Kirill Teiter

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kirill I oma kroonimise XX juubelipidustustel 2012. aastal

Kirill Teiter (sündinud 25. augustil 1952) on Eesti ajakirjanik, poliitik ja humorist.

Ta on lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi majanduse erialal (1975) ja Tartu Riikliku Ülikooli žurnalistikaosakonna (1986).

Ta on töötanud inseneri, ökonomisti ja ajakirjanikuna ning olnud liikluspolitsei ning Tuletõrje- ja Päästeameti pressiesindaja. Tallinna Liikluspolitseis (kuni 1991. aastani Riiklikus Autoinspektsioonis) oli ta Liikluslehe koostaja ja põhiautor.

Aastail 1992–2009 oli Kaitseliidu Tallinna maleva liige.

Poliitik[muuda | muuda lähteteksti]

Kirill Teiter 1992. aastal

Aastatel 1989–1993 oli Teiter Eesti Rohelise Liikumise esindajana Tallinna Linnavolikogu liige. 1992. aastal kandideeris ta Sõltumatute Kuningriiklaste nimekirjas ning valiti isikumandaadiga (6314 häält) Riigikokku, kus töötas riigikaitsekomisjonis. Komisjoni liikmena läbis ta Soome kõrgemad riigikaitsekursused.

Torgu kuningas[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 28. novembrist 1992 kannab Teiter ka "Torgu kuninga" tiitlit, tema valitsejanimeks on Kirill I. Eesti Kuningriigi Torgus kuulutas välja Sõrve Taastamise ja Arendamise Selts 1992. aasta septembris, see oli vajalik Torgu valla õiguste taastamiseks.

Alates märtsist 1995 on Teiter kuningas eksiilis. Alates 1993. aastast on käibel Teiteri profiili kandev Torgu kuningriigi müntide sari, mis on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Teiter on kirjutanud raamatuid ("Kirill!", "Kurjam ja Nurjam", "Kati ja Jeti", "Autoaeg", "Mina, miilits"). Ta on dokumentaalfilmi "AU-UDA" ning õppefilmide "Lugu professorist ja liikluskratist" ning "Jalgrattafilm" autor ja osatäitja.

Ta on ajalehes Edasi 1988. aastal ilmunud humoorika arvamusloo "Magedac!" autor, milles propageeris mitmenaisepidamist kui lahendust eestlaste demograafilisele kriisile; artikkel tekitas ühiskonnas skandaali.

Teiter oli huumoriajakirja Pikker ja Vikerraadio meelelahutussaadete toimetuse RAMETO kaastöölisi.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on Gerald ja Hilje (sünd. Raasmann) Teiteri poeg. Perekonnanimi Teiter pärineb Tarvastu kihelkonna Mustla küla Teitre talu nimest.

Abielus Imbi Teiteriga (sünd. Lõõbas). Neil on kolm last ja seitse lapselast.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]