Jebtsun Damba Khutukhtu

Allikas: Vikipeedia

Jebtsun Damba Khutukhtu (ka Jebtsundamba Khutukhtu) (vene keeles: Джебцзун-Дамба-Хутухта, Джезун Дамба Хутухта, Богд Жавзандамба); (mongoli keeles: Javzandamba Hutagt) oli tiitel, mida kandsid kõik Mongoolia gelukpa koolkonna budistide vaimsed juhid ehk pealaamad. Analoogiline tiitel Tiibetis on dalai-laama.

Bogdogeegenite ka Bogdo Khaan ümbersündinute liin saab alguse Jebtsun Dambast. Jebtsun Damba Khutukhtu peetakse õpetlase Taranatha reinkarnatsiooniks.

Esimest korda anti Jebtsun Damba tiitel 1650. aastal Tosiyetu Khaani (Тушетухан) pojale Dzanabadzarile (1635–1723). Temast sai Põhja Mongoolia Khalka mongolite juht ja vaimne õpetaja ning guru.

Jebtsun Damba Khutukhtu[muuda | muuda lähteteksti]

VII Bogdogeegeni kehastus suri 1924. aastal ja kommunistid keelasid budistliku traditsiooni jätkamise. Samuti keelati tulevikus ümbersündinu otsimine. Nad teatasid, et Jebtsun Damba Khutukhtu ei pidavat enam ümber sündima.

Seni viimane Jebtsun Damba Khutukhtu Jampal Namdol Chokye Gyaltsen, kes sündis Lhasas, tunnistati Bogdogeegeni reinkarnatsiooniks nelja-aastaselt. Aastal 1959 põgenes ta Hiina kommunistide repressioonide eest Indiasse Dharamsalasse, kus elas 2011. aastani. Ta suri 1. märtsil 2012 Ulaanbaataris. Viimane Jebtsun Damba oli XIV dalai-laama poolt määratud Jonangi traditsiooni juhiks ja eestseisjaks. V dalai-laama keelustas oma valitsemise ajal Jonangi õpetuse, sundides munki ja kloostreid sellest loobuma.