John Fowles

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

John Fowles (31. märts 1926 Londoni lähedal Essexis5. november 2005 Lyme Regis, Dorset) oli inglise romaanikirjanik.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nooruse veetis koos ema ja nõo Peggyga. Õppis Bedfordi erakoolis, Oxfordi ülikoolis prantsuse keelt ja saksa filoloogiat. Vihkas oma staatust – Briti noor edukas inimene – ja soovis tegelda pigem anarhismiga. Seetõttu alustas õpetajakarjääri 1951. aastal Kreekas Spetsesi saarel Kreekas, oli inglise keele lektor Poitiers´Ülikoolis ja Anagyriou koolis. Kreekas tutvus Elisabeth Christyga, kellega abiellus aastal 1954. Aastal 1990 suri Fowles´i abikaasa vähki. 1998 abiellus teise abikaasa Sarah Smith´iga. John Fowles suri aastal 2005 Lyme Regises.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Lyme Regis

Esimene romaan, mida ta planeeris kirjutada, oli "Maag". Kuid enne “Maagi” kirjutamist ilmus “Liblikapüüdja”, mille eest teenis nii palju raha, et võis jätkata elukutselise kirjanikuna.

1968. aastal kolis koos naisega elama Lyme Regisesse, mis sai tema järgmise romaani "Prantsuse leitnandi tüdruk" sündmuspaigaks.

Oma teostes kasutab modernismi ja postmodernismi. Tema tööd on mõjutanud Jean-Paul Sartre, Albert Camus ja teiste kirjandus. Keskse teemana kasutab autor oma teostes üksikisiku vabaduse küsimust.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

Teose "Prantsuse leitnandi tüdruk" põhjal tehtud samanimeline film kandideeris ka Oscarile. Filmis mängisid peaosi Meryl Streep ja Jeremy Irons.