Kirill Teiter

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kirill I oma kroonimise XX juubelipidustustel 2012. aastal.

Kirill Teiter (sündinud 25. augustil 1952) on Eesti ajakirjanik, poliitik ja humorist.

Ta on lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi majandusteaduskonna (1975) ja Tartu Riikliku Ülikooli žurnalistikaosakonna (1986).

Ta on töötanud ökonomistina, ajakirjanikuna, pressiesindajana liikluspolitseis kui ka Tuletõrje- ja Päästeametis. Tallinna liikluspolitseis (kuni 1991. aastani Riiklikus Autoinspektsioonis) oli Liikluslehe koostaja ja põhiautor.

Aastail 1992–2009 oli Kaitseliidu Tallinna maleva liige.

Poliitik[muuda | muuda lähteteksti]

1989–1993 oli Teiter Eesti Rohelise Liikumise esindajana Tallinna Linnavolikogu liige. 1992. aastal kandideeris ta Sõltumatute Kuningriiklaste nimekirjas ning valiti isikumandaadiga (6314 häält) Riigikokku, kus töötas riigikaitsekomisjonis. Komisjoni liikmena läbis ta Soome kõrgemad riigikaitsekursused.

Torgu kuningas[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 28. novembrist 1992 kannab Teiter ka "Torgu kuninga" tiitlit, tema valitsejanimeks on Kirill I. Eesti Kuningriigi Torgus kuulutas välja Sõrve Taastamise ja Arendamise Selts 1992. aasta septembris, see oli vajalik Torgu valla õiguste taastamiseks.

"Kuningavõim" kehtib Torgu valla territooriumil. Alates märtsist 1995 on Teiter kuningas eksiilis. Alates 1993. aastast on käibel Teiteri profiili kandev Torgu kuningriigi müntide sari, mis on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Teiter on kirjutanud ka mitu raamatut ("Kirill!", "Kurjam ja Nurjam", "Kati ja Jeti", "Autoaeg", "Mina, miilits"). Ta on dokumentaalfilmi "AU-UDA" ning õppefilmide "Lugu professorist ja liikluskratist" ning "Jalgrattafilm" autor ja osatäitja.

Ajalehes Edasi 1988. aastal ilmunud skandaalse arvamusloo "Magedac!" autor, milles propageeris mitmenaisepidamist, kui lahendust eestlaste demograafilisele kriisile.

Teiter oli huumoriajakirja Pikker ja Vikerraadio meelelahutussaadete toimetuse (Rameto) kaastöölisi.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

1993 Oskar Lutsu huumoripreemia

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Gerald ja Hilje (sünd. Raasmann) Teiteri poeg.

Perekonnanimi Teiter pärineb Tarvastu valla Mustla küla talunimest Teitre (Nuudi Teitre, sks. Nudi Teiter, XVIII saj). Kirill Teiter kuulub ka põlistesse sugukondadesse Liliental (Tarvastu), Koel (Pöide), Wessmann (Pöide), Raasmann (Väätsa), Samblik (Laupa), Rodendau (Vahastu), Õunapuu-Aunapu (Lõõla), Luht (Kirna), Reinwer (Laupa), Passenberg (Laupa).

Abielus Imbi Teiteriga (sünd. Lõõbas, Tõstamaa vald), kolm last, seitse lapselast.

Kontakt kirill.teiter at gmail.com

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]