Kia Motors

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Kia" suunab siia. Teiste tähenduste kohta vaata artiklit Kia (täpsustus).
Kia Motors Corporation
KIA logo3.svg
Asutatud 1944
Valdkonnad Autotööstus
Tooted

sõiduautod

tarbesõidukid
Omanik Hyundai (33%)

Kia Motors (korea keeles 기아자동차(주); 起亞自動車(株) [hjondee džadongtša (džu)]) on tehnikat ja tehnikaseadmeid ning autosid tootev suurkorporatsioon Lõuna-Koreas.

Ettevõtte nimi tuleb hiina-korea sõnast ki 'välja tulema, tõusma', millele lisandub a, mis tähendab Aasiat. Niisiis tähendab ettevõtte nimi umbkaudu 'Aasiast tõusma' või 'Aasiast välja tulema'.

Kia Motors on Lõuna-Korea vanim autotootja. See asutati 9. juunil 1944 terasest torusid ja jalgrattaosi tootva ettevõttena Kyungsung Precision Industry. 1951 hakkas ettevõte tootma jalgrattaid. 1952 võttis ta endale praeguse nime. 1957 hakkas ta tootma mootorrattaid, 1962 veoautosid ja 1974 sõiduautosid. Kia tootis mitmesuguseid sõiduautosid peamiselt Mazda põhjale ning müüs neid nii kodu- kui välismaal. 1986 algas koostöö Ford Motor Companyga ja 1994 sisenes Kia ka USA turule.

1997 toimunud Aasia finantskriisi käigus läks Kia pankrotti. 1998 korraldati pankrotivara oksjon, millel osalesid Ford ja Hyundai Motor Company. Viimane tegi suurema pakkumise ja omandas ettevõttest 51%. Kia jätkas tootmist, aga viimasel ajal on Hyundai teinud ettevõttesse divesteeringuid, mistõttu tema omandus ettevõttes oli 2011. aasta seisuga 49,2%.

Eesti turul on Kia olnud alates aastast 1995.

Kia autode tootmise kronoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kia Motorsi Lõuna-Korea tehas

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]