Kasutaja:Taurus404/Rahvusvahelise Jalgpalli Nõukogu

Allikas: Vikipeedia

Rahvusvahelise Jalgpalli Nõukogu (inglise keeles International Football Association Board, IFAB) on institutsioon, mis määrab jalgpallireeglid. IFAB asutati 1886. aastal, et paika panna rahvusvaheliste võistluste standardreeglid ja on sellest ajast peale tegutsenud rahvusvaheliselt kasutatavate reeglite "valvurina". Alates selle loomisest 1904. aastal on jalgpalli kõrgeim juhtorgan FIFA tunnustanud IFAB-i jurisdiktsiooni reeglistiku üle.[1] IFAB sõltub mängureeglite muutmisse üldiselt väga konservatiivselt.[2]

See on FIFA-st eraldi organ, ehkki FIFA on juhatuses esindatud ja omab 50% hääleõigusest. Juhatusse kuuluvad kaÜhendkuningriigi kui jalgpalli päritolumaa neli maad. Reeglite muutmiseks on vaja kolme neljandiku ülimuslikku häälteenamust, mis tähendab, et FIFA toetus on vajalik, kuid mitte piisav, et ettepanek vastu võtta.

Operatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

IFAB koosneb kõigi Ühendkuningriigi jalgpalliliitude, Inglismaa jalgpalliliidu (The FA), Šotimaa jalgpalliliidu (SFA), Walesi jalgpalliliidu (FAW) ja Põhja-Iirimaa jalgpalliliidu (IFA), ja jalgpalli rahvusvahelise juhtorgani Fédération Internationale de Football Association (FIFA) esindajatest. Igal Suurbritannia osal on üks hääl ja FIFA-l neli häält. IFABi ettepanekud peavad koguma häältest kolmveerandi või vähemalt kuus kaheksast häälest.[3] Seega on FIFA heakskiit mis tahes IFAB-i otsuse jaoks vajalik, kuid FIFA üksi ei saa muuta mänguseadusi – FIFA-ga peab nõustuma vähemalt kaks Ühendkuningriigi liiget. Alates 2016. aastast peavad hääletuse ajal ka kõik liikmed kohal olema.

Juhatus tuleb kokku kaks korda aastas, üks kord, et otsustada jalgpallimängu reeglite võimalike muudatuste üle (korraline üldkoosolek (AGM)) ja üks kord, et arutada oma siseküsimusi (aasta ärikoosolek (ABM)). Jalgpalli maailmameistrivõistluste aastatel toimub korraline üldkoosolek FIFA kontorites; muidu roteerub see Põhja-Iirimaa, Walesi, Inglismaa ja Šotimaa vahel mainitud järjekorras.[3] Neli nädalat enne üldkoosolekut peavad liikmesühendused saatma oma kirjalikud ettepanekud võõrustajaühenduse sekretärile. Seejärel prindib FIFA ettepanekute nimekirja ja see saadetakse kõigile teistele ühendustele tutvumiseks. Üldkoosolek toimub kas veebruaris või märtsis ning ärikoosolek septembris või oktoobris.[4] Vajaduse korral võib juhatus lisaks kahele korralisele aastakoosolekule kokku tulla ka erakorralisele koosolekule. 2012. aasta detsembri seisuga korraldas FIFA viimase erakorralise koosoleku 5. juulil 2012 Zürichis.[5]

Juhatuse iga-aastase korralise üldkoosoleku otsused mängureeglite muutmise kohta jõustuvad 1. juulist (ja on FIFA-le ja teistele juhatuse liikmetele siduvad ning nende FIFA liikmetele siduvad), kuid organid, kelle hooaeg pole 1. juuliks lõppenud, võivad mängureeglite muudatuste sisseviimist oma võistlustel edasi lükata järgmise hooaja alguseni.[6] Lisaks püsivatele muudatustele viib IFAB läbi ka võimalike muudatuste katsetamist.[7]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jalgpallireeglid 1903. aastal

