K kohuke

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

K kohuke (ka: K-kohuke) on glasuurkohuke, mida tootis AS Kohuke. Toode paisati turule 2005. aasta oktoobris kohalike omavalitsuste volikogude valimiste eel ning see tekitas skandaali välireklaami tõttu, mis sarnanes Keskerakonna sümboolikaga.

Koostis[muuda | muuda lähteteksti]

Pakendi andmetel koosnes K-kohuke kohupiimast, suhkrust ja vanilliinist ning 100 g toodet andis keskmiselt 366,7 kcal energiat. Tootes on valke 13,4 g, süsivesikuid 25,8 g, rasvu 23,3 g. Selle sisu sarnanes väga Black Mama glasuurkohukese omaga.

Skandaal[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aasta kohalike omavalitsuste valimiste eel võttis Riigikogu vastu seadusemuudatuse, mis keelas poliitilise välireklaami aktiivse agitatsiooni perioodil. Keeld jõustus 11. septembril, mil 16. oktoobriks määratud valimisteni oli jäänud veidi üle kuu.

Nädalavahetusel, 1. ja 2. oktoobril ilmusid tänavatele reklaamplakatid suure K-tähega rohelisel taustal K-kohukese reklaamid, mille all oli kiri "Igaühele!" või "Hoolib!". Keskerakonna logo on K-täht neljahõlmalise ristikheina lehega ning loosung on "Igaühe eest!".

Skandaal tekkis sellest, et K-kohukese reklaami tajuti sarnasuse tõttu erakonna sümboolikaga Keskerakonna kaudse valimisreklaamina ning seega seadusest möödahiilimisena. Samuti avaldati arvamust, et tegemist on varjatud annetuse või valimiskampaania varjatud rahastamisega äriühingu poolt, mis tähendaks vastuollu minemist erakonnaseadusega. Seejuures oli Tallinna Piimatööstuse üks omanikke Oliver Kruuda toetanud Keskerakonda eelmiste valimiste ajal miljoni krooniga.[1]

Nii Keskerakonna infojuht Toomas Raag kui ka peasekretär Kadri Must eitasid erakonna seotust K-kohukese reklaamiga.

Reklaami vastu algatas politsei 4. oktoobril väärteomenetluse poliitilise välireklaami keelu rikkumise pärast. 5. oktoobril alustas menetlust ka Tarbijakaitseamet eksitava reklaami pärast.

Harju maakohus tühistas märtsis 2006 reklaamifirma AD Ideale Tarbijakaitseametis määratud trahvi, sest väärteotunnuseid ei leitud.[2] Riigiprokuratuur, mis uuris, kas Keskerakond on võtnud vastu varjatud annetuse, leidis 2006. aasta lõpul, et kuigi reklaamija kasutas teadlikult Keskerakonna sümboolikat, siis ei leitud tõendeid Keskerakonna seotuse kohta antud kampaaniaga ja kriminaalmenetlus lõpetati.[3] Septembris 2007 lõpetati menetlus ka reklaami ülespanija vastu väärteotunnuste puudumise tõttu.[4]

AS Kohukese müügijuht väitis hiljem, et kampaania osutus väga edukaks ning aitas AS Kohukesel oluliselt müüki kasvata.[5] Oliver Kruuda kinkis firma turundusjuhile Alar Pingile K kohukese idee väljamõtlemise eest ametiautoks uue Porsche 911 Carrera S Cabrioleti.[6]

Meediakajastus[muuda | muuda lähteteksti]

Ajakirjandus kajastas K kohukesega seotut detailselt, Postimehes oli see ka esileheküljel.

Holger Lihtmaa pani oma ajaveebi kohukest parodeerivad bännerid ning teised ajaveebide kirjutajad levitasid seda.

Mart Juur ja Peeter Oja kandsid oma 9. oktoobri telesaates "Ärapanija" terve saate vältel suuri K kohukese kujulisi kostüüme.

Eesti Ekspressi lisaleht Areen valis järgnenud nädalal oma nädala sõnaks "kohuvabohu", mis on ühend sõnadest "kohuke" ja "tohuvabohu".

Pärast Keskerakonna valimisvõitu Tallinnas ütlesid paljud naljatlevalt, et "valimised võitis K kohuke" (näiteks Andrus Ansip Kanal 2 "Reporteri" valimiste erisaates), sarnaselt oli "Ärapanija" valimistejärgses saates ekraani allservas jooksvates "valimistulemustes" kirjas, et valimised võitis AS Kohuke.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]