Kia Sportage

Allikas: Vikipeedia
Kia Sportage
Tootja Kia
Tootmine 1993–tänapäev
Eelkäija Kia Retona
Keretüüp 5-ukseline linnamaastur
Paigutus eesmootor-tagavedu (1. põlvkond)
eesmootor-nelikvedu
eesmootor-esivedu (alates 2. põlvkond)

Kia Sportage on Lõuna-Korea autotootja Kia toodetav väiksem maastur. Seda on toodetud neli põlvkonda alates 1993. aastast.

Esimene põlvkond (NB; 1993)[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese põlvkonna loomisel kasutati Mazda Bongo platvormi ning varastel mudelitel kasutati isegi Mazda komponente (mootorid ja käigukastid). Sel ajal oli Kial allianss Fordi ja Mazdaga ning eesmärk oli kasutada Fordi ja Mazda tehnoloogiat ja hakkama saada Kia soodsate tootmiskuludega.

Esimese põlvkonna Sportage'i müüginumbrid olid aga madalad isegi koduturul, lisaks oli autol palju tehnilisi probleeme ning 2003. aastaks lõpetati kõikidel turgudel Sportage'i müük.

Teine põlvkond (JE/KM; 2004)[muuda | muuda lähteteksti]

Teine põlvkond saabus müügile 2004. aastal 2005. mudeliaasta autona. See oli ehitatud Hyundai Elantra platvormile, sama platvormi kasutas ka 2005. aasta Hyundai Tucson.

Kolmas põlvkond (SL; 2010)[muuda | muuda lähteteksti]

Kolmandat põlvkonda esitleti 2010. aasta aprillis.

Mudeliuuenduse said 2014. mudeliaasta autod, mille käigus muutusid õhuvõtuava, tagatuled, puuteekraan, audiosüsteem ja roolivõimendi.

2014. aasta märtsis müüdi seda Eestis 43 tükki.

Neljas põlvkond (QL; 2015)[muuda | muuda lähteteksti]

Neljanda põlvkonna Sportage'it esitleti 2015. aastal Frankfurdi autonäitusel ning müügile jõudis see 2016. aastal.

Viies põlvkond (NQ5; 2021)[muuda | muuda lähteteksti]

Viienda põlvkonna Sportage'it esitleti 8. juunil 2021 ja auto tehnilised andmed avalikustati sama aasta juulis. Kasutusel on uusim Hyundai-Kia N3 platvorm ja selle põhjal töötas Kia välja kaks Sportage'i versiooni, millel on sõltuvalt turust erinev kere pikkus ja teljevahe.

Euroopasse müügile tulev (lühema kerega) Sportage avalikustati 2021. aasta septembris. Euroopa turu jaoks pakub Kia mitmeid jõuallikaid: pistikhübriid, hübriid, kerghübriid ja diiselmootoreid.