Ehkki jalgpallireeglid olid 1880. aastate alguseks suures osas standardiseeritud, olid Ühendkuningriigi neljal jalgpalliliidul ikkagi veidi erinevad reeglid. See tekitas probleeme rahvusvahelistes matšides ja matšide mängimisel kasutati kodumeeskonna alaliidu reegleid. Kuigi see lahendus toimis, polnud see lahendus ideaalne. Selle parandamiseks kohtusid Inglismaa, Walesi, Šotimaa ja Iirimaa tollased jalgpalliliidud 6. detsembril 1882. aastal Manchesteris toimunud Rahvusvahelisel Jalgpallikonverentsil, et kehtestada ühtsed reeglid, mida saaks kohaldada Ühendkuningriigi jalgpalliliitude vahelistel mängudel.

1885. aasta suvel seadustas Inglismaa jalgpalliliit professionaalse jalgpalli. Šotimaa jalgpalliliit vastas sellele, et keeldub oma rahvuskoondisse professionaale lubamast ning keeldub elukutselistest jalgpalluritest koosneva Inglismaa koondise vastu mängimast.[8] Iirimaa jalgpalliliit üritas pooli lepitada ja tegi ettepaneku, et "igal aastal, näiteks augustis, korraldataks rahvusvaheline konverents, mille iga alaliit kordamööda kokku kutsub, et tegeleda mängureeglitega ja arutada muid alaliite puudutavaid küsimusi. Oleks koht, kus saaks rahvusvahelisi vaidlusi lahendada."[9]

IFAB-i esimene koosolek toimus Inglismaa jalgpalliliidu kontoris Holborn Viaductil Londonis kolmapäeval 2. juunil 1886.[10] FA-l, SFA-l, FAW-l ja IFA-l oli kõigil võrdne hääleõigus.

Rahvusvahelise jalgpalli alaliit Fédération Internationale de Football Association (FIFA), mis asutati Pariisis 1904. aastal, teatas, et hakkab mängureeglite osas IFAB-i kehtestatud eeskirju jõustama. 1912. aastal taotles FIFA oma esindajate kaasamist IFAB-i. 1913. aasta jaanuaris Wrexhamis toimunud erikohtumisel nõustus IFAB FIFA taotlusega. Esimene korraline IFAB-i koosolek, kuhu kaasati FIFA, toimus juunis 1913. Igal ühingul (sealhulgas FIFA-l) oli õigus saata kaks esindajat, seaduste muutmiseks oli vaja neljaviiendikulist häälteenamust (nii, et Ühendkuningriigi liidud saaksid koos töötades FIFA soovide vastaseid reegleid siiski muuta). 1914. aastal peeti Pariisis veel üks IFAB-i koosolek, pärast seda jäid kohtumised esimese maailmasõja tõttu ära.

Esimesel neljal sõjajärgsel IFAB-i koosolekul (1920, 1921, 1922 ja 1923) jäeti FIFA vaidluste tõttu taas välja. Alates 1924. aastast osales FIFA taas IFAB-i koosolekutel. 1958. aastal leppis juhatus kokku oma praeguses hääletussüsteemis.

Pärast Iirimaa jagamist 1921. aastal sai IFA-st Põhja-Iirimaa jalgpalli korraldajaorganisatsioon, Iirimaa vabariigi jalgpalli hakkas korraldama FAI. Taotlus FAI võtmiseks IFAB-i liikmeks lükati 1923. aasta korralisel üldkoosolekul tagasi.[11]

IFAB-i korraliste üldkoosolekute loetelu[muuda | muuda lähteteksti]

