Arhelaos

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Herodes Archelaos)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Juudamaa etnarhist Herodes Archelaosest. Archelaose ('rahva valitseja') nime kandsid veel Archelaos (filosoof) Ateenast või Mileetosest, varajane filosoof, ja Archelaos Perdikas, esimene Makedoonia kuningas.

Arhelaos ehk Archelaos ehk Herodes Archelaos (23 eKr18) oli Juudamaa etnarh.

Ta oli Herodes Suure ja Malthake poeg ning Herodes Antipase vend.

Oma isa testamendi kohaselt sai ta Juudamaa kuningaks, kuigi eelmine testament oli selleks määranud Herodes Antipase.

Sõjavägi kuulutas ta kuningaks, kuid ta keeldus seda tiitlit vastu võtmast, kuni ta oli Roomas oma pretensioonid esitanud Rooma keiser Augustusele. Enne seda surus ta äärmise julmusega maha ühe variseride mässu, tappes peaaegu 3000 variseri. Roomas olid tema vastu Antipas ja paljud juudid, kes kartsid tema julmust. Ent aastal 4 eKr määras Augustus talle suurema osa Juudamaa, Samaariamaa ja Iturea kuningriigist ning etnarhi tiitli.

Ta abiellus Glaphyraga, kes oli tema venna Alexandrose lesk, kuigi Arhelaose naine ja Glaphyra teine mees Mauretaania kuningas Juba II veel elasid. See Moosese käsuõpetuse rikkumine ja tema jätkuv julmus sundisid juute Augustusele tema peale kaebama. Aastal 6 Arhelaos vabastati ametist ja pagendati Galliasse (praegusesse Vienne'i Prantsusmaal). Tema surmaaeg ei ole teada.

Mainimine Piiblis[muuda | muuda lähteteksti]

Arhelaost mainitakse Matteuse evangeeliumis 2:22:

Kuulnud aga, et Arhelaos on kuningaks Juudamaal oma isa Heroodese järel, kartis Joosep sinna minna. Teda hoiatati unenäos, et tal tuleb varjuda Galileas.

Arvatakse, et järgmine tähendamissõna kümnest naelast Luuka evangeeliumis 19:11–27 räägib Arhelaose Roomas-käigust:

Aga neile, kes teda kuulasid, rääkis Jeesus veel ühe tähendamissõna, sest ta oli Jeruusalemma lähedal ja nemad arvasid, et Jumala riik otsekohe ilmsiks saab. Ta ütles siis: "Üks kõrgest soost inimene reisis kaugele maale, et omandada kuningriik ja siis pöörduda tagasi. Ning ta kutsus kümme oma sulastest ja andis neile kümme naela raha ja ütles neile: "Kaubelge, kuni ma tagasi tulen!" Aga tema alamad vihkasid teda ja läkitasid saadikud järele talle ütlema: "Meie ei taha, et tema meie üle kuningana valitseks!" Ja see sündis, kui ta tagasi tuli, olles saanud selle riigi, et ta käskis enese juurde kutsuda need sulased, kellele ta oli raha andnud, et teada saada, kui palju kasu keegi kaubeldes oli saanud. Siis tuli esimeneja ütles: "Isand, sinu nael on kümme naela kasu toonud." Ja tema ütles sellele: "Tubli, sa hea sulane! Et sa oled olnud ustav kõige pisemas, seepärast olgu sul meelevald kümne linna üle." Ja teine tuli ja ütles: "Isand, sinu nael on viis naela kasu toonud." Tema ütles sellelegi: "Ja sina ole viie linna üle!" Ja veel teine tuli ja ütles: "Isand, vaata, siin on sinu nael, mida ma olen alles hoidnud higirätikus, sest ma kartsin sind: sa oled vali mees, sa võtad, mida sa ei ole paigale pannud, ja lõikad, mida sa ei ole külvanud." Tema ütles talle: "Sinu enda suu läbi mõistan ma su süüdi, sa halb sulane! Eks sa teadnud, et ma olen vali mees: võtan, mida ma ei ole paigale pannud, ja lõikan, mida ma ei ole külvanud? Mispärast sa siis ei ole andnud mu raha panka? Küll ma siis oleksin selle tagasi tulles kasuga kätte nõudnud!" Ja ta ütles juuresseisjaile: Võtke nael tema käest ära ja andke sellele, kellel on kümme naela!" Ja nemad ütlesid talle: "Isand, tal on kümme naela!" "Ma ütlen teile, igaühele, kellel on, antakse, aga kellel ei ole, sellelt võetakse ära ka see, mis tal on. Aga need mu vaenlased, kes ei tahtnud, et ma nende üle kuningas oleksin, tooge siia ja lööge nad maha minu ees!""

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]