Kong Fuzi

Allikas: Vikipeedia
Merge-arrow.svg See artikkel on esitatud liitmiseks artikliga Kong Fuzi elu ja õpetus. Lisateavet artikli arutelust
Kong Fuzi. "Myths & Legends of China", E.T.C. Werner 1922

Kong Fuzi (Kǒng Fūzǐ; 孔夫子) [khung fu tsõ] 'Õpetaja Kong' (eesti keeles ka Konfutsius ja Kung Futse, ladina keeles Confucius) ehk Kongzi (孔子, 'Filosoof Kong') (551479 eKr) oli Vana-Hiina poliitik ja filosoof. Tema õpetus, mida nimetatakse konfutsianismiks, on läbi ajaloo olnud väga mõjukas Hiinas ja selle naabermaadel ning omab suurt mõju ka tänapäeval, eriti Taiwanil.

Konfutsius sündis Hiinas Lu riigis (tänapäeva Shandong) 551 eKr (Kevade ja sügise (Chunqiu) ajastul) äsja Songi riigist põgenenud ülikuperekonnas. Isa suri, kui poiss oli kolmeaastane, ning ta kasvas väga kehvades oludes. Ta oli väga õpihimuline.

Nimed[muuda | muuda lähteteksti]

"Fuzi" tähendab 'õpetaja'. Kong Fuzi'd hüütakse nii sellepärast, et Hiinas ei peetud viisakaks õpetaja nimetamist eesnime pidi. Pinyin'is kirjutatakse "õpetaja" ka väikese algustähega: "Kong fuzi", "Kong fu zi". Kasutatakse ka vormi "Kong zi". Nimi "Kongzi" on üldlevinud Taiwanil. Wade'i-Gilesi transkriptsioonis kirjutatakse "K'ung fu-tze".

Kong Fuzi algne nimi oli Kǒng Qiū [khung tsjhõu] (孔丘).

Tema viisakusnimi (zi) oli Zhóngnì [tšungni] (仲尼).

Aastal 1 pKr (Hani dünastia Yuanshi ajastu esimene aasta) anti Kongfuzile esimene postuumne nimi 褒成宣尼公 (bāochēngxūn Nì gōng), mis tähendab 'kiiduväärseks kuulutatav isand Ni'. Tema tuntuim postuumne nimi Zhisheng Xian shi (至聖先師) 'endine õpetaja, kellest sai pühak' pärineb aastast 1530 (Mingi dünastia Jianingi ajastu üheksas aasta). Taiwanil on tema üldtuntud nimi 萬世師表 'musttuhande põlvkonna eeskujulik õpetaja'.