Imre Perli

Allikas: Vikipeedia

Imre Perli (29. juuli 197315. aprill 2000) oli eesti arvutispetsialist, kes sai ta tuntuks nn Perli andmebaasi loojana.

Haridus ja varasem karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast keskkooli lõpetamist asus Imre Perli õppima Tallinna Tehnikaülikooli automaatikateaduskonda, kuid õpingud katkesid peagi. 1991. aastal süüdistati teda korterivarguses ning karistati kahe ja poole aastase vabaduskaotusega tingimisi. Ta täiendas ennast Soomes aasta aega arvutialal.

1992. aastal tegi ta arvutiprogrammeerimistöid aadressbüroole. 1993. aastal oli tööl Rahvastikuregistris. 1993–1995[küsitav] töötas Eesti Mobiiltelefonis.

Nn "Perli Andmebaas"[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Perli andmebaas

1994. aastal sõlmis ta Politseiametiga lepingu ristkasutusega andmebaasi loomiseks autode, autoomanike, omanikuvahetuste, liiklusrikkumiste ja tagaotsitavate autode kohta.[1] Perli lisas andmebaasi ka Eesti Telefoni, Eesti Mobiiltelefoni ja Radiolinja andmed. 1995. aasta algul arvati Perli töögrupi koosseisu, mis tegeles politseile vajalike andmebaaside loomisega. Politseiamet ise loobus kavatsetava andmebaasi loomisest, kuid Perli jätkas tööd andmebaasi loomiseks. Tal oli ligipääs paljudele delikaatsetele isikuandmetele, mis ta lisas oma andmebaasi. 1996. aastal hakkas ta oma loodud andmebaasi erafirmadele müügiks pakkuma.

Politsei asus juhtumit uurima, ning algatas 1996. aasta novembris kriminaalasja. Perli andis ennast esialgu üles, kuid seejärel hakkas juurdlusest kõrvale hoidma. Perli kuulutati tagaotsitavaks. Paradoksaalsel kombel aga tol ajal kehtinud seadusandlus ei võimaldanud kedagi karistada andmebaaside loomise eest.[viide?] Politsei kätte sattus Perli juhuslikult 1997. aasta septembris. Kohtu alla anti ta 1998. aastal selle eest, et kinnipidamisel leiti tema autost narkootikume, võltsitud dokumente ja relv. Imre Perlit karistati tingimisi kolmeaastase vabaduskaotusega.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Imre Perli suri 15. aprillil 2000. aastal Raplamaal Kaiu vallas politseioperatsiooni käigus. Surma kellaajaks on märgitud 03:24 öösel. Tema surma täpsemad asjaolud on ebaselged. Esialgu väitis politsei, et Perli mürgitas enda. Ta olevat võtnud politseinike silme all laualt mingit pulbrit, pani seda endale suhu, paari sekundi pärast purskas ta ninast verd, ning ta kukkus põrandale.[2]

Perli surnukeha lahanud arst väitis, et ta suri ajutrauma tagajärjel. Kohale kutsutud kiirabi olevat jõudnud alles ca 50 minuti pärast (kinnitamata andmetel)[3] Rapla politsei jõudis pärast viis kuud kestnud uurimist järeldusele, et Perli kukkus ennast vahistamise ajal surnuks, politseinikud ei olevat tema suhtes vägivalda tarvitanud.[4]

Imre Perli viimne puhkepaik asub Liiva kalmistul. Temast jäid maha eksabikaasa Maarja ja 1997. aastal sündinud poeg Roland.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. aprill 2010. Vaadatud 22. oktoobril 2010.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. Puhka rahus, andmebaaside virtuoos Imre Perli! Eesti Päevaleht, 17. aprill 2000
  3. Risto Berendson:Perli enesetapp kahtluse all Eesti Päevaleht, 25. aprill 2000
  4. Politsei: Perli kukkus ennast surnuks[alaline kõdulink] Delfi, 16. oktoober 2000