Year Date Host Location Venue Votes Notes / references
FA SFA FAW IFA FIFA Required

to amend laws
1886 Mall:Dts FA Inglismaa London Football Association Offices,

51 Holborn Viaduct
2 2 2 2 0 100% First meeting
1887 Mall:Dts SFA Šotimaa Glasgow Scottish Football Association Offices,

6 Carlton Place
First meeting to amend the Laws of the Game
1888 Mall:Dts FAW Wales Wrexham Wynnstay Arms Hotel [12]
1889 Mall:Dts IFA Iirimaa Belfast Commercial Hotel [13]
1890 Mall:Dts FA Inglismaa London Anderton's Hotel [14]
1891 Mall:Dts SFA Šotimaa Glasgow Alexandra Hotel
1892 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Prince of Wales Hotel
1893 Mall:Dts IFA Iirimaa Belfast Hotel Shaftesbury Date of subsequent meetings fixed to be the third Monday in June.
1894 Mall:Dts FA Inglismaa Windermere Ferry Hotel
1895 Mall:Dts SFA Šotimaa Glasgow Alexandra Hotel
1896 Mall:Dts FAW Wales Aberystwyth White Horse Hotel
1897 Mall:Dts IFA Iirimaa Rostrevor, Newry Mourne Hotel
1898 Mall:Dts FA Inglismaa London Football Association Offices,

61 Chancery Lane
1899 Mall:Dts SFA Šotimaa Glasgow St. Enoch's Station Hotel
1900 Mall:Dts FAW Wales Llangollen Royal Hotel
1901 Mall:Dts IFA Iirimaa Giant's Causeway, Bushmills Royal Hotel
1902 Mall:Dts FA Inglismaa Scarborough Grand Hotel
1903 Mall:Dts SFA Šotimaa Ayr Station Hotel Date of subsequent meetings moved to the second Saturday in June.
1904 Mall:Dts FAW Wales Bangor British Hotel [15]
1905 Mall:Dts IFA Iirimaa Killarney Lake Hotel First meeting to be held outside today's United Kingdom.
1906 Mall:Dts FA Inglismaa Bowness-on-Windermere Royal Hotel
1907 Mall:Dts SFA Šotimaa Oban Alexandra Hotel
1908 19-20 June FAW Wales Llandrindod Wells Rock Hotel
1909 Mall:Dts IFA Iirimaa Bundoran Great Northern Hotel
1910 Mall:Dts FA Inglismaa Brighton Royal York Hotel
1911 Mall:Dts SFA Šotimaa Turnberry, Ayrshire Station Hotel
1912 Mall:Dts FAW Wales Aberystwyth Queen's Hotel
1913 Mall:Dts IFA Iirimaa Portrush Northern Counties Hotel 2 2 2 2 2 80% First meeting to include FIFA
1914 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Paris Hotel Palais D'Orsay First meeting held outside Britain and Ireland.

Last meeting before the First World War.
1920 12-14 June FA Inglismaa Torquay Torbay Hotel 2 2 2 2 0 100% First meeting after the First World War.

FIFA again excluded.
1921 Mall:Dts SFA Šotimaa Portpatrick Portpatrick Hotel
1922 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Imperial Hotel
1923 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Giant's Causeway, Bushmills Causeway Hotel Last meeting to exclude FIFA
1924 Mall:Dts FA Inglismaa London Football Association Offices,

42 Russell Square
2 2 2 2 2 80%
1925 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Paris 11 Rue de Londres
1926 Mall:Dts SFA Šotimaa St Andrews Grand Hotel
1927 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Grand Hotel
1928 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Newcastle Slieve Donard Hotel
1929 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Paris Fédération Française de Football Association Offices,

22 Rue de Londres
1930 Mall:Dts FA Inglismaa Bournemouth Royal Exeter Hotel
1931 Mall:Dts SFA Šotimaa Auchterarder Gleneagles Hotel
1932 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Imperial Hotel
1933 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Portrush Northern Counties Hotel Rules amended to allow FIFA-hosted meetings to take place in "the territory of a Continental National Association", rather than being restricted to Paris.
1934 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Cannes Hôtel des Anglais
1935 Mall:Dts FA Inglismaa Shanklin Daish's Hotel
1936 Mall:Dts SFA Šotimaa Troon Marine Hotel
1937 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Imperial Hotel
1938 11 & 13 June IFA Põhja-Iirimaa Portrush Northern Counties Hotel
1939 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Nice Hotel Negresco Last meeting held before World War II. A meeting was scheduled for London in 1940, but was abandoned when FIFA and IFA delegates were unable to attend.
1947 Mall:Dts FA Inglismaa Torquay Imperial Hotel First meeting held after World War II.
1948 Mall:Dts FIFA Šveits Montreux Palace Hotel First meeting held outside Britain, Ireland and France.

