Mine sisu juurde

Keelepesa

Allikas: Vikipeedia
Keelepesade kontseptsiooni tutvustamine Võru Instituudis IV soome-ugri Vikipeediate seminari osalistele

Keelepesa (inglise language nest) on mingi väikese põliskeele (nt võru keele) säilitamisviis laste päevahoius või lasteaias. Nendes asutustes õpetatakse lastele keelt loomulike igapäevaste tegevuste käigus, nt mängimisel, riietumisel, söömisel.

Keelepesad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis töötab (2015. aasta seisuga) üks võru keele õpetamiseks loodud omaette keelepesalastehoid Haanjas ja üks keelepesameetodit kasutav võrukeelne lasteaiarühm Sõmerpalu lasteaias. Lisaks sellele on Võru Instituudis käimas "Rändkeelepesa" projekt, mis keskendub keelepesapäevade korraldamisele erinevates Vana-Võrumaa lasteaedades. Selle käigus toimub igas projektiga liitunud lasteaias terve õppeaasta jooksul korra nädalas läbinisti võrukeelne keelepesapäev. Rändkeelepesa projektiga loodetakse, et osalevad lasteaiad jätkavad pärast projekti oma lasteaias omal jõul võrukeelse keelepesa meetodil töötava rühmaga. Rändkeelepesa projekti arengukava järgi on lähemaks eesmärgiks, et võrukeelne keelepesarühm või omaette keelepesalastehoid töötaks vähemalt igas Vana-Võrumaa kihelkonnas ning Võru ja Põlva linnas. Pikemas perspektiivis nähakse vajadust võrukeelsete keelepesa(rühma)de asutamiseks ka vähemalt neisse kohtadesse väljaspool Vana-Võrumaad, eelkõige Tartusse ja Tallinna, kus võrokesi väljarändest johtuvalt kõige enam elab.

Keelepesad välismaal[muuda | muuda lähteteksti]

Põliskeelte säilitamise keelepesa-meetod pärineb Uus-Meremaa põlisrahvalt maooridelt, kus see on andnud keele elavdamisel väga häid tulemusi. Meetodit kasutatakse aga edukalt ka näiteks Havail havai keele elavdamiseks ja Põhjamaadest Soomes, kus töötavad põhjasaami-, inarisaami- ja koltasaamikeelsed keelepesad.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]