Karl Einer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Karl Sulev Einer (30. juuli/12. august 1907 Kaagvere4. november 1968 London) oli eesti proosakirjanik ja tõlkija.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta õppis Hugo Treffneri Gümnaasiumis ja lõpetas Järva Maakonna Paide Ühisgümnaasiumi, seejärel õppis Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas.

Aastatel 19271931 töötas ta Tartu–Petseri raudtee ehitamisel raamatupidajana. Aastal 1937 organiseeris ta Tartus väikekirjastuse Kuldkiri, mis andis välja lasteajakirja Päike ja mõned raamatud.

Aastal 1944 põgenes ta Saksamaale. Saksamaalt siirdus ta edasi Inglismaale, kus töötas algul vabrikutöölisena, hiljem raamatupidajana. Ka oli ta Londonis BBC kaastööline ja raamatukaupluse välismaise raamatutemüügi korraldaja.

Karl Einer suri aastal 1968 Londonis.

Loominguline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti kirjandusse tuli ta tõlkijana, kuid asus ka ise proosat kirjutama. Ta kujutab elegants, kuigi pealiskaudselt pagulaselu Inglismaal. Läbivaks teemaks on meeste ja naiste vahelised suhted. Romaanis "Ainult üks valge liblikas" (Toronto Orto 1953) lisanduvad pagulaselu argipäevale poliitilised motiivid, irooniliselt suhtub ta kodumaal toimuvasse. Romaan "Suletud sadam" (Toronto Orto 1955) käsitleb taas inimsuhteid ja kohanemisraskusi pagulasühiskonnas, sealhulgas puudutatakse narkomaaniaprobleemi. Romaan "Raudne vilepuhuja" (Toronto Orto 1957) jutustab meremehe elust ja tema suhetest eri naistega. Romaan "Kui aeg saab täis" I–II (Toronto Orto 1960) jälgib elu vanadekodus, käsitledes ühiskonna hoiakut vanadusse ja haigustesse.

Ta on eesti keelde tõlkinud Marguerite Steeni "Päike on mu saatus" I–II (Toronto Orto 1957); Margaret Mitchelli "Tuulest viidud II" (koos H. Rone'ga, Toronto Orto 1958); John P. Marquandi "Südamlikult, Willis Wayde" (Toronto Orto 1959); Françoise Sagani romaanid "Tervitan sind, kurbus. Eriline naeratus." (Toronto Orto 1960); Edna Ferberi "Hiiglane" (koos Valve Ristkokiga, Toronto Orto 1961); Pearl S. Bucki "Suur armastus" (Toronto Orto 1962) ja Hugh MacLennani "Öö möödunud on" (Toronto Orto 1961).

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]