Jonne Kotta

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jonne Kotta

Jonne Kotta (sündinud 7. juunil 1972) on eestlasest merebioloog.

Jonne Kotta kaitses doktorikraadi aastal 2000 Tartu Ülikoolis. Ta on töötanud Prantsusmaal Pariisi Loodusmuuseumis, Taanis Taani Keskkonnauuringute Instituudis, Soomes Turu Ülikoolis ja Rootsis Stockholmi Ülikoolis. Praegu töötab ta vanemteadurina Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudis. Lisaks mitmekesistele rahvuslikele ja Euroopa Liidu koostöövormidele on Kottal praegu koos Austraalia okeanograafidega käsil kolmeaastane projekt. Austraalias uurib ta rannikumere põhjataimestikku, seda, millised asjaolud määravad looduses koosluste produktsiooni, ja kliimamuutuste mõju hoovustele. Kotta sealse teadustöö põhiküsimuseks on see, kas rannikumere elustik võimendab või puhverdab kliimast tulenevaid muutusi või pole sel olulist rolli ehk teisisõnu selle mõju on vaid lokaalne.

Pärast ülikooli uuris Kotta alguses võõrliike ja filtreerijaid loomi, näiteks seda, milline on filtreerijate loomade veepuhastamisvõime. Sel ajal, kui ta merebioloogiasse tuli, Eestis merebioloogilisi eksperimente sisuliselt ei tehtud või kui tehti, siis vaid laboritingimustes. Kotta hakkas arendama eksperimentaaltööde valdkonda ning haris end Soome, Rootsi, Taani ja Prantsusmaa ülikoolide juures.

Lisaks tegeleb ta veel kaugseire ja merebioloogia meetodite ühitamisega, et satelliitide kaudu kirjeldada mereelustiku levikumustreid, liigilist mitmekesisust ja keskkonna seisundit.

Ta on uurinud ka naftareostust ning töötanud Eesti rannikumere jaoks välja tundlikkuse ja taastumispotentsiaali kaardid.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa on merebioloog Ilmar Kotta ning vend helilooja ja muusikateadlane Kerri Kotta.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]