Meeting would have regularly been hosted by the SFA, but it was unanimously agreed to accept an invitation from FIFA to host this meeting.
1949 Mall:Dts SFA Šotimaa Pitlochry Hydro Hotel
1950 Mall:Dts FAW Wales Beaumaris Bulkeley Arms Hotel
1951 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Portrush Northern Counties Hotel
1952 Mall:Dts FIFA Itaalia Capri Morgano-Tiberio Hotel Date of future meetings moved to third Saturday in June.
1953 Mall:Dts FA Inglismaa Eastbourne Cavendish Hotel
1954 Mall:Dts FIFA Šveits Berne Schweizerhof Hotel The SFA agreed to forego its regularly scheduled hosting duties in order to allow FIFA to host the meeting at its 50th anniversary celebrations preceding the 1954 World Cup.
1955 Mall:Dts SFA Šotimaa North Berwick Marine Hotel
1956 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Imperial Hotel
1957 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Portrush Northern Counties Hotel
1958 Mall:Dts FIFA Rootsi Stockholm Hotel Foresta 1 1 1 1 4 75% Meeting held on the day before the opening of the 1958 World Cup.

New rules adopted, with greater voting weight given to FIFA "on behalf of all other National Associations in membership with it".

Hosting rules changed to provide that "when the FIFA Congress and the World Cup coincide", FIFA should host the meeting at the World Cup venue, if practicable.

Date of meeting may be any time in June.
1959 Mall:Dts FA Mall:Riigi andmed JEY St. Helier, Jersey Pomme d'Or Hotel First of four consecutive meetings hosted by the FA outside England in the Channel Islands
1960 Mall:Dts SFA Šotimaa St Andrews Rusack's Marine Hotel
1961 Mall:Dts FAW Wales Porthcawl Seabank Hotel
1962 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Newcastle Slieve Donard Hotel
1963 Mall:Dts FIFA Itaalia Venice Palazzo della Camera di Commercio
1964 Mall:Dts FA Mall:Riigi andmed JEY St. Helier, Jersey Grand Hotel
1965 Mall:Dts SFA Šotimaa Edinburgh Caledonian Hotel
1966 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Marine Hotel
1967 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Newcastle Slieve Donard Hotel Last meeting hosted by the IFA for 13 years. The IFA withdrew from its regular hosting schedule during the 1970s owing to the "Troubles" in Northern Ireland.
1968 Mall:Dts FIFA Jugoslaavia Dubrovnik Hotel Excelsior
1969 Mall:Dts FA Mall:Riigi andmed JEY St. Helier, Jersey Grand Hotel
1970 Mall:Dts SFA Šotimaa Inverness Caledonian Hotel
1971 Mall:Dts FAW Wales Swansea Dragon Hotel
1972 Mall:Dts FIFA Austria Vienna Parkhotel Schönbrunn FIFA stepped in to replace the IFA.
1973 Mall:Dts FA Mall:Riigi andmed GGY St Peter Port, Guernsey Duke of Richmond Hotel
1974 Mall:Dts FIFA Lääne-Saksamaa Rottach-Egern Hotel Bachmair Meeting held two days after the final of the 1974 World Cup in nearby Munich.

