Kalju Reesalu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kalju Reesalu (20. veebruar 1924 Loksa22. mai 2015 Partille) oli soomepoiss, ettevõtja ja eesti aktivist Rootsis.

Ta õppis Tallinnas Riiklikus Inglise Kolledžis. Ta lahkus kooli viimasest klassist Soome armeesse.

Ta oli 24. aprillist 1943 Soome armees, oli rindel Rajajoel JR 47 koosseisus. Ta lahkus 5. novembril 1943 omavoliliselt väeosast (mõned arvavad, et lahkus eriülesandega), tuli Eestisse, tegeles põgenike üleveoga Soome. Ta vangistati Saksa okupatsioonivõimude poolt jaanuaris 1944, ta oli 9 kuud Patarei vanglas. Pärast vanglast põgenemist septembris 1944 lahkus ta Soome kaudu Rootsi.

Rootsis suunati ta metsatööle, sealt pääses ta vabrikutööle Göteborgi kandis. Ta hakkas õhtukoolis ehitust õppima ja ta sai ehitusinseneri paberid kätte kahe aastaga (nelja asemel). Ta moodustas ehitusfirma Byggnadsfirma Estnia. Göteborgi eeslinnas Partilles tegutseb siiani tema firma Partille Industriservice AB. Tema ehitusalased teadmised tulid kasuks 1960ndatel Göteborgi Eesti Maja muretsemisel, mil ta vastutas ostetud maja vajalike ümberehitamiste eest. Temast sai Eesti Maja suurim aktsiate omanik ja pikaajaline juhatuse esimees. Käesoleva sajandi alguses oli tema teadmistest abi, kui Eesti Maja müüs kinnisvara südalinnas ja muretses uued nüüdse Eesti Kodu ruumid, mis samuti vajasid ümberehitamist. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist laiendas ta oma ehitustehnilist äritegevust Eestisse, tema loodud ettevõte AS Reldor ehitas ning omab Eesti esimest tööstusküla ja ehitab nüüdisaegseid eramuid.

Mõnda aega oli ta ka Pärnu sadama kaasomanik. Lisaks omas ta restorani ja ööklubi Hispaanias, võidusõiduhobuseid ja lühikest aega reederina ka kaubalaevu Läänemerel.

Kalju Reesalu suri 22. mail 2015 Göteborgi eeslinnas Partilles.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema poeg on vaimulik Jaak Peeter Reesalu.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Soomepoiste elulood. Soome sõjaväes II maailmasõja aastatel teeninud eestlased ja Eesti vabatahtlikud. Koostanud Peep Pillak ja Heini Vilbiks, konsultant Vello Salo. Eessõnad: Toomas Hendrik Ilves, Sauli Niinistö. Tallinn, Grenader 2015.
  • Mart Mägi. Kalju Reesalu in memoriam Stockholmi Eesti Päevaleht 10. juuni 2015, lk.19

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]