Inbank

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Inbank AS
Tüüp börsiettevõte
Asutatud 2010
Asutajad Jan Andresoo, Priit Põldoja
Peakorter Niine 11, 10414 Tallinn
Valdkonnad finantsteenused
Tooted väikelaen, järelmaks, hoius
Tegevuskasum 7,5 miljonit (2017)
Töötajaid 54
Tütarfirmad Inbank Lizings, UAB Mokilizingas, Inbank Polska
Koduleht http://inbank.ee

Inbank AS on Eestis litsentseeritud krediidiasutus, mis keskendub peamiselt järelmaksudele, auto- ja väikelaenudele ning tähtajalise hoiuse pakkumisele. Panga võlakirjad on noteeritud Nasdaq Tallinna Börsil Balti võlakirjade nimekirjas ning on avalikult kaubeldavad.

Inbanki (varasema nimega Cofi) asutasid 2010. aastal endised pangajuhid Priit Põldoja ja Jan Andresoo.

Pangal on esindus Lätis (Inbank Lizings), tütarettevõte Leedus (UAB Mokilizingas) ja filiaal Poolas (Inbank Polska). Inbanki peakontor asub Tallinnas.

Inbanki asutajad Jan Andresoo ja Priit Põldoja
Asutaja Jan Andresoo Inbanki kontoris lauatennist mängimas

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Inbank on välja kasvanud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi AS, mis loodi 2010. aasta 5. oktoobril. Cofi kui ettevõtte ärimudel seisnes selles, et pakuti tol ajal olemasolevatest järelmaksu partneritest erinevalt järelmaksu koostööpartnerite nime all. Ettevõtte enda jaoks tähendas see sageli, et tarbija jaoks jäädi pigem märkamatuks. Ettevõtte nimi tuleneb ingliskeelsest väljendist "Consumer Finance" ('tarbijate finantseerimine'). Uus lähenemine saavutas kiiresti edu ning aastaks 2015 oli pisikesest iduettevõttest saanud järelmaksu valdkonnas turuliider, omades veerandikku turuosast.[1]

2014. aastal alustasid Cofi ja Krediidipank koostööd, et turule tuua lisaks järelmaksule ka sihtlaen.

2014. aasta augustis loodi lisaks Eesti ettevõttele ka Läti tütarettevõte Cofi Lizings (praegune Inbank Lizings), mille sisuliseks eesmärgiks sai finantseerimistegevus Lätis. Ettevõtte ühe asutaja, Priit Põldoja, sõnul sai Cofi Lizingsist strateegiline murdepunkt, millest algas Cofi rahvusvahelistumine. "Lätist sai esimene sihtriik, kust saime kogemusi ja õppetunde rahvusvahelistumiseks. Õppisime väga selgelt seda, kuidas teha asju paremini ning milliseid vigu edaspidi vältida." ütleb Põldoja[2]

14. detsembril 2016 alustas Inbank hoiuste kaasamist Saksamaa ja Austria turgudelt. Seda tehti läbi Raisini platvormi. Inbankist sai esimene Baltikumi pank, mis Raisiniga liitus.[3]

10. aprillil 2015 väljastas Finantsinspektsioon Cofi AS-ile krediidiasutuse litsentsi, mis tähendas, et juriidiliselt võidi end edaspidi kutsuma hakata pangaks. Litsentsi saamisega seoses otsustati muuta ka senine ettevõtte nimi. Uueks nimeks sai Inbank AS.[4] Inbanki tulekuga toodi turule ka hoiuste pakkumine. Turule tulles pakuti tähtajalisele hoiusele 3,25% aastast intressi, mis oli turu keskmisest oluliselt kõrgemal. Tänu sellele oli Inbanki lansseerimiskampaania oodatust mitu korda edukam. Juba kahe esimese päeva jooksul kaasati 11 miljoni euro eest hoiuseid, ning kuna tekkis oht, et hoiuste haldamine hakkab ülejõu käima, siis tuli ettevõttel lõpetada reklaamikampaaniad tänavatel.[5]

Alates 3. oktoobrist 2016 on Inbanki AS võlakirjad noteeritud ka Nasdaq Balti börsil. Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli ettevõtte kapitalistruktuuri tugevdamine. Seeläbi soovis pank suurendada müügimahte ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ning laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele.[6] Noteerimisel märgiti võlakirju kokku 11 089 miljoni euro väärtuses ning lõplikult noteeriti 6,5 miljoni euro väärtuses.[7]

2016. aastal toodi turule autolaen. Siinkohal kaasati spetsiaalselt autolaenu jaoks toodetud automatiseeritud algoritmi. See tähendab, et Inbank arendas välja automaatsete krediidiotsuste süsteemi, viies nii keskmise laenuotsuse tegemise aja keskmiselt viie sekundini. Selle saavutamiseks loodi programm, mille otsustusalgoritm teeb krediidiotsuseid lähtudes nii kliendilt saadud kui ka tema loal erinevatest registritest päritud andmetest, näiteks saadi vajalikke andmeid krediidiinfost ja pensioniregistrist.[8]

Olles Läti turult oma kogemused saanud, laienes Inbank edasi uutele turgutele: 2017. aasta jaanuaris asutati tütarettevõte Poolas, mille nimeks sai AS Inbank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Poola turul võeti eesmärgiks keskenduda väikelaenudele ning hoiuste pakkumisele.