First meeting not held in June.
1975 Mall:Dts SFA Šotimaa Auchterarder Gleneagles Hotel
1976 Mall:Dts FAW Wales Porthcawl Seabank Hotel
1977 Mall:Dts FA Inglismaa London Royal Garden Hotel The IFA withdrew from hosting this meeting.
1978 Mall:Dts FIFA Argentina Buenos Aires Hotel Sheraton First meeting outside Europe. Held on the opening day of the 1978 World Cup.
1979 Mall:Dts SFA Šotimaa Auchterarder Gleneagles Hotel
1980 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel
1981 Mall:Dts FAW Wales Ruthin Ruthin Castle IFAB had accepted an invitation by FIFA President João Havelange to host this meeting in Brazil, but the invitation was subsequently withdrawn, with Havelange missing this meeting for personal reasons.
1982 Mall:Dts FIFA Hispaania Madrid Palacio de Congresos Meeting held the day after the final of the 1982 World Cup
1983 Mall:Dts FA Inglismaa New Milton Chewton Glen Hotel
1984 Mall:Dts SFA Šotimaa Turnberry, Ayrshire Turnberry Hotel
1985 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel
1986 Mall:Dts FIFA Mehhiko Mexico City Camino Real Hotel First (and, as of 2018, only) meeting in North America.

Originally scheduled to be held in Zurich, but moved to Mexico in connection with the 1986 World Cup.
1987 Mall:Dts FAW Wales Llandudno Bodysgallen Hall
1988 Mall:Dts FA Inglismaa London Royal Lancaster Hotel
1989 Mall:Dts SFA Šotimaa Edinburgh Caledonian Hotel
1990 Mall:Dts FIFA Itaalia Rome Hilton Cavalieri Hotel Held during the 1990 World Cup
1991 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel
1992 Mall:Dts FAW Wales Usk Valley, Newport Celtic Manor Hotel New rules adopted by IFAB: in future years there will be two annual meetings: the Annual General Meeting, held in February / March, and the Annual Business Meeting in September / October.
1993 Mall:Dts FA Inglismaa Thundridge, Hertfordshire Hanbury Manor
1994 Mall:Dts FIFA Šveits Zurich FIFA House
1995 Mall:Dts SFA Šotimaa Turnberry, Ayrshire Turnberry Hotel
1996 Mall:Dts FIFA Brasiilia Rio de Janeiro Copacabana Palace Hotel Last meeting held outside Europe (as of 2018).

