiviekste jõe kaldal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]