Karavan

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib veoloomadel liikuvast seltskonnast, teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Karavan (täpsustus).

karavan
Arabia, 1860
Karavan

Karavan ka killavoor on veoloomadel (eelkõige kaamelitel) või veoloomade saatel liikuv turvalisuse huvides kogunenud kaupmeeste või reisijate seltskond, mis läbib ohtlikke piirkondi.

  • Karavaniks nimetatakse ka jäämurdja järele jää läbimiseks kogutavat laevade rida.
  • Karavaniks nimetatakse ka autode järelveetavat haagissuvilat

Karavan otseses tähenduses[muuda | redigeeri lähteteksti]

Karavani pealikuks on tavaliselt karavanisaatja ja ta on varustatud relvastatud kaitsega.

Populaarses esituses, karavan on Lähis-Ida või Kesk-Aasia range kõrbelise või stepimaastiku tarvik, kus karavaniteed olid peamisteks kommunikatsiooniteedeks.

Kõige kuulsamaks karavanimarsruudiks muinasajal ning keskajal oli Siiditee, mis ühendas Hiina Kesk- ning Ees-Aasia riikidega ning mis oli teatud alates 2. sajandist e. m. a. (enne meie aega).

Karavanid, mida peeti endisaegseks tarvikuks, sündisid 1980-tel aastatel, afgaanisõja ajal, kui nad olid lajalt kasutatud afgaani mässulistega (terroristidega) relva ning laskemoona vedamisel üle Pakistani piiri afgaani territooriumi sügavikku. Nii oli saavutatud suur salajasus murdmaastikul, mis oli autotranspordi jaoks ligipääsematu.

Koormaloomade ning (paki)kandjate karavane kasutatakse siiamaani narkootikume salajaseks vedamiseks (sealhulgas ka "Kuldkolmnurgast" Kagu-Aasias.

Karavan veetranspordis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veesõidukite karavan on transportlaevade, mis vedavad veoseid kaugetele vahemaadele, ühendus või üksteise järel käivate või seisvate laevade grupp.

Erinevalt konvoist veesõidukite karavan ei pea ilmtingimata arvama sõjalaevasid kaasa. Näiteks, Veneetsia kaubandusriik saatis laevade karavane itta, mis koosnesid galeedest (vene keeles "галея"), mis kujutasid iseenestest relvastatud kaubanduslaevasid.

Just karavanide abil, mis käivad jäälõhkuja järel, on saadetud Kirdeväila laevad.

Jõekaravan on mitu mitteliikurlaevasid, näiteks, ühe puksiiri abil veetavad praamid või parved.

Selliste karavanide alatised osalejad traditsiooniliselt peavad karavanijuhi päevi, mis toimuvad 24. septembril, koos kauglaskuritega ning eskordilaevade ekipaažiga.

Karavan (teised tähendused kaasaegses kultuuris)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Euroopas, aga viimasel ajal ka Venemaal, karavaniteks nimetatakse iseliikuvaid ning külgehaagitavaid haagissuvilaid (Sõna tähendused on samuti antud artikli alguses).


Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]