Jelgava piiskopkond

Allikas: Vikipeedia
Jelgava piiskopkond

Jelgava piiskopkond (Dioecesis Ielgavensis) on katoliku kiriku diötsees, mis allub Riia peapiiskopkonnale.

Piiskopi residents on Jelgavas ja katedraaliks on Jelgava Süüta Neitsi Maarja katedraal. Diötsesaanpiiskop on 2011. aastast Edvards Pavlovskis.

Jelgava piiskopkond asetseb Lätis Zemgale ja Sēlija ajaloolistes piirkondades riigi lõunaosas. See piirneb läänes Liepāja piiskopkonnaga, millest Jelgava piiskopkond aastal 1995 eraldati. Põhjas piirnevad piiskopkonnaga Rēzekne-Aglona piiskopkond ja vahetult Riia peapiiskopi haldusalas olev piirkond.

Piiskopkonna pindala on 13 620 km². Seisuga 2004 oli piiskopkonnas 80 520 katoliiklast, kes moodustasid piiskopkonna elanikest 24,4%.

Piiskopkonna moodustavad 58 kogudust. Jelgava piiskopkonna territoorium jaguneb seitsmeks dekanaadiks keskustega Bauskas, Dobeles, Grīvas, Jēkabpilsis, Jelgavas, Ilūkstes ja Tukumsis. Kirikud asuvad Aknīstes, Auces, Bauskas, Bebrenes, Brunavas, Budbergas, Demenes, Dobeles, Dunavas, Dvietes, Eglaines, Elernes, Grendzes, Grīvas, Iecavas, Ilūkstes, Jaunbornes, Jaunjelgavas, Jaunsaules, Jēkabpilsis (Krustpils kuulub Rēzekne-Aglona piiskopkonda), Kalnciemsis, Kurmenes, Lamiņis, Laucesas, Līvbērzes, Medumis, Neretas, Ozolaines, Rubeņis, Silenes, Skaistkalnes, Subates, Sventes, Tukumsis, Varnavičis ja Zemgales; lisaks kuuluvad piiskopkonnale veel Dāviņi vallas asuv Janči kirik ja Kraslava Sēlija poolele jääv Priedaine kirik. Mazzalve vallas asub Kankaļi kabel, lisaks asuvad kabelid veel Kaplavas, Kumbuļis ja Vecumniekis. Bārbele, Bēne, Daudzeva, Eleja, Ērberģe, Gārsene, Glūda-Nākotne, Īslīce, Penkule, Ruba, Sala, Sece, Sēlpilsi, Sproģi, Staļģene, Zalve, Zaļenieki, Zasa ja Viesīte kogudusel puudub oma hoone ja nad kasutavad renditud ruume. Daudzevas ja Valles tegutsevad misjonipunktid.

Jelgava piiskopid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]