Aatomnumber

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Järjenumber)

Keemilise elemendi aatomnumber ehk järjenumber ehk laenguarv (Z) on prootonite arv selle elemendi aatomi tuumas. Aatomnumber saab olla vaid positiivne naturaalarv ( ), sest aatomi tuumas ei saa olla murdarvuline kogus prootoneid.

Algselt tähendas elemendi järjenumber tema kohta Mendelejevi tabelis. Kui Dmitri Mendelejev asetas tuntud keemilised elemendid sarnaste omaduste järgi rühmitatuna tabelisse, siis tekkisid aatommasside rangest järjekorrast lähtumisel mõned ebakõlad. Joodi ja telluuri koht tabelis tuli ära vahetada, et omadused paremini kokku klapiksid. Järjenumbriks hakati nimetama seda järjekorranumbrit, mis elementidel oli tabelis. Kuigi järjenumber osutus aatomi massiga ligikaudu võrdeliseks, pidi see nähtavasti kajastama mingit massist erinevat omadust.

Need anomaaliad said seletuse pärast Henry Moseley uurimusi 1913. aastal. Moseley avastas range seose elementide röntgenstruktuurianalüüsil saadud spektrite ning nende õige koha vahel perioodilisustabelis. Ta leidis, et tabeli järjekorranumber vastab aatomituuma elektrilaengule, see tähendab prootonite arvule tuumas. Elemendi keemilised omadused olenevadki tuuma elektrilaengust, mitte aatommassist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]