Jan II Kazimierz Waza

Allikas: Vikipeedia
Jan II Kazimierz Waza

Jan II Kazimierz Waza (22. märts 16096. detsember 1672) oli viimane Vasade soost Poola kuningas (16481668), Zygmunt III Waza poeg ja Władysław IV Waza vend.

Tema ajal jõudis haripunkti Poola kuningriigi ja Vene tsaaririigi vaheline võitlus ülemvõimu pärast Ida-Euroopas. Aastal 1654 algas sõda Vene tsaaririigiga, mis lõppes Poolale krahhiga, lisaks tungisid maale Karl X Gustavi juhitud rootslased ning kõige tipuks kehtestati just tema valitsusajal liberum veto, mis kuningavõimu saatuslikult piiras ja parlamendi toimimise väga raskeks tegi. Nii võib öelda, et just Jan Kazimierzi ajal toimunud sündmused, mida on nimetatud ka Uputuseks, suunasid Poola kuningriigi lõplikult allakäiguteele ning tegid Venemaal võimalikuks tõusmise Ida-Euroopa ainuvalitsejaks (pärast Rootsi löömist Põhjasõjas).

Inimesena oli Jan II Kazimierz Waza tagasihoidlik vaga katoliiklane, kes oli varem saanud vaimuliku hariduse. Ta oli intelligentne ja reformimeelne, kuid Venemaa ja Rootsi ühisrünnak ei andnud talle võimalust oma plaane ellu viia. Selle asemel pidi ta nägema, kuidas enamik Leedust rootslaste kätte sattus ja Karl X Gustav ajutiselt Leedu suurvürstiks sai, kuidas Venemaa tegi Ida-Poolas, mida tahtis, ja sai lisaks Andrussovo rahuga endale enamiku Ukrainast. Peale selle pidi Jan Kazimierz 1660 ametlikult loobuma kõigist taotlustest Rootsi troonile ja Liivimaale. Aastal 1668 loobus Jan Kazimierz troonist, tunnistades oma täielikku läbikukkumist. Vasade dünastia võim Poolas lõppes ja Poola muutus intriigide, korruptsiooni ja aadliparteidevahelise võitluse tallermaaks.

Oma viimased eluaastad veetis Jan Kazimierz jesuiidist mungana Prantsusmaal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Władysław IV Waza
Poola kuningas
16481668
Järgnev:
Michał Korybut Wiśniowiecki