Karavan

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib veoloomadel liikuvast seltskonnast, teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Karavan (täpsustus).

Karavan (varem ka killavoor) on veoloomadel (eelkõige kaamelitel) või veoloomade saatel liikuv, eeskätt turvalisuse nimel kokkuhoidev kaupmeeste või reisijate seltskond, mis läbib ohtlikke piirkondi.

Karavan otseses tähenduses[muuda | muuda lähteteksti]

Karavani pealik on tavaliselt karavanisaatja, kes on varustatud relvastatud kaitsega.

Populaarses esituses karavan on Lähis-Ida või Kesk-Aasia kõrbe- või stepimaastiku tarvik, kus karavaniteed olid peamisteks ühendusteedeks.

Kõige kuulsam karavanimarsruut muinas- ja keskajal oli Siiditee, mis ühendas Hiinat Kesk- ning Ees-Aasia maadega ning mis oli tuntud alates 2. sajandist eKr.

Karavanid, mida peeti endisaegseks tarvikuks, võeti taas kasutusele 1980. aastatel Afganistani sõja ajal, mil neid laialdaselt kasutati afgaani mässuliste poolt relvade ja laskemoona vedamiseks üle Pakistani piiri sügavale Afganistani territooriumile. Nii saavutati suur salastatus murdmaastikul, mis oli autotranspordi jaoks ligipääsematu.

Koormaloomade ja pakikandjate karavane kasutatakse siiani narkootikumide salakaubaveoks (sealhulgas ka Kuldsest kolmnurgast Kagu-Aasias.

Laevakaravan[muuda | muuda lähteteksti]

Laevakaravan on laevade ühendus või üksteise järel liikuvate või seisvate laevade rühm.

Erinevalt konvoist ei pea veesõidukite karavan ilmtingimata hõlmama sõjalaevu. Näiteks saatis Veneetsia kaubandusriik itta laevakaravane, mis koosnesid galeeridest (vene keeles "галея") – relvastatud kaubalaevadest.

Tüüpilisim laevakaravan on jäämurdja järel jääkanalis liikuvate laevade rida. Nii saadetakse kaubalaevu ka Kirdeväilas.

Jõekaravan on mitu mitteliikurlaeva, näiteks ühe pukseri abil veetavad praamid või parved. Selliste karavanide alatised osalejad peavad traditsiooniliselt karavanijuhipäevi, mis toimuvad 24. septembril, koos kauglaskurite ning eskordilaevade meeskondadega.

Muud tähendused tänapäeva kultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopas, aga viimasel ajal[millal?] ka Venemaal, nimetatakse karavaniks iseliikuvaid või külgehaagitavaid haagissuvilaid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]