Karamboola

Allikas: Vikipeedia
Averrhoa carambola ARS k5735-7.jpg

Karamboola ehk tähtvili on karamboola-averroa vili.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtvili on 3–6 cm pikk, 3–6 cm läbimõõduga ning kaalub umbes 100 g. Viljal on omapärane kuju. Karamboola läbilõige on tähekujuline, selle järgi on vili ka oma nime saanud. Vilja vahajas õhuke koor on läbipaistev ja kahvatukollane ning muutub vilja küpsedes kuldkollaseks. Viljaliha on karge, mahlane ja pisut hapukas, küpsel viljal väga aromaatne. 2–12 seemet asetsevad vilja ribides.

Karamboolas on palju antioksüdante ja C-vitamiini ning vähe suhkruid ja naatriumi.

Kasvatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tseilonilt ja Maluku saartelt pärit tähtvilja on kasvatatud Aasias iidsetest aegadest alates. Karamboola-averroa on 6–10 m kõrgune puu, millel on magusalt lõhnavad roosad või purprused õiekobarad. Taim kasvab troopikas ja lähistroopikas ning seda kasvatatakse paljudes maailma riikides: Costa Rical, Peruus, Columbias, Trinidadis, Ecuadoris, Guyanas, Dominikaani vabariigis, Brasiilias ja Ameerika ühendriikides - Lõuna-Floridas ja Hawail.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtvilja võib süüa toorelt või keedetuna ja see sobib hästi nii köögi- kui puuviljadega. Tähtviljaviiludega kaunistatakse kokteile, eelroogi, kooke ja pirukaid. Seda võib kasutada ka sorbettide tegemisel ning tähtviljast valmistatakse ka mahla.

Karamboolat ehk tähtvilja ei tohiks segi ajada tema lähedase sugulase bilimbiga, mida Indoneesias kutsutakse belimbing sayur või belimbing wuluh.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Allikas: Maailma toiduainete etsüklopeedia, Tea, Tallinn, 2006