Küberolümpia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Küberolümpia on Eesti küberkaitsest huvi tundvate noorte talentide harimise programm.

Programmi alla kuuluvad võistlus KüberNaaskel ja uuring-test KüberPähkel. Programmi tegevusi on korraldatud on korraldatud alates 2015. aastast ja küberolümpia idee autor, ellukutsuja ja suurtoetaja on Kaitseministeerium.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

2015[muuda | muuda lähteteksti]

Pilt võistlusolukorrast. Võistluse korraldas küberturbe ettevõte Vequrity

2015. aastal korraldas võistluse tehnilise osa Eesti Infotehnoloogia Kolledž ja küberturbe ettevõte Vequrity. See oli esimene individuaalne küberkaitsevõistlus, mille eesmärk oli suurendada küberkaitse oskusi ja teadmisi tudengite hulgas ning suurendada huvi valdkonna vastu. Kaheksatunnise võistluse jooksul pandi proovile võistlejate tehnilised teadmised ja praktilised oskused arvutisüsteemide kaitsmisel. Võistluse lõpetas 21 osalejat ja võitis IT Kolledži teise aasta tudeng Jaanus Kääp.

2016[muuda | muuda lähteteksti]

2016. aastal korraldas võistluse Kehtna Kutsehariduskeskus ja Eesti NATO Ühing. Eesti eelvoorust pääses edasi Tartu Kutsehariduskeskuse, Viljandi Kutseõppekeskuse, Pärnumaa Kutsehariduskeskuse, Tallinna Polütehnikumi ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi võistkond. Võitjad pääsesid edasi rahvusvahelisele võistlusele European Cyber Security Challenge 2016, mis toimus Saksamaal. [1]

Eesti esindajad: Mikk-Markus Metsis, Kristjan Leotoots, Mari-Ly Vaher, Laura Naber, Reini Tammeorg, Gen Lee, Andre Litvin, Taavi Eomäe, Jürgen Laks, Tauri Toel.

Mentorid: Triin Muulmann ja Erko Pärna Kehtna Kutsehariduskeskusest.

Vaatlejad: Marily Hendrikson HITSAst ja žüriiliige Krista Mulenok Eesti NATO Ühingust.

Parimad võistlusel, kes kutsuti edasi KüberOlümpia koolitusprogrammi ja toetajad/korraldajad (TTÜ, Kaitseministeerium, Eesti Interneti SA)

Aastatel 2015‒2016 viis programmi tegevusi läbi Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus ja suurvõistlus kandis nime "Küberolümpia".

2017[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 2017–2021 viib programmi läbi tegevusi Tallinna Tehnikaülikooli küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus ning suurvõistlus kannab nime KüberNaaskel/CyberSpike.

2017. aastal korraldas võistluse tehnilise osa Eesti Infotehnoloogia Kolledž ja küberturbe ettevõte Vequrity ja võistlus viidi läbi rahvusvahelise võistluse European Cyber Security Challenge Eesti eelvooruna. Eelvoorus osales 101 huvilist, põhivõistluses 28. Koolitusprogrammis osales 16 inimest, kellest 10 esindasid Eestit ECSC-l Hispaanias Malagas.

Eesti esindajad: kaptenid Kristjan Leotoots ja Artur Luik; meeskonnaliikmed: Heino Sass Hallik, Gregor Eesmaa, Tauri Toel, Taavi Eomäe, Kert Ojasoo, Jürgen Laks, Markkus Olaf Millend ja Tanel Peep. Treener: Triin Muulmann, Kehtna Kutsehariduskeskus. Žüriiliikmed: Birgy Lorenz, TTÜst ja vaatleja Krista Mulenok, Eesti NATO Ühing.

2017. aasta: Eesti suurima kübertehnoloogia võistluse “Küberolümpia 2017” võitis Heino Sass kellele tõi võidu järjepidevus, tehniline taiplikkus ja vajalik kirjalik eneseväljendusoskus. Teise koha saavutas Gregor Eesmaa ja kolmanda Kert Ojasoo.

Eesti saavutas European Cyber Security Challenge võistlustel 5. koha, tehnilises 3. koha. Rahvusvahelise võistluse peatoetaja oli Eesti Interneti sihtasutus.

2018[muuda | muuda lähteteksti]

2018. aastal korraldab võistluse tehnilise osa Eesti Kaitseväe Küberharjutusväljak. Võistlus viiakse läbi rahvusvahelise võistluse European Cyber Security Challenge Eesti eelvooruna. Eelvoorus osales 170 huvilist, põhivõistluses oodatakse osalema 50 inimest. European Cyber Security Challenge toimub sel aastal Inglismaal Londonis.

Eesti esindajad: selguvad juulis.

Treener: Triin Muulmann, Kehtna Kutsehariduskeskus.

Žüriiliikmed: Birgy Lorenz, TTÜ ja vaatleja: Krista Mulenok, Eesti NATO Ühing.

Rahvusvahelise võistlusele minemise peatoetaja on Eesti Interneti sihtasutus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]