2018. aasta 22. mail sõlmis Inbank AS kokkuleppe, millega omandas 100% osaluse Leedu järelmaksuettevõttes UAB Mokilizingas. Tegemist oli strateegiliselt olulise tehinguga, sest Mokilizingas oli Leedu järelmaksuturul üks juhtivatest järelmaksu pakkujatest. Selle tehinguga, suutis Inbank ennast tugevalt näidata ka Leedu turul, mis tähendas ettevõtte strateegiline plaan liigutada järjest suurem osa sissetulekutest võimalikult laiale geograafilisele territooriumile, töötas väga edukalt.[9]

Kronoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2010 – 5. oktoobril lõid Priit Põldoja ja Jan Andresoo järelmaksu pakkuva ettevõtte Cofi AS
 • 2014 – Cofi ja Krediidipanga ühistöö tulemusena hakati pakkuma sihtlaene
 • 2014 – augustis loodi Lätis tütarettevõte SIA Cofi Lizings
 • 2015 – 10. aprillil sai Cofi AS krediidiasutuse litsentsi
Inbanki peakontor
 • 2015 – Cofi AS muutis oma nime Inbank AS-iks
 • 2015 – Inbank alustas hoiuste pakkumist, mis osutus oodatust kordades edukamaks
 • 2016 – 3. oktoobrist noteeris Inbank oma võlakirjad Nasdaq Tallinna börsil, Balti võlakirjade nimekirjas
 • 2017 – jaanuaris asutati Poolas tütarettevõte AS Inbank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
 • 2018 – 22. mail osteti 100% osalus Leedu järelmaksuettevõttest UAB Mokilizingas

[muuda | muuda lähteteksti]

Inbanki logo

Inbanki nime kasutuselevõtul on asutajate sõnul kaks põhjust. Esiteks on nimi rahvusvaheline, mistõttu on seda võimalik eri riikide kontekstides lihtsasti kasutada ning samuti on nimi eri riikides peaaegu kõigile inimestele arusaadav. Teine põhjus tuleneb aga erinevatest omadussõnadest, mida „In“ lühend tähendada võiks ning millega Inbank end samastada püüab. Näiteks võib Inbanki nimi tähendada: innovaatilisust, initsiatiivikust, inimestele pühendumist, individuaalsust ja intellektuaalsuste[10]

Inbanki logo on formuleeritud sümbolist ja tekstist. Logo sümboliks on ring, mille keskele on paigutatud sõna „in“. Inbanki logo on sümbol on huvitav, sest seda on võimalik lugeda mitut pidi. Inbanki logo värvid on enamasti lillakates toonides. Küll aga võib erinevate taustade puhul näha olla erinevaid värvilahendusi. Näiteks kasutatakse Inbanki põhivärvidena lisaks tume lillale ja roosale ka rohelist, kollast, sinist ja musta värvi, et rõhutada mingeid elemente.

Teenused[muuda | muuda lähteteksti]

Inbank on võtnud suuna, et keskendutakse vaid teatud liiki pangatoodetele. Sellest tulenevalt ei pakuta Inbankis näiteks ülekande- või pangakaarditeenuseid. Sellise tegevuse eesmärgiks on fookuse hoidmine kindlatel toodetel samal ajal teenustega mitte liiga laiaks minnes.

Inbank pakub eraisikule hoiuseid, järelmaksu, väikelaenu ja autolaenu. Koostöös partneritega oakutakse järgmisi teenuseid: auto24 laen, auto24 liising, Bauhofi remondilaen ja Hansaposti väikelaen.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. . AS Inbank https://vimeo.com/180362118. Vaadatud 9. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:26. august 2016" (juhend); eiran teksti "title:Inbanki asutamise lugu" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 2. . AS Inbank https://vimeo.com/180362118. Vaadatud 9. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:26. august 2016" (juhend); eiran teksti "title: Inbanki asutamise lugu" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 3. . Mait Kraun, AS Äripäev https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2016/12/14/inbank-alustab-hoiuste-kaasamist-saksa-ja-austria-turgudelt. Vaadatud 3. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date: 14. detsember 2016" (juhend); eiran teksti "title: Täna alustab Inbank hoiuste kaasamisega Saksamaa ja Austria turult, mida tehakse läbi Raisini platvormi, selgub börsiteatest." (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 4. "Cofi AS sai krediidiasutuse tegevusloa". Finantsinspektsioon. 10. aprill 2015. Vaadatud 6. juuli 2018.
 5. . AS Inbank https://vimeo.com/180362118. Vaadatud 9. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:26. august 2016" (juhend); eiran teksti "title:Inbanki asutamise lugu" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 6. . AS Äripäev. 29. märts 2016 https://www.aripaev.ee/investori-portfell/2017/03/29/inbank-allutatud-volakiri-28092026. Vaadatud 6. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "title:Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 7. . AS Eesti Meedia. 26. september 2016 https://majandus24.postimees.ee/3849929/inbanki-allutatud-volakirju-margiti-emissioonil-11-1-miljoni-ulatuses. Vaadatud 7. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "title:Inbanki allutatud võlakirju märgiti emissioonil 11,1 miljoni ulatuses" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 8. "Arhiivikoopia". Autogeenius. Originaali arhiivikoopia seisuga 9. juuli 2018. Vaadatud 5. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:24. jaanuar 2018" (juhend); eiran teksti "title:Mis on Inbank ja mida autoostjad sellest teadma peaksid?" (juhend)CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
 9. . AS Äripäev https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2018/04/20/summa-teada-inbank-ostab-lhv-leedu-ari. Vaadatud 4. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:20. aprill 2018" (juhend); eiran teksti "title:Summa teada: Inbank ostab LHV Leedu äri" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)
 10. . AS Inbank https://vimeo.com/180362118. Vaadatud 9. juuli 2018. {{cite web}}: eiran teksti "date:26. august 2016" (juhend); eiran teksti "title:Inbanki asutamise lugu" (juhend); puuduv või tühi pealkiri: |title= (juhend)