Originally scheduled to be hosted by the IFA in Northern Ireland, but moved to Brazil at the instigation of outgoing FIFA President João Havelange.
1997 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel
1998 Mall:Dts FIFA Prantsusmaa Paris Hôtel Plaza Athénée
1999 Mall:Dts FAW Wales Groesfaen, Vale of Glamorgan Miskin Manor Hotel
2000 Mall:Dts FA Inglismaa Taplow, Berkshire Cliveden
2001 Mall:Dts SFA Šotimaa Edinburgh Balmoral Hotel
2002 Mall:Dts FIFA Šveits Zermatt Hôtel Mont Cervin
2003 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel
2004 Mall:Dts FIFA Inglismaa London Claridge's Hotel Hosted in London by FIFA as part of its centenary celebrations, to celebrate the role of the four Home Associations in the development of the game.[16][17]
2005 Mall:Dts FAW Wales Groesfaen, Vale of Glamorgan Miskin Manor Hotel [18]
2006 Mall:Dts FIFA Šveits Lucerne Palace Hotel 120th anniversary.[19]
2007 Mall:Dts FA Inglismaa Manchester Lowry Hotel
2008 Mall:Dts SFA Šotimaa Auchterarder Gleneagles Hotel
2009 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Newcastle Slieve Donard Hotel
2010 Mall:Dts FIFA Šveits Zurich FIFA headquarters [20]
2011 Mall:Dts FAW Wales Usk Valley, Newport Celtic Manor Hotel
2012 Mall:Dts FA Inglismaa Bagshot, Surrey Pennyhill Park Hotel [21]
2013 Mall:Dts SFA Šotimaa Edinburgh Balmoral Hotel [22]
2014 Mall:Dts FIFA Šveits Zurich FIFA headquarters [23]
2015 27 February1 March IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel [24][25]
2016 Mall:Dts FAW Wales Cardiff St. David's Hotel and Spa 130th Anniversary.[26][27]
2017 Mall:Dts FA Inglismaa Wembley, London Wembley Stadium [28][29]
2018 Mall:Dts FIFA Šveits Zurich FIFA headquarters [30][31]
2019 Mall:Dts SFA Šotimaa Aberdeen Marcliffe Hotel [32]
2020 Mall:Dts IFA Põhja-Iirimaa Craigavad, Holywood, near Belfast Culloden Hotel [33]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tom Dunmore (16. september 2011). Historical Dictionary of Soccer. Scarecrow Press. Lk 150–. ISBN 978-0-8108-7188-5.
  2. "Sin-bins will by considered by Fifa rulemakers Ifab after support from Sepp Blatter and Michel Platini". The Telegraph. 13. jaanuar 2014. Vaadatud 6. oktoobril 2014.
  3. 3,0 3,1 "Article 7: General Assembly" (PDF). Statutes of the International Association Football Board (IFAB). 5. märts 2016. Vaadatud 21. juulil 2016.
  4. Form & Function FIFA - FIFA paper on the role of the IFAB
  5. https://www.fifa.com/mm/document/affederation/ifab/01/65/91/74/03_07_2012_ifab_meeting_agenda.pdf
  6. FIFA Statutes FIFA
  7. Gibson, Owen (5. märts 2016). "Football's lawmakers approve live trials for video technology to aid referees". The Observer. Vaadatud 7. juunil 2016.
  8. "The International Match: England v Scotland". Nottingham Journal: 6. 27. jaanuar 1886.
  9. "Scottish Football Association". Cricket and Football Field: 12. 13. veebruar 1886.
  10. TheFA.com - History of The FA Football Association
  11. "Minutes of the 1923 Annual General Meeting" (PDF). Lk 5. Vaadatud 16. jaanuaril 2019.
  12. "International Football Conference at Wrexham". Wrexham Advertiser: 8. 30. juuni 1888.
  13. "International Football Conference". Northern Whig. Belfast (25215): 7. 3. juuni 1889.
  14. "Football: The International Association Board". Lancashire Evening Post (1127): 6. 3. juuni 1890.
  15. "International Football Board". The Standard. London (24953): 8. 13. juuni 1904.
  16. "FIFA to pay tribute to British football at International Football Association Board meeting in London". 13. veebruar 2004. Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  17. "FIFA Executive Committee and 118th International Football Association Board AGM Media Accreditation Request". Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  18. "Summary of the 2005 Changes to the Laws of the Game" (PDF). American Youth Soccer Organization. 26. veebruar 2005. Vaadatud 16. jaanuaril 2019.
  19. "125th annual meeting of the International Football Association Board" (PDF). 5. märts 2011.
  20. "124th Annual General Meeting of the IFAB" (PDF). 6. märts 2010.
  21. "Agenda of the 126th IFAB Annual General Meeting" (PDF). 3. märts 2012.
  22. "Agenda of the 2013 IFAB General Meeting" (PDF). 2. märts 2013.
  23. "Agenda: 128th Annual General Meeting of the International Football Association Board" (PDF). 1. märts 2014. Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  24. "Minutes: 129th Annual General Meeting of the International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  25. "Irish Football Association: Activity Report 2014-2015" (PDF). Lk 20. Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  26. "Agenda: 130th Annual General Meeting of the International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  27. "Minutes: 130th Annual General Meeting of The International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 12. novembril 2019.
  28. "Agenda: 131st Annual General Meeting of the International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  29. "Minutes: 131st Annual General Meeting of The International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 20. augustil 2019.
  30. "132nd IFAB Annual General Meeting Agenda" (PDF). Vaadatud 15. jaanuaril 2019.
  31. "Minutes of the 132nd Annual General Meeting of The International Football Association Board" (PDF). Vaadatud 20. augustil 2019.
  32. "SFA top brass will attend IFAB meeting to discuss rule changes". Vaadatud 3. märtsil 2019.
  33. "Lawmakers discuss football rule changes at meeting in Holywood". 2. märts 2020. Vaadatud 4. märtsil 2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

[[Kategooria:Jalgpallireeglid]] [[Kategooria:FIFA]] [[Kategooria:Jalgpalliliidud]]