Karl X Gustav

Allikas: Vikipeedia
Karl X Gustav
Karl X Gustav. Portree autor Sébastien Bourdons
Sünniaeg 8. november 1622
Surmaaeg 13. veebruar 1660 (37-aastaselt)
Matmispaik Riddarholmeni kirik
Autogramm

Karl X Gustav (8. november 162213. veebruar 1660) oli Rootsi kuningas 16541660.

Riigivalitsemine ja välispoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast kuninganna Kristiina loobumist Rootsi troonist 1654. aastal sai Rootsi kuningaks tema tädipoeg, Pfalzi-Zweibrückenide dünastiast Pfalzi vürst, kes kuningana sai nimeks Karl X Gustav. Kuningas Karl X Gustav oli sunnitud sõdima nii Rzeczpospolita kui ka Taaniga. Taanlased tahtsid tagasi vallutada Brömsebro rahuga kaotatud Skåne, Hallandi, Blekinge ja Jämtlandi maakonna ning Saaremaa.

Karl X Gustav pidi sõdima ka Poola kuningatega (Teine Põhjasõda, Uputus (Poola), kes Vasade suguvõsa liikmetena ja Zygmunt I järglastena pidasid end juriidiliselt Rootsi kuningateks ja unistasid Rootsi troonist, sest Poola kuninga ja Karl X Gustavi ühine vanaisa Karl IX oli tõuganud Rootsi troonilt oma vennapoja Zygmunt III Waza tema katoliku usu tõttu.

Energilise kuninga varajane surm 1660. aastal peatas igasuguse arengu kümmekonnaks aastaks nii riigis, kirikuelus kui ka sõjajõududes, sest tema alaealise poja Karl XI eestkostjad ei näidanud riigi valitsemise alal üles erilist aktiivsust ning riigi sissetulekud vähenesid aja jooksul märkimisväärselt.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Kristiina
Rootsi kuningas
16541660
Järgnev
